Dobrovoľníci z celého sveta prídu na Slovensko pomáhať s renováciami hradov

Inex dobrovolnici pomoc.jpg
Foto: INEX Slovakia archív

Slovensko už 26. rok privíta dobrovoľníkov z celého sveta. Tento rok príde pomáhať 68 dobrovoľníkov z Brazílie, Dánska, Taiwanu, Nemecka, Talianska, Turecka a iných krajín. Dobrovoľníci vo veku 18 rokov tak na ôsmich medzinárodných dobrovoľníckych táboroch pomôžu napríklad s renováciou hradov Brekov, Šebeš a Uhrovec.

Ako agentúru SITA informovala koordinátorka projektov Miroslava Zváčová, dobrovoľnícke tábory, ktoré organizuje nezisková organizácia INEX Slovakia, odštartovali v Zlatnej na ostrove a skončia sa 3. augusta v Brekove.

Prvý medzinárodný dobrovoľnícky tábor

Úlohou dobrovoľníkov, ktorí už postupne prichádzajú na Slovensku, bude aj príprava zábavných voľnočasových aktivít a výlety pre ľudí s postihnutím v Domove sociálnych služieb pre deti a dospelých Integra v Bratislave, v občianskom združení Barlička v Prešove, či pre deti v Šuranoch.

Pomoc potrebuje aj dedinka Slatinka pri Zvolene, kde sa budú konať najmä environmentálne práce. Tí, ktorí sa radi starajú o zvieratá, ocenia workcamp v Zlatnej na Ostrove,“ doplnila Zváčová. Na každom tábore sa uskutoční podujatie Hody kultúr. Na účastníkov čakajú takisto prezentácie krajín a kultúr dobrovoľníkov.

Prvý medzinárodný dobrovoľnícky tábor (workcamp) sa uskutočnil po skončení prvej svetovej vojny. Tábory trvajú jeden až tri týždne a ročne sa ich zúčastní 14-tisíc dobrovoľníkov, ktorí vycestujú a pomôžu bez nároku na mzdu. „Odmenou sú im nové priateľstvá, zlepšenie sa v cudzom jazyku, stávajú sa samostatnejšími, tolerantnejšími, flexibilnejšími a otvorenejšími novým výzvam,“ uviedla koordinátorka projektov.

Zážitky a skúsenosti

Toto podujatie je podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Programy pre mládež 2014 – 2020, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

INEX Slovakia (INternational EXchanges) pomáha mladým ľuďom osobnostne rásť za pomoci medzinárodného dobrovoľníctva, školení lídrov multikultúrnych skupín, informovaním o prínosoch dobrovoľníctva a jeho rozvojom u nás i v zahraničí.

Na Slovensku je jedinou organizáciou svojho druhu od roku 1993. Mladí ľudia spoznajú nové kultúry, vytvoria si nové priateľstvá z celého sveta, zlepšia si jazykové schopnosti, kompetencie, získajú nevšedné zážitky a skúsenosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslava Zváčová