O vyplácanie penzie z druhého piliera už požiadalo 91 ľudí

Dôchodca, dôchodcovia
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – O vyplácanie dôchodku z druhého penzijného piliera už požiadalo 91 osôb. Na tlačovej besede o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Upozornil na to, že Sociálna poisťovňa je len správcom Centrálneho informačného ponukového systému a výšku dôchodku nerieši.

Tento rok požiada o dôchodky asi 3000 ľudí

„Sme garantmi toho, aby človek dostal v jeden čas všetky ponuky, ktoré životné poisťovne vygenerujú a aby sa mohol podľa nich rozhodovať,“ povedal Višváder. Ako dodal, žiadosť o vyplácanie penzie z druhého piliera možno podať na pobočke Sociálnej poisťovne alebo v dôchodkových správcovských spoločnostiach.

Od začiatku tohto roka môžu prví sporitelia požiadať o vyplácanie dôchodku z druhého penzijného piliera. Keďže sa ruší podmienka minimálne desiatich rokov sporenia v druhom pilieri, jedinou podmienkou pre vyplácanie prostriedkov zo sporivého piliera bude dosiahnutie dôchodkového veku.

V tomto roku by tak mohlo podľa odhadov ministerstva práce a sociálnych vecí o vyplácanie prostriedkov z druhého piliera požiadať asi 3000 sporiteľov.

Penzie budú vyplácať tri poisťovne

Dôchodky z druhého piliera budú po 1. januári tohto roka ľuďom vyplácať Allianz – Slovenská poisťovňa, poisťovňa Union a poisťovňa Generali. Všetky tri poisťovne už dostali od Národnej banky Slovenska licenciu na vyplácanie dôchodkov z druhého piliera. Ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku od životných poisťovní dostane sporiteľ cez centrálny elektronický ponukový systém, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa.

Žiadať o doživotnú penziu v rámci tohto systému bude povinné pre všetkých sporiteľov. Ponuka od jednotlivých životných poisťovní bude platná 30 dní. Ak nebude mať žiadna životná poisťovňa záujem vyplácať sporiteľovi doživotný dôchodok, a to pre nízku sumu dôchodkových úspor, takýto sporiteľ bude dostávať prostriedky z druhého piliera vo forme programového výberu od príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti alebo vo forme dočasného dôchodku od životnej poisťovne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Višváder
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa