Enel pýta viac peňazí za Mochovce, premiér zareaguje tvrdo

Enel
Foto: energygce.com

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Talianska spoločnosť Enel, ktorá vlastní 66-percentný podiel v Slovenských elektrárňach, a.s. (SE), vraj pýta na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) viac peňazí.

“Dostávame sa do situácie, kedy začínajú talianski predstavitelia pýtať ďalšie peniaze. Budeme musieť veľmi tvrdo na niektoré veci zareagovať,“ uviedol na utorňajšom HNclube v súvislosti s dostavbou mochoveckých blokov premiér Robert Fico.

Dostavba mochoveckých blokov si mala vyžiadať zhruba tri miliardy eur. Štát sa kvôli tomuto projektu vzdal vyplácania dividend zo Slovenských elektrární do roku 2014.

Podľa Slovenských elektrární najvyššou prioritou v jadrovej elektrárni je bezpečnosť, ktorá v žiadnom prípade nemôže podliehať akýmkoľvek kompromisom v dôsledku riešenia finančných otázok či harmonogramu.

Vylepšenie a reorganizácia

Isar 1
Foto: SITA/AP

“Všetky podobné projekty výstavby jadrových zariadení vo svete zaznamenali oneskorenie a zvyšovanie nákladov,“ podotkla hovorkyňa SE Janka Burdová. Elektrárne potvrdili meškanie projektu dostavby mochovských blokov pre potrebu zapracovať do pôvodného projektu vysoký počet podstatných bezpečnostných opatrení.

“Vzhľadom na zložitosť nového vylepšeného projektu reaktorov v Mochovciach, ako aj na potrebu reorganizovať priemyselnú infraštruktúru a vplyv záťažových testov v Európe, zaznamenal projekt dostavby určité oneskorenie v porovnaní s pôvodným harmonogramom,“ dodala Burdová.

Slovenský dominantný výroba elektrickej energie plánuje náklady spojené s projektovými úpravami a vylepšeniami podľa Burdovej výhradne z vlastných zdrojov a nebudú požadovať žiadne zdroje zo štátneho rozpočtu.

“Obaja akcionári, Enel a Slovenská republika, sa vzdali dividend, určiac ich na dokončenie projektu samotného, zohľadňujúc jeho významný pozitívny dopad na národné hospodárstvo, zamestnanosť a sociálny rozvoj, vďaka viac ako 3 500 novým pracovným miestam a viac ako trom miliardám eur, investovaným na Slovensku,“ konštatovala Burdová s tým, že Slovenské elektrárne opätovne potvrdzujú svoj plný záväzok a odhodlanie dokončiť dostavbu tretieho a štvrtého bloku EMO.

Projekt dostavby mešká

Elektráreň Mochovce
Foto: SITA/Martin Havran

Predseda vlády potvrdil, že dostavba dvoch jadrových blokov bude meškať. “Obávam sa, že máme rok a pol až dva roky straty, lebo nikto sa tomu v predchádzajúcej vláde nevenoval, nikto tam nechodil, nikto sa Talianov na nič nepýtal,“ dodal Fico. Pôvodne mal byť tretí mochovecký blok uvedený do prevádzky koncom tohto roka, štvrtý blok o osem mesiacov neskôr.

Začiatkom tohto roka už taliansky investor slovami svojho šéfa Fulvia Contiho oznámil zhruba ročné meškanie dostavby Mochoviec. Tretí blok tak mal byť teda podľa aktualizácii plánov výstavby uvedený do komerčnej prevádzky koncom budúceho roka a štvrtý o osem mesiacov neskôr. Dostavbu tretieho a štvrtého bloku EMO mali zabrzdiť okrem iného aj plány Slovenských elektrární aplikovať v nových jadrových blokoch nové bezpečnostné štandardy.

Podľa premiéra Fica bolo chybou nechať pracovať na dostavbe Mochoviec taliansku firmu Enel, ktorá nemá s takýmto jadrovým projektom skúsenosti. “Bola veľká chyba, že tento investor, v danom prípade talianska spoločnosť Enel, sa pustila do projektu, s ktorým podľa mňa nemá až také skúsenosti, ako by mala mať. Táto spoločnosť nikdy nebola pri výstavbe takéhoto obrovského komplexu ako atómová elektráreň v Mochovciach,“ konštatoval Fico.

Technologická časť je tridsaťpercentná

Elektrina
Foto: SITA/AP

Nové bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.

Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Enel