Epidemická situácia sa zlepšuje a Slovensko čaká od budúceho týždňa uvoľňovanie opatrení

COVID 19: Aktuálna epidemiologická situácia
Predseda vlády SR Eduard Heger Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 13. apríla, 16:21

Epidemická situácia sa zlepšuje a Slovensko čaká od budúceho týždňa uvoľňovanie opatrení. Ako na tlačovej besede informoval minister financií Igor Matovič, otvárajú sa obchody a služby, podmienkou bude jedna osoba na 15 metrov štvorcových a negatívny test.

Umožnený bude s testom aj pohyb v prírode mimo okres. Otvoria sa kostoly, a to s rovnakými podmienkami ako obchody a služby. Povoľuje sa šport v exteriéri, a to v skupine 6 osôb a s testom.

Viac o téme: Koronavírus

Slováci budú môcť od pondelka navštíviť aj zoologické a botanické záhrady, či knižnice. Zároveň svoje služby opätovne budú môcť ponúkať aj hotely a penzióny avšak zatiaľ bez reštaurácií.

3.stupen.jpg
Zmeny v opatreniach, ktoré budú platné od pondelka 19. apríla 2021. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Reprodukčné číslo sa zvýšilo

Ako doplnil predseda vlády Eduard Heger, posledné týždne sa Slovensku podarilo zasadiť v boji proti pandémii rozhodujúce údery, avšak napriek pozitívnym trendom upozornil na zhoršovanie reprodukčného čísla.

Toto číslo bolo na úrovni 0,8, aktuálne však stúplo tesne pod 1. Opätovne preto ľudí vyzval na dodržiavanie platných opatrení. „Tento boj nemôže vyhrať vláda, je to úsilie každého občana,” uviedol Heger s tým, že stále nemáme vyhraté.

Aktuálna situácia
Aktuálna situácia a jej vývoj v súvislosti s koronavírusom na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Žiaden čierny okres

Vďaka výsledkom sa Slovensko od pondelka dostáva do bordovej farby, žiadny okres už nie je čierny. Od budúceho týždňa bude v treťom stupni varovania 27 okresov, do druhého stupňa sa zaradí 48 a v prvom stupni budú štyri okresy.

Aj v nadväznosti na avizované uvoľňovanie však minister financií upozornil, že existuje veľké riziko, že ak to „preženieme a neunesieme zodpovednosť”, je tu veľké riziko, že nás v budúcnosti môže čakať opätovné sprísňovanie opatrení. Ak sa však čísla budú vyvíjať priaznivo, Slovensko by od 26. apríla mohlo prejsť do červenej fázy.

Regionalna charakteristika.jpg
Zafarbenie okresov od 19. apríla do 25. apríla. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Hospitalizácie klesli a zaočkovanosť stúpla

Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík potvrdil zlepšovanie jednotlivých ukazovateľov, počet hospitalizácií klesol pod 2 500, počet ventilovaných pod 300. Zaočkovanosť prvou dávkou vakcíny v rámci populácie, ktorá môže byť zaočkovaná, dosahuje takmer 20 percent, druhou dávkou takmer 7 percent.

Celkovo už bolo na Slovensko dodaných 1,5 milióna dávok vakcín, do konca mesiaca príde ďalších 300-tisíc. Stúpla aj zaočkovanosť v zariadeniach sociálnych služieb, dosahuje 80 percent.

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

  • od 19. apríla do 25. apríla

Bordové okresy na Slovensku (27)

  • Bánovce nad Bebravou, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Lučenec, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Ružomberok, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Žilina

Červené okresy na Slovensku (48)

  • Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I-V, Brezno, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Kežmarok, Komárno, Košice I-IV, Košice – okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen

Svetločervené okresy na Slovensku (4)

  • Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičMatej MišíkVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR