Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európska komisia
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Dôvera Slovákov v Európsku úniu prevyšuje europriemer, slovenské inštitúcie dopadli horšie

BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) – Pozitívne vnímanie Európskej únie na Slovensku rastie. Tento trend je založený na zlepšení výsledkov vo všetkých troch kľúčových parametroch podpory EÚ, ktorými sú celková podpora, dôvera voči inštitúciám a budúcnosť EÚ.

Slováci dokonca dôverujú európskym inštitúciám viac ako národným. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometer, ktorý uskutočnila Európska komisia (EK) v dňoch 5. až 19. novembra minulého roka. Zber údajov na Slovensku zahŕňal 1 044 respondentov. Výsledky prieskumu v piatok  na tlačovej konferencii prezentoval vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko a spracovateľ národnej správy Alexander Karvai.

Cítia sa byť spätí s Európskou úniou

Ako informoval Karvai, podiel ľudí, ktorí vnímajú EÚ pozitívne, vzrástol v porovnaní s jarným Eurobarometrom o dve percentá na 38 percent. O dve percentá kleslo aj negatívne vnímanie Únie, a to na 17 %. Posun nastal aj v miere dôvery voči EÚ zo 43 percent na 48 percent. Slováci v súčasnosti dôverujú EÚ viac ako je európsky priemer, ktorý je na úrovni 41 %.

Najvyššiu mieru dôvery prejavili mladí ľudia do 24 rokov. Až 60 percent Slovákov deklarovalo, že sa cítia byť spätí s EÚ, na 75 percent stúpol počet tých, ktorí sa cítia byť občanmi Únie. EÚ pre Slovákov znamená najmä slobodu cestovať a študovať, pozitívne sa identifikujú aj so spoločnou menou euro.

Európskej komisii dôverujú viac

Trend v podpore jednotlivých inštitúcií EÚ je taktiež pozitívny. Dôvera voči Európskemu parlamentu je na úrovni 46 percent, Európskej komisii dôveruje 44 percent respondentov, čo je o päť percent viac ako vlani na jar. Oba údaje sú vyššie ako priemerná miera dôvery v tieto inštitúcie v rámci európskej dvadsaťosmičky.

Na Slovensku je dôvera voči EP a EK vyššia ako dôvera voči Národnej rade SR a vláde SR, ktorá je v oboch prípadoch na úrovni 28 percent. Viac ako 59 percent Slovákov vyjadrilo optimizmus v súvislosti s budúcnosťou EÚ. V porovnaní s ostatnými Európanmi sú občania Slovenska o dve percentá optimistickejší.

„Je tam výrazný nárast dôvery v Európsku komisiu, súčasne rastie dôvera v európske inštitúcie aj optimizmus a v dôsledku toho je EÚ Slovákom menej vzdialená ako kedysi,“ komentoval výsledky Miko, podľa ktorého pozitívny imidž EÚ na Slovensku postupne rastie. Postoj Slovákov je podľa neho vo väčšine sledovaných parametrov viac proeurópsky , ako je priemer v EÚ, čo považuje Miko za „mimoriadne pozitívne“.

Odporúčané články

Aktualizované: Taliansky minister obchodu obvinil Slovensko, chce zabrániť presunu firmy Embraco Spoločná európska mena oproti doláru oslabila, môže za to pokles indexu v nemeckej ekonomike

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X