Prezident Trump povedal premiérke Mayovej, aby zažalovala Európsku úniu a dal jej ďalšie rady

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump Foto: SITA/AP

LONDÝN 15. júla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump povedal britskej premiérke Therese Mayovej, aby zažalovala Európsku úniu (EÚ), než aby s ňou rokovala.

Nemala by odstúpiť od rokovaní

Predsedníčka britskej vlády to prezradila v relácii Andrewa Marra v televízii BBC One. Trump sa v piatok počas spoločnej konferencie s Mayovou, ktorá sa uskutočnila počas jeho návštevy Veľkej Británie, vyjadril, že jej dal návrh, ale ona ho považovala za príliš „brutálny“.

Keď sa Marr političky spýtal, aký návrh dostala, odpovedala mu „Povedal mi, že by som mala žalovať EÚ, nie rokovať.“

Mayová však podotkla, že jej Trump v súvislosti s riešením situácie s úniou poradil, aby od rokovaní už neodstúpila. „Je zaujímavé, že prezident počas tej tlačovej konferencie povedal, aby som neodišla. ‚Nedochádzajte od tých rokovaní, pretože sa potom zaseknete‘,“ povedala politička.

Likvidácia budúcej dohody s USA

Premiérka v relácii tiež obhajovala svoj plán pre brexit a vyzvala kritikov, aby ho podporili. Spomínaný plán o brexite navrhuje, aby sa medzi Britániou a EÚ zachoval voľný trh s tovarmi, ale nie so službami.

Plán ráta s tým, že Británia bude dodržiavať „spoločné smernice“ pre tovary a poľnohospodárske produkty výmenou za voľný obchod bez ciel a hraničných kontrol. Americký prezident Donald Trump vo štvrtok Mayovej plán skritizoval s tým, že zrejme zlikviduje akúkoľvek možnosť budúcej dohody s USA.

Štvrtkovému zverejneniu podrobného plánu o brexite predchádzali rezignácie ministra pre brexit Davida Davisa a ministra zahraničia Borisa Johnsona, ktorí tvrdia, že nedá ľuďom taký brexit, aký si v roku 2016 zvolili v referende.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpTheresa Mayová