Do Mali pôjdu možno aj slovenskí vojaci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nitriansky prápor získal certifikát pre prácu v NA
Minister obrany SR Martin Glváč počas certifikačného cvičenia Fort Pribina 12. mechanizovanej prápornej skupiny z Nitry vo výcvikovom priestore Vojenského obvodu Lešť. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) – Ministerstvo obrany SR nevylučuje do budúcnosti nasadenie slovenských vojakov do operácie v Mali.

Po stredajšom rokovaní ministrov obrany krajín V4, Francúzska a nemeckého štátneho tajomníka to potvrdil šéf slovenského rezortu obrany Martin Glváč. Agentúru SITA o tom informovala rezortná hovorkyňa Martina Balleková.

Nasadenie našich vojakov však závisí od aktuálnych požiadaviek Európskej únie, ktorá za operáciu zodpovedá.

„My sme deklarovali možnosť vyslania našich vojakov v určitom počte, ale v prvom nasadení už boli spôsobilosti, ktoré sme ponúkali, naplnené. V prípade, že bude potrebné ich doplnenie, sme pripravení zapojiť sa,“ uviedol minister.

Zapojiť sa do cvičenia

Mali
Foto: SITA/AP

Zároveň spresnil, že Slovensko by mohlo prispieť predovšetkým vojenskými mentormi a zapojiť sa tak do cvičenia domácich jednotiek.

Ako ďalej minister Glváč uviedol, aktuálne informácie o situácii v Mali získal počas rokovania V4 v rozšírenom formáte od francúzskeho ministra obrany.

„Dostali sme komplexnú informáciu, ako vyzerá situácia v Mali. Domnievam sa, že sa to dotýka aj nás ako Slovenska a Európy určite, pretože Mali je bodom pre teroristov, obchodníkov s drogami a obchodníkov so zbraňami a to, čo sa tam našlo, dokazuje len správnosť nasadenia francúzskych a spojeneckých vojsk v Mali,“ povedal minister.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák ešte v polovici februára rozhodol, že Mali poskytneme humanitárnu pomoc 20-tisíc eur.

Bojová skupina V4

V súvislosti s prípravou bojovej skupiny Európskej únie krajín V4 šéfovia rezortov obrany v stredu diskutovali aj o možnosti nasadenia takejto skupiny pri konflikte, ako sa aktuálne rieši napríklad v Mali. „Hovorili sme o tom, či by mohla byť v takomto rozsahu, alebo v nejakom menšom nasadená takáto spoločná jednotka,“ vysvetlil Glváč. Zároveň dodal, že rokovanie v rámci V4 bolo prelomovým.

„Myslím si, že V4 v rezortoch obrany je veľmi dynamická a môžem povedať, že ide o dokonca o priateľské vzťahy a nie je to len formálna záležitosť. Keď bude pokračovať tento formát, môžeme našu spoluprácu naozaj posunúť ďaleko, ďaleko dopredu,“ dodal.

Glváč v stredu v Poľsku podpísal s poľským rezortným kolegom aj bilaterálne memorandum o spolupráci slovenských a poľských špeciálnych síl. Ministri krajín V4 zároveň podpísali dokument Letter of Intent, ktorým krajiny V4 formalizujú svoj zámer vytvoriť v roku 2014 spoločnú bojovú skupinu EÚ krajín V4, ktorá by mala byť v pohotovosti v prvom polroku 2016 a s Poľskom ako vedúcou krajinou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin GlváčMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie V4 Vyšehradská štvorka