EGYPT: Syna opozičného kandidáta počas volieb ubili na smrť

Husní Mubarak
Husní Mubarak Foto: SITA/AP

KÁHIRA 28. novembra (WEBNOVINY) – Syna popredného opozičného kandidáta v nedeľňajších egyptských parlamentných voľbách ubili v noci zo soboty na nedeľu na smrť, keď v Káhire vylepoval predvolebné plagáty svojho otca. V nedeľu o tom informovala rodina obete a správy potvrdila aj polícia. Oboch páchateľov sa bezprostredne po čine podarilo zatknúť. K vražde sa priznali a policajtom povedali, že dôvodom, prečo napadli 24-ročného Umara Sajjída Sajjída nebolo to, že vylepoval plagáty, ale to, že sa pokúšal flirtovať s ich sestrou. Rodina obete to popiera a tvrdí, že vražda bola politicky motivovaná.

V Egypte sa v nedeľu začali parlamentné voľby, ktoré by mali posilniť pozíciu Národnej demokratickej strany prezidenta Husního Mubaraka. Hlavnú opozičnú politickú stranu Moslimské bratstvo zdecimovalo cielené vyraďovanie jej kandidátov volebnou komisiou. Polícia v predvolebnom období pozatýkala 1 200 stúpencov bratstva a na sobotu proti nim vysiela do egyptských miest desiatky tisíc policajtov. Niekoľkotisícové demonštrácie stúpencov bratstva sa vo viacerých mestách konali aj v piatok a po voľbách sa očakávajú ďalšie.

Moslimské bratstvo by si podľa agentúry AFP malo udržať len zhruba pätinu z počtu poslaneckých kresiel, ktoré získalo v posledných parlamentných voľbách v roku 2005. Väčšina politikov Moslimského bratstva sa do volieb zaregistrovala ako nezávislí, aby obišli zákaz účasti pre náboženské strany. Volebná komisia však väčšinu z nich vylúčila s odôvodnením, že iba podvádzajú a stále sú členmi Moslimského bratstva.

Sú obavy, že by po voľbách mohli nasledovať násilnosti, tak ako pri minulých voľbách, kedy zahynulo 12 ľudí.

Vláda tvrdí, že udelila 6 000 povolení monitorovať voľby a sčítavanie hlasov domácim subjektom. Tie však naopak tvrdia, že vláda tisícky ich žiadostí zamietla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom