Ekonómovia neveria Kažimírovi, očakávajú vyšší deficit

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kažimír
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Deficit verejných financií by podľa ekonómov mal v tomto roku dosiahnuť vyše 3,1 % hrubého domáceho produktu.

Skončil by tak tesne nad trojpercentnou maastrichtskou hranicou a taktiež nad aktuálnym cieľom rezortu financií, ktorým je stlačenie schodku pod 3 % výkonu ekonomiky.

Vyplýva to z októbrovej ankety Klubu ekonomických analytikov medzi oslovenými ekonómami. Svoje odhady deficitu a dlhu v nej poskytlo 14 z 34 členov klubu, ktorými sú ekonomickí analytici z nevládneho sektora.

V budúcom roku by mal deficit podľa nich už klesnúť pod trojpercentnú hranicu. Verejný dlh by sa tak mal v roku 2013 udržať tesne pod 55 % hrubého domáceho produktu a v budúcom roku tesne pod 57 %, pričom túto hranicu by mohol prelomiť v roku 2015.

Nové pravidlá možno zvýšia hodnoty dlhu

Ako upozornili viacerí analytici, neistotu do odhadov vnášajú očakávané zmeny v súvislosti so zavedením nových účtovných pravidiel ESA2010, ktoré by mali vstúpiť do platnosti v počas roka 2014. Nové pravidlá by mohli zvýšiť hodnoty dlhu a deficitu za rok 2013 a následne aj prezentované odhady za roky 2014 a 2015.

Ak sa splnia očakávania analytikov, bude musieť vláda po prekročení hranice dlhu 55 % v roku 2014 na základe zákona o rozpočtovej zodpovednosti najneskôr v priebehu roka 2015 viazať 3 % z výdavkov štátneho rozpočtu.

Obce musia zmraziť rast výdavkov

Súčasne bude musieť vláda ako aj obce a vyššie územné celky najneskôr v roku 2016 zmraziť rast výdavkov. Ak by sa v roku 2015 prekročila hranica dlhu na úrovni 57 %, budú musieť vláda, obce a vyššie územné celky pripraviť na rok 2017 vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet.

Ekonómovia v októbrovej ankete vyberali aj opatrenia, ktoré by podľa nich najviac prospeli dlhodobej udržateľnosti verejných financií na Slovensku. Svoje odpovede poskytli deviati analytici.

Zaradili medzi ne najmä zníženie budúcich výdavkov na dôchodky, privatizáciu, zníženie stimulov a dotácií súkromným firmám, spoluúčasť v zdravotníctve a pružnejšie pracovné právo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať