Donald Trump tvrdí, že „maximálny tlak“ na Pchjongjang musí pokračovať

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 26. februára (WebNoviny.sk) – Biely dom sa v nedeľu vyjadril, že uvidí, či je záujem o rokovania zo strany Severnej Kórey seriózny.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabeeová Sandersová povedala, že prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dosiahnuť „úplnú, overiteľnú a nezvratnú denuklearizáciu“ Kórejského polostrova.

Nové sankcie na Severnú Kóreu

Spojené štáty, Južná Kórea a ďalšie štáty sa podľa slov hovorkyne spoločne zhodujú na tom, že výsledkom akéhokoľvek dialógu s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) musí byť práve denuklearizácia.

Prezident Trump tiež tvrdí, že „maximálny tlak“ na Pchjongjang musí pokračovať, kým sa tamojší režim nevzdá jadrových a raketových programov. Americká vláda uvalila minulý týždeň nové sankcie na Severnú Kóreu.

Prelomová informácia

Podpredseda Ústredného výboru vládnucej komunistickej Kórejskej strany práce Kim Jong-čol v nedeľu v juhokórejskom Pjongčangu vyhlásil, že KĽDR je pripravená na rokovania so Spojenými štátmi. Severokórejský vodca Kim Čong-un má podľa neho „jednoznačný zámer zúčastniť sa“ na rokovaniach s USA.

Ide o prelomovú informáciu, keďže Severná Kórea doteraz označovala Spojené štáty za najväčšieho nepriateľa, vyhrážala sa im zničením a práve obranou pred Američanmi odôvodňovala potrebu svojho jadrového a raketového programu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-un