Druhý stupeň lavínového nebezpečenstva platí najmä pre vyššie polohy Tatier

Lavína
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Na horách bolo ráno jasno, na pohorí miestami hmlisto. Teploty na vrcholoch hôr dosahovali -16 °C až -10 °C, v stredných polohách -12 °C až -8 °C, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Na hrebeňoch Tatier fúkal čerstvý, prevažne severný vietor so silou 3 – 7 m/s, v nárazoch miestami do 15 m/s. Vo Fatrách fúkal len mierny vietor. Na spevnenom zamrznutom povrchu snehu z predchádzajúcej periódy sneženia sa nachádza do 15 cm novšieho prachového snehu.

Nestabilné snehové dosky a vankúše

Na záveterných svahoch, v terénnych pasciach, žľaboch a pod stenami môže byť nový sneh vplyvom vetra uložený vo forme nestabilných snehových dosiek a vankúšov. Na exponovaných miestach je novší sneh vyfúkaný na tvrdý až zľadovatený povrch.

Vo Vysokých, Nízkych, Západných Tatrách v polohách nad 1 600 m n. m. trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V nižších polohách Tatier (pod 1 600 m n. m.) a vo Veľkej a Malej Fatre trvá malé lavínové nebezpečenstvo, t. j. 1. stupeň.

Na stabilizovanú vrstvu napadol nový sneh

Za predchádzajúce dni napadlo vo vyšších polohách päť až 15 centimetrov nového prachového snehu na stabilizovanú tvrdú vrstvu snehu z predchádzajúcej periódy sneženia.

Nový sneh je silným premenlivým vetrom previevaný na záveterné svahy, do terénnych depresií, žľabov vo forme nestabilných snehových dosiek a vankúšov, kde sa môže mechanicky uvoľniť lavína pri dodatočnom zaťažení. Lavínové nebezpečenstvo je lokálne. Lavínové nebezpečenstvo naďalej zotrváva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba