Džihádisti po mesiacoch prepustili malijského politika aj roky zadržiavanú Francúzku

Soumaila Cisse
Malijský politik Soumaila Cissé. Foto: archívne, Boubacar Sada Sissoko/Union for the Republic and Democracy/AP

Islamskí extrémisti prepustili prominentného malijského politika Soumailu Cissého po tom, čo ho držali ako rukojemníka viac ako šesť mesiacov. Na slobodu pustili aj francúzsku humanitárnu pracovníčku Sophie Pétroninovú (75) unesenú ešte v roku 2016.

Sedemdesiatročný Cissé, ktorý sa trikrát uchádzal o prezidentský úrad v Mali, v čase únosu pracoval na kampani pred voľbami v okolí mesta Timbuktu.

Vláda asi pristúpila na požiadavky

Pri útoku zahynul jeho osobný strážca a jediným dôkazom o tom, že Cissé stále žije, bol vlastnoručne podpísaný list doručený ešte v auguste.

Nemenovaný malijský úradník agentúre AP povedal, že Cissé aj Pétroninová nastúpili do lietadla na severe Mali, odkiaľ sa premiestnili do metropoly Bamako.

Prepustenie spomenutej dvojice prichádza krátko po oslobodení 180 islamských extrémistov z väzenia v hlavnom meste.

Džihádisti sa údajne už dlhší čas usilovali o výmenu zajatcov s malijskou vládou. Tá napokon podľa všetkého pristúpila na požiadavky ozbrojencov, pričom v sobotu prepustila 70 a v nedeľu ďalších 110 extrémistov.

Útoky džihádistov a etnické násilie

Mali bojuje s vlnou džihádistických útokov a etnickým násilím už vyše sedem rokov. Islamskí militanti operujú v severnej a centrálnej časti Mali, najčastejšie podnikajú útoky na malijskú armádu a mierové sily Organizácie Spojených národov (OSN).

Pri vojenskej operácii Francúzska v roku 2013 sa podarilo rozptýliť džihádistov. Tí sa však neskôr preskupili a v nasledujúcich rokoch rozšírili oblasť svojej pôsobnosti.

Mnoho ľudí v Mali sa obáva, že politicky nestabilná situácia v krajine a ďalší nebezpeční extrémisti na slobode povedú k nárastu džihádistických útokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sophie PétroninováSoumaila Cissé