Druhý pilier je podľa Fica pre niektorých ľudí nevýhodný

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Druhý dôchodkový pilier je podľa premiéra Roberta Fica nevýhodný pre ľudí s vyšším vekom a nižšími príjmami. Kabinet chce preto podľa Fica prijať „kategorické riešenia“ druhého piliera.

„Našou úlohou teraz nie je nič iné, len prijať kategorické riešenia a budeme vás o nich informovať budúci týždeň. To, čo sa udialo pri výplate prvých dôchodkov, úplne potvrdilo naše výhrady, druhý pilier je nevýhodný pre ľudí s vyšším vekom a nižšími príjmami,“ vyhlásil premiér Robert Fico.

Predložia novelu zákona

Poisťovne podľa generálnej riaditeľky Slovenskej asociácie poisťovní Jozefíny Žákovej postupujú striktne podľa platnej legislatívy, zákona o poisťovníctve a zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Ako Žáková upozorňuje, iba na základe takéhoto postupu mohli získať povolenie od Národnej banky Slovenska. Odmieta tvrdenie, že poisťovne pracujú s 30-percentnou maržou.

„Ak by sme vyjadreniu pána premiéra mali rozumieť tak, že politické rozhodnutie je už urobené, tak by sa poisťovne mohli právom cítiť poškodené, že boli zneužité na politické ciele, pretože zapojenie sa do vyplácania dôchodkov z druhého piliera ich stálo veľa času a peňazí,“ uviedla Žáková. Verí, že bude pokračovať dialóg medzi Inštitútom finančnej politiky a Národnou bankou Slovenska, aby sa mohli zjednodušené výpočty IFP verifikovať a konfrontovať s platnou legislatívou.

S požiadavkou na ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, aby už na januárovú schôdzu parlamentu predložil návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorou by sa zmenili pravidlá vyplácania dôchodkov z druhého piliera, prišiel v stredu tento týždeň podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna. Na tlačovej besede pritom Švejna poukázal na vyjadrenie Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR, podľa ktorého sú ponúkané dôchodky z druhého piliera aj o štvrtinu nižšie, než férové.

Dôchodky z druhého piliera budú vyplácať tri poisťovne

„Ministerstvo financií tak prizná verejne, že spôsob výplaty tak, ako to predstavilo ministerstvo práce, má tento dôsledok,“ povedal. Nízke penzie z druhého piliera podľa neho kritizujú aj viacerí odborníci na dôchodky. „Ja som vedel, že to bude zle, ale nevedel som, že to bude až tak zle,“ tvrdí podpredseda strany Most-Híd.

Podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna chce na najbližšom zasadnutí parlamentného výboru pre financie a rozpočet žiadať poslanecký prieskum v Národnej banke Slovenska. Ako uviedol, dôvodom sú medializované informácie a rozpor medzi ministerstvom financií a rezortom práce a sociálnych vecí v súvislosti s reálnymi ponukami životných poisťovní pre sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri.

„Ako je už známe, výška dôchodkov z druhého piliera vyplácaná tromi súkromnými životnými poisťovňami, je absolútne neadekvátna. Občania, ktorí si na tento dôchodok sporili, totiž dostanú až približne o tretinu menej peňazí, ako to odhadoval rezort financií,“ pripomína Švejna.

Fico chce údajne znárodniť úspory spotrebiteľov

„Robert Fico sa pravdepodobne znovu ide pokúsiť okradnúť sporiteľov v druhom pilieri o ich úspory. Na tlačovej konferencii ohlásil kategorické riešenia, čo môže znamenať ďalší pokus o znárodnenie druhého piliera,“ tvrdí poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Vláda podľa SDKÚ-DS zanedbala a podcenila situáciu pri vyplácaní dôchodkov a nijako nestanovila rámce a podmienky pre životné poisťovne, čo tieto neadekvátne využili.

„Tieto chyby a zlyhania vlastných vlád a Fica osobne chce teraz premiér využiť na „kategorické“ opatrenia proti druhému pilieru. Vidieť za tým môžeme práve jeho vysnívané zrušenie druhého piliera a znárodnenie úspor sporiteľov,“uviedol Kaník.

Dôchodky z druhého piliera budú po 1. januári tohto roka ľuďom vyplácať Allianz – Slovenská poisťovňa, poisťovňa Union a poisťovňa Generali. Všetky tri poisťovne už dostali od Národnej banky Slovenska licenciu na vyplácanie dôchodkov z druhého piliera. Ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku od životných poisťovní dostane sporiteľ cez centrálny elektronický ponukový systém, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa. O vyplácanie dôchodku z druhého penzijného piliera zatiaľ požiadalo 91 osôb.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠvejnaĽudovít KaníkRobert Fico