Docent Loran a rektor Krčméry si podali ruky, súd nebude

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Krčméry
Vladimír Krčméry Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – Konflikt medzi rómskym docentom Tiborom Loranom a rektorom Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vladimírom Krčmérym sa uzavrel.

Ako agentúru SITA informoval Tibor Loran, v stredu došlo medzi nimi k vzájomnej dohode a k zmieru. „Obidve strany uzatvorili dohodu o zmiere na základe vlastného rozhodnutia a vôle bez akéhokoľvek nátlaku,“ napísal Loran. Spor tak nebudú riešiť súdnou cestou.

Loran ešte začiatkom októbra vyhlásil, že rektor Krčméry ho cielene pracovne a mzdovo znevýhodňuje v porovnaní s nerómskymi kolegami. Podľa jeho slov mu Krčméry uznal základný mesačný hrubý plat 332 eur. To bolo podľa neho v rozpore s antidiskriminačným zákonom a interným odmeňovacím poriadkom.

Loran rektora obvinil, že ho šikanuje

Kladivko
Foto: SITA/AP

Krčméry vtedy reagoval, že Loran má v skutočnosti vyšší mesačný príjem. Okrem uvedenej mesačnej mzdy dostáva príplatok za garanta a príplatok za riadenie. Okrem toho rektor údajne zabránil Loranovi prednášať. Krčméry však tvrdil, že Loranovi v tom nemohol zabrániť, keďže „prednášky neprideľuje rektor, ale príslušní vedúci katedier a ústavov„.

Loran považoval prístup rektora k jeho osobe za diskriminujúci. Matica rómska, ktorej je Loran predsedom, vtedy uviedla, že ho Krčméry „šikanuje“ a vytvára voči nemu „nepriateľské a zastrašujúce prostredie„, čím znižuje jeho ľudskú dôstojnosť.

Menovanému som minulý rok pridelil samostatnú miestnosť a asistentku a vytvoril som mu samostatný inštitút. Naša vysoká škola Lorana v roku 2009 vymenovala za docenta, osobne som mu udelil dekrét. Ak toto považuje za zastrašovanie a zníženie ľudskej dôstojnosti, tak fakty svedčia o opaku„, reagoval Krčméry.

Loran je docentom v odbore Sociálna práca

Tibor Loran pracuje na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety ako docent v odbore Sociálna práca a pôsobí ako garant bakalárskeho študijného programu Sociálna práca s rómskou komunitou.

Táto vysoká škola má ešte tri detašované pracoviská, kde pripravuje sociálnych pracovníkov s rómskou národnosťou. V Banskej Bystrici je vedúcim na pracovisku Ladislav Fízik, v Košiciach Gejza Adam a v Bardejove je to František Hanobik

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav FízikTibor Loran