Do kín mieri Malý pán, česko-slovenská bábková rozprávka

Malý pán
Foto: facebook.com/pohadkaMalyPan

BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) – Vo štvrtok 30. apríla uvedú do slovenských kín česko-slovenskú bábkovú rozprávku Malý pán. O réžiu sa postaral Radek Beran a scenár napísal Lumír Tuček.

Film vznikol na motívy detskej knihy Veľká cesta Malého pána (2008) spisovateľky Lenky Uhlířovej. Ako na utorkovej tlačovej konferencii uviedol Beran, publikácia ho zaujala predovšetkým atmosférou. „Malý pán bol pôvodne starší pán, aby bol prístupnejší, spravili sme z neho adolescenta,“ vyjadril sa Tuček.

Nakrúcanie trvalo 45 dní

Beran sa podľa vlastných slov doteraz venoval skôr divadlu, režírovanie bábkového filmu si však užíval a snažil sa, aby to rovnako vnímali aj všetci jeho spolupracovníci. „Hrali sme sa ako deti,“ poznamenal Beran. „Takýto veľký bábkový film vznikol naposledy pred 40 rokmi. Splnili sme si ním sen,“ doplnil producent Jakub Červenka.

Tvorcovia snímky ďalej uviedli, že vznikala päť rokov, pričom pôvodne z nej chceli spraviť večerníček. Nakoniec sa však rozhodli, že vytvoria celovečerný rodinný film. Nakrúcanie vraj trvalo 45 dní. Bábky, s ktorými pracovali, mali približne 30 centimetrov.

Lanká a drôty ostali zámerne

Vo finálnej verzii vidieť aj lanká a drôty, za ktoré ich viedli, filmári sú však presvedčení o tom, že deťom to prekážať nebude. „Chcel som tam mať drôty, pretože bábky sa hýbu trochu divne, a ak by tam neboli, diváci by nechápali, prečo sa hýbu tak, ako sa hýbu. Myslím si, že pre deti bude zaujímavé, že sa to dá robiť aj inak,“ vysvetlil Beran. „Je to hodená udička rodičom, aby deťom ukázali, na čom vyrastali,“ zhodnotil Červenka.

Na projekte sa podieľala divadelná bábková skupina Buchty a loutky, ktorá spolupracovala i na filme Kuky se vrací (2010). V slovenskom znení prepožičali postavičkám hlasy Robo Roth, Táňa Pauhofová, Dano Dangl, Roman Luknár, Juraj Kemka, Marián Geišberg, Marián Čekovský, Zuzana Kronerová, Vladimír Jedľovský, Richard Stanke, Oľga Šalagová, Lucia Vráblicová, František Kovár, Matej Landl, Pavol Topoľský, Marián Slovák a ďalší.

Malý pán

je sympatický chlapík, ktorý si spokojne nažíva v dutine malého vŕšku. Jednej noci má však čudesný sen o tajomnom dome, kde nájde, čo mu chýba. Keď sa zobudí, nedokáže sa zbaviť pocitu, že mu naozaj niečo chýba. Čo to je, však netuší. Vydá sa preto na dlhú cestu plnú dobrodružstva, na ktorej stretne larvu Fidlu, Prázdnu hlavu, Drzého všiváka, Veľkú tieseň, Rybabicu, Murinohu a ďalšie rozprávkové bytosti.

Video: Trailer rozprávky Malý pán

Bližšie informácie o filme sú dostupné na webstránke www.malypan.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián ČekovskýMarián GeišbergMatej LandlRoman LuknárTáňa PauhofováZuzana Kronerová