Putin poďakoval Trumpovi za tip od CIA, vďaka ktorému zabránili bombovým útokom

Donald Trump, Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Foto: archívne, SITA/AP.

MOSKVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu telefonoval svojmu americkému kolegovi Donaldovi Trumpovi, aby mu poďakoval za tip od CIA, ktorý pomohol zmariť sériu plánovaných bombových útokov v Petrohrade, informoval Kremeľ.

Telefonovali spolu aj vo štvrtok

Putin počas telefonátu vyjadril vďaku za informácie, ktoré pomohli ruskej Federálnej bezpečnostnej službe (FSB) vypátrať a zadržať skupinu podozrivých. Tí údajne plánovali útoky na Kazanskú katedrálu a ďalšie rušné miesta.

Trumpa pritom požiadal, aby jeho vďačnosť tlmočil aj CIA a zároveň ho ubezpečil, že ak sa ruské agentúry dostanú k informáciám o možných útokoch proti Spojeným štátom, tiež ich posunú ďalej – tak, ako to robili aj v minulosti.

Lídri spolu telefonovali aj vo štvrtok, keď sa Trump poďakoval ruskému kolegovi za to, že vo svojom prejave „uznal silnú hospodársku výkonnosť Spojených štátov“. Prediskutovali vtedy tiež spôsoby spolupráce pri riešení problematiky severokórejského jadrového a balistického programu, bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami a dohodli sa, že ostanú v kontakte.

Plánovali útoky v Petrohrade a Moskve

FSB v piatok oznámila, že zadržala sedem mužov, ktorí údajne plánovali počas tohto víkendu vykonať sériu bombových útokov v Petrohrade.

Všetci sú údajne stúpencami teroristickej organizácie Islamský štát (IS), od ktorej získavali inštrukcie. Ich cieľmi mali byť najrušnejšie miesta v meste. FSB mužov zatkla počas razie v jednom z petrohradských bytov, kde objavila výbušniny, automatické zbrane a extrémistickú literatúru.

FSB zatkla počas tohto týždňa aj ďalších troch členov spiacej bunky IS, ktorí pripravovali samovražedné bombové útoky v Moskve. Tie sa mali stať počas novoročných sviatkov a kampane pred prezidentskými voľbami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpVladimir Putin