Divadlo účtuje ceny podľa toho, koľkokrát sa diváci zasmejú

Divadlo účtuje ceny podľa toho, koľkokrát sa diváci zasmejú
Foto: www.odditycentral.com

Španielske komediálne zoskupenie Teatreneu začalo účtovať ceny vstupeniek na predstavenia podľa toho, koľkokrát diváka humorné scény reálne rozosmejú. Unikátny koncept má zvýšiť kriticky nízku návštevnosť predstavení po tom, ako v krajine vstúpili do platnosti vyššie dane na kultúrne predstavenia.

Divadlo účtuje ceny podľa toho, koľkokrát sa diváci zasmejú
Foto: www.odditycentral.com

Komici z Barcelony sa do inovatívneho experimentu, ktorý dostal názov Pay-Per-Laugh (Plať podľa smiechu), pustili v spolupráci s reklamnou agentúrou The Cyranos McCann. Na sedadlá v divadle nainštalovali tablety so špeciálnym softvérom, ktorý dokáže sledovať črty tváre a spočítať, koľkokrát šou diváka rozosmiala. Za každý úspešný výbuch smiechu si komici účtujú 30 centov, pričom vrchná hranica ceny lístku je limitovaná na 24 eur. V takomto koncepte návštevníci divadiel platia len za to, čo sa im skutočne páčilo.

K netradičnej zmene komediálne zoskupenie pristúpilo po tom, ako španielska vláda uplynulý rok zvýšila daň na lístky do divadla z 8 na 21 percent. Divadlo následne zaznamenalo pokles návštevnosti za rok až o 30 percent. Zoskupenie Teartreneu sa na situáciu rozhodlo pozrieť s humorom a zaviedlo systém, v ktorom si každý divák poskladá cenu lístka podľa subjektívnych pocitov.

Experiment sa v Barcelone stretol s veľkým úspechom. Divadlo v krátkej dobe zaznamenalo zvýšenie návštevnosti o 35 percent a to i napriek tomu, že pri takejto forme platby diváci v priemere platili za lístky o 6 eur viac. Kreatívny koncept teraz plánujú prevziať aj ďalšie španielske divadlá, ktoré bojujú s nízkou návštevnosťou.

www.bbc.co.uk, www.odditycentral.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom