Ekonomika Kalifornie sa stala sa piatou najväčšou na svete, predbehla Veľkú Britániu

Theresa Mayová
Britská premiéra Theresa Mayová. Foto: SITA/AP

SACRAMENTO 6. mája (WebNoviny.sk) – Ekonomika Kalifornie v minulom roku predbehla hospodárstvo Veľkej Británie a stala sa piatou najväčšou na svete. Vyplýva to z údajov z amerického ministerstva obchodu pri porovnaní s globálnymi údajmi z Medzinárodného menového fondu. Kalifornský hrubý domáci produkt (HDP) v roku 2017 posilnil o 127 mld. USD na vyše 2,7 bil. USD, vyplýva z údajov rezortu obchodu USA.

Britský HDP sa pritom pri vyjadrení v dolároch mierne zmenšil, čiastočne v dôsledku zmeny výmenných kurzov. Veľká Británia má o 25 mil. obyvateľov viac ako Kalifornia, ale teraz má menší HDP, uviedol Lee Ohanian, profesor ekonómie na Kalifornskej univerzite.

Veľkosťou hrubého domáceho produktu je v súčasnosti pred Kaliforniou iba celkový HDP Spojených štátov amerických a ekonomiky Číny, Japonska a Nemecka. Piatou najväčšou ekonomikou na svete Kalifornia naposledy bola v roku 2002, ale do roku 2012 klesla na desiate miesto. Odvtedy však v kalifornskom hospodárstve vznikli 2 mil. nových pracovných miest a HDP tohto amerického štátu sa zväčšil o 700 mld. USD.

V Kalifornii žije 12 percent populácie USA, ale v rokoch 2012 až 2017 sa na tvorbe pracovných miest podieľala 16 percentami. Podiel tohto štátu na ekonomike USA v uvedenom päťročnom období vzrástol z 12,8 na 14,2 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom