Donald Trump predstavil bezpečnostnú stratégiu USA, mier chce demonštrovať prostredníctvom sily

Donald Trump
Prezident USA Donald Trump. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 18. decembra (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump predstavil v pondelok v Bielom dome novú bezpečnostnú stratégiu Spojených štátov.

Trump sa chce podľa nej sústrediť najmä na dôsledné presadzovanie amerických národných záujmov, a to aj v prípadoch, ak to môže znamenať zhoršenie vzťahov s inými krajinami. Leitmotívom dokumentu je heslo z Trumpovej predvolebnej kampane Amerika na prvom mieste. Spojené štáty budú za Trumpa „stáť za svojimi záujmami tak, ako ešte nikdy nestáli,“ vyhlásil prezident. „Amerika je v hre a Amerika zvíťazí,“ povedal.

Neobyčajne nebezpečný svet

V kľúčovom dokumente sa síce hovorí aj o spolupráci s inými krajinami, tá však podľa Trumpovej administratívy musí prebiehať „spôsobom, ktorý vždy ochraňuje naše národné záujmy„.

Žijeme v neobyčajne nebezpečnom svete,“ poznamenal v pondelok Trump pri predstavovaní dokumentu. „Ale Amerika na svetovej scéne opäť vedie,“ dodal. Na presadzovanie amerických záujmov treba podľa Trumpa využiť „každý nástroj, ktorým náš národ disponuje„.

V novej bezpečnostnej stratégii sa ako prostriedky na ochranu Spojených štátov pred ohrozením zo zahraničia spomínajú okrem iného múr na hraniciah s Mexikom či nové opatrenia proti prisťahovalcom. Dokument ďalej vyzýva na „propagovanie americkej prosperity a demonštrovanie mieru prostredníctvom sily„.

Rusko podkopáva legitimitu demokracií

Zatiaľ čo Trumpov predchodca Barack Obama v bezpečnostnej stratégii, ktorú zverejnil v roku 2015, ako jednu z hlavných hrozieb pre bezpečnosť USA spomínal globálne otepľovanie, Trump túto tému obchádza. Naopak, píše o tom, že Amerika musí byť „dominantnou v oblasti energetiky„. O životnom prostredí sa nová stratégia zmieňuje iba vetou, že Spojené štáty „si uvedomujú dôležitosť environmentálneho líderstva„.

Trumpova bezpečnostná stratégia okrem toho potvrdzuje určitý posun súčasnej americkej administratívy v nazeraní na problémy Blízkeho východu. „Hrozby zo strany radikálnych džihádistických teroristických organizácií a hrozba zo strany Iránu nám ukazujú, že Izrael nie je príčinou problémov regiónu,“ píše sa v dokumente.

Bezpečnostná stratégia spomína prekvapivo v nelichotivom svetle aj Rusko.“Hráči ako Rusko používajú informačné nástroje na pokusy podkopať legitimitu demokracií,“ uvádza sa v nej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaDonald Trump