Koronavírus: Slovensko začne s postupným uvoľňovaním opatrení, očkovať sa už môžu aj dlžníci na poistnom (online)

Koronavírus, vakcína, Pfizer
Foto: ilustračné, Matthias Bein/dpa/AP

Epidemická situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom sa naďalej zlepšuje. Od pondelka 12. apríla máme už iba dva čierne okresy, do tretieho stupňa sa zaradilo 36 okresov a v druhom stupni ich je 39.

Farebné rozdelenie okresov

Čierne okresy sú od pondelka už len Poprad a Kysucké Nové Mesto. Do ružovej – najlepšej fázy boli preradené tiež len dva okresy, a to Nové Zámky a Zlaté Moravce.

Viac o téme: Koronavírus

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

 • od 12. do 18. apríla

Čierne okresy na Slovensku (2)

 • Poprad, Kysucké Nové Mesto

Bordové okresy na Slovensku (36)

 • Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Krupina, Levoča, Lučenec, Martin, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Poltár, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Tvrdošín, Turčianske Teplice, Vranov nad Topľou, Zvolen, Žiar nad Hronom, Žilina

Červené okresy na Slovensku (39)

 • Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Komárno, Kežmarok, Košice I – IV, Košice – okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Nitra, Piešťany, Prievidza, Rožňava, Sabinov, Senec, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves,  Svidník, Šaľa, Topoľčany, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Žarnovica

Ružové okresy na Slovensku (2)

 • Nové Zámky, Zlaté Moravce

Od 19. apríla už nebude na Slovensku ani jeden čierny okres a nastane fáza čiastočného uvoľňovania opatrení.

 • Otvoria sa všetky obchody a služby (jeden zákazník na 15 m2, potrebný je negatívny test)
 • Do prírody sa môže ísť aj mimo vlastného okresu, ale opäť s negatívnym testom.
 • Otvoria sa kostoly (platí rovnaké opatrenie ako pre obchody a služby)
 • Povolí sa šport v exteriéri, maximálne však pre šesť osôb a aj to len s negatívnym testom
 • Otvoria sa knižnice, múzeá, botanické záhrady aj ZOO
 • Svoje brány budú môcť otvoriť aj hotely a penzióny pre max. šesť osôb (bez reštaurácií)
Untitled 1 1.jpg
Regionálny COVID automat od 19. apríla. Foto: printscreen, dokument ÚVZ k epidemiologickej situácii

Od pondelka 19. apríla sa bude v bordovej fáze regionálneho COVID automatu nachádzať 27 okresov: Bánovce nad Bebravou, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Lučenec, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Ružomberok, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Žilina.

Do červenej fázy bude spadať 48 okresov, konkrétne: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice-okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen.

V ružovom I. stupni varovania sa budú nachádzať štyri okresy: Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce.

Pokles nových pozitívnych prípadov

Slovensko tento týždeň ešte ako celok zostáva v čiernej farbe, ale od pondelka 19. apríla sa už prehupne do bordovej. Takmer všetky pravidelne sledované ukazovatele majú za posledný týždeň pozitívny trend.

Priemer denných úmrtí klesol na 79. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil 555 ľudí (utorok – 82, pondelok – 86, nedeľa – 65, sobota – 78, piatok – 76, štvrtok – 89, streda – 79)

COVID automat, testovanie, školy, cestovanie okresy
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 je už niekoľko dní pod hranicou tritisíc. Reprodukčné číslo sa však mierne zvýšilo a zostáva tesne pod 1.

Naďalej pokračuje pozvoľný pokles nových pozitívnych prípadov, aktuálne je ich denný počet na úrovni približne z konca októbra. Za posledných sedem dní u nás pribudlo 6213 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (utorok – 1069, pondelok – 870, nedeľa – 106, sobota – 589, piatok – 1080, štvrtok – 923, streda – 1576).

Pozitívny vývoj poklesu v číslach umožňuje Slovensku prepnúť sa do tzv. bordovej farby už 19. apríla. O kontrolovanom uvoľňovaní rozhodovalo vo štvrtok 8. apríla konzílium odborníkov. Ak sa však čísla budú vyvíjať priaznivo, Slovensko by sa od 26. apríla mohlo prepnúť do červenej fázy.

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

 • streda 14. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

18:29 Dánsko neobnoví očkovanie proti koronavírusu vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. K tomuto kroku pristúpila ako prvá krajina v Európe. Informoval o tom v stredu spravodajský portál BBC, ktorý citoval tamojšiu liekovú agentúru. Tá uviedla, že riziko tvorby zriedkavých krvných zrazenín súvisiace s očkovaním vakcínou od spoločnosti AstraZeneca je podľa štúdie väčšie, než sa čakalo.

Uvedené rozhodnutie môže zdržať vakcinačnú kampaň v Dánsku o niekoľko týždňov. Európska lieková agentúra (EMA) minulý týždeň skonštatovala, že existuje súvislosť medzi nasadením vakcíny a tvorbou zriedkavých krvných zrazenín. Riziko úmrtia v dôsledku ochorenia COVID-19 však označila za oveľa vyššie. Očkovanie látkou od spoločnosti AstraZeneca už skôr pozastavili viaceré európske krajiny. Väčšina z nich sa medzitým k vakcíne vrátila, jej použitie však často obmedzili na staršie vekové skupiny.

Šéf spomenutej liekovej agentúry v Dánsku Sören Broström vyhlásil, že to bolo „náročné rozhodnutie“. Dánsko má však podľa neho dostatok iných vakcín a epidémia je v súčasnosti pod kontrolou.

17:17 Nemocnica Svet zdravia v Galante od dnešného dňa už nie je vyhradená len pre pacientov s ochorením COVID-19. Po viac ako troch mesiacoch sa tak začína vracať k poskytovaniu neodkladnej zdravotnej starostlivosti všetkým akútnym pacientom. Prvých 25 lôžok bolo vyčlenených pre internistické, neurologické a geriatrické oddelenia. Nemocnica si podľa Tomáša Kráľa, hovorcu siete nemocníc Svet zdravia, naďalej ponecháva 88 lôžok pre pacientov s koronavírusom, z toho osem s umelou pľúcnou ventiláciou.

Galantská nemocnica prešla do červeného režimu 7. januára, na začiatku vrcholnej fázy pandémie. Až do utorka 13. apríla slúžila ako nadregionálna nemocnica iba pre pacientov s ochorením COVID-19. Počas ostatných 97 dní hospitalizovala 1 168 pacientov s vážnym priebehom vírusového ochorenia. Za ten čas bolo 683 prepustených do domácej liečby, 377 ochoreniu podľahlo.

Počty hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v nemocnici podľa Kráľa klesli o 70 %, v utorok to bolo 45 pacientov. Neklesajú však počty kriticky chorých pacientov, ktorí si vyžadujú podporu umelej ventilácie. Z tohto dôvodu nie je možné najmä v chirurgických odvetviach poskytovať náročnejšie operačné výkony, pri ktorých hrozí riziko závažného zhoršenia zdravotného stavu pacienta.

V týchto odboroch sme naďalej dohodnutí na prekladaní pacientov do Fakultnej nemocnice v Trnave. Naopak, od dnešného dňa sme obnovili prvých 25 lôžok pre pacientov oddelení internej medicíny, neurológie a geriatrie. Dúfame, že priaznivý vývoj pandemickej situácie nám umožní postupne obnovovať ďalšiu neodkladnú zdravotnú starostlivosť a čoskoro aj výkony v plánovanom režime. Potrebujú to tak naši zdravotníci, ako aj obyvatelia galantského regiónu,“ povedala Alexandra Pavlovičová, riaditeľka nemocnice Svet zdravia Galanta.

16:43 V uplynulom týždni policajti zistili 4 495 prípadov porušenia protiepidemických opatrení. Celkovo udelili 3 238 pokút za 127 125 eur. Napomenutím policajti vyriešili 581 prípadov a ďalších 288 prípadov postúpili iným orgánom štátnej správy. Policajti tiež evidujú 3 462 prípadov porušenia zákazu vychádzania.

Ďalej zaznamenali 973 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok, 55 prípadov porušenie lekárom stanovenej karantény a päť prípadov porušenia zákazu otvorenia prevádzok. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Počas 14. týždňa bolo v službe takmer 19-tisíc policajtov a vojakov v rámci bežného aj zvýšeného výkonu služby. Okrem mimoriadnych opatrení v uliciach aj na hraniciach dohliadali na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, verejný poriadok a pátrali po nezvestných osobách. Počas jedného týždňa skontrolovali viac ako 82-tisíc osôb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:55 Ministerstvo dopravy je za čo najskoršie otvorenie autoškôl na Slovensku. Šéf rezortu dopravy Andrej Doležal je presvedčený, že aj autoškoly dokážu dodržiavať rovnaké bezpečnostné opatrenia ako iné služby, ktoré môžu fungovať na základe postupného uvoľňovania už od pondelka 19. apríla 2021.

Ako zdôraznil prostredníctvom sociálnych sietí, jeho rezort je za to, aby dostali šancu opäť začať s praktickou výukou. Preto sa bude snažiť už na najbližšom zasadnutí pandemickej komisie presadiť riešenie, aby mohli autoškoly opäť fungovať aj vrátiť sa najmä k praktickej výuke (jazdy) a ku skúškam.

„Slovensko sa pripravuje na postupné uvoľňovanie opatrení a čiastočný návrat do života. Som presvedčený, že autoškoly dokážu garantovať dodržiavanie všetkých bezpečnostných nariadení a mohli by sme ich pri presne stanovených pravidlách otvoriť,“ dodal Andrej Doležal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:40 Európska únia (EÚ) plánuje značne predĺžiť kontrakt na vakcíny proti koronavírusu s konzorciom Pfizer/BioNTech. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu oznámila, že s konzorciom začínajú rokovania o nákupe 1,8 miliardy dávok jeho vakcíny do roku 2023.

Von der Leyenová vyjadrila dôveru v technológiu využívanú pri vývoji danej vakcíny. „Potrebujeme sa sústrediť na technológie, ktoré sa osvedčili,“ uviedla.

Pfizer/BioNTech plánuje v druhom kvartáli poskytnúť EÚ dodatočných 50 miliónov kusov navyše k 200 miliónom dávok už určeným pre blok. Európska komisia má v súčasnosti portfólio 2,3 miliardy dávok vakcín od šiestich spoločností a rokuje o ďalších zmluvách.

Predsedníčka EK tiež počas stredajšieho brífingu oznámila, že očkovanie v Európe naberá na rýchlosti a členské štáty do včera dostali už viac ako 126 miliónov dávok vakcín. EÚ pritom už prekonala míľnik 100 miliónov vakcinácií, z čoho viac ako štvrtina sú podané druhé dávky vakcín. Plne zaočkovaných je tak viac ako 27 miliónov obyvateľov EÚ.

13:30 Do materských škôl od pondelka 12. apríla nastúpilo takmer 67-tisíc detí a do prvého stupňa základných škôl 170-tisíc detí. Uviedol to minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Dodal, že počet detí v materských školách predstavuje 40 percent detí a v rámci prvého stupňa to znamená 78 percent z celkového počtu detí.

Od pondelka 12. apríla sa plošne otvoril prvý stupeň základných škôl a materské školy pre deti všetkých rodičov. Zrušila sa tak podmienka, že na prezenčnej výučbe sa môže zúčastniť iba dieťa rodičov, ktorí nemajú homeoffice. Naďalej však platí pretestovanie zákonného zástupcu a žiaka, ktorý je vo veku druhého stupňa základnej školy alebo vyššie. Otvorené sú aj špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy, stredné školy v posledných ročníkoch či ďalšie školské zariadenia.

12:58 Slovensko bolo Ruskom vyzvané, aby prevzalo ďalšie očkovacie vakcíny Sputnik V proti ochoreniu COVID-19. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Ruská strana má podľa jeho slov pre Slovensko ďalšiu zásielku vakcín už pripravenú.

K ich prevzatiu však zatiaľ štát pre aktuálnu situáciu súvisiacu s hodnotením vakcíny zo strany Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zatiaľ nepristúpil.

Naď uviedol, že Ministerstvo obrany SR (MO SR) určite nebude prvou voľbou pri prípadnom transporte vakcín Sputnik V. Podotkol, že ani pri prvom dovoze pôvodne nemalo zabezpečovať prepravu MO SR.

Keďže však letka Ministerstva vnútra SR nedokázala včas zabezpečiť transport vakcín na Slovensko, napokon ich doviezlo armádne lietadlo. „Určite nebudeme prvou voľbou, ani vtedy sme neboli a verím že iná voľba zvíťazí,“ dodal minister obrany.

Trnavský kraj

12:35 Trnavský samosprávny kraj bude mať k dispozícii mobilnú očkovaciu jednotku. Očkovať vakcínou Pfizer/BioNTech bude podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ľudí nad 70 rokov veku, imobilných pacientov a pravdepodobne aj ľudí z vylúčených komunít.

Tímy pre mobilnú očkovaciu jednotku budú zostavené zo zdravotníckych záchranárov a lekárov, k dispozícii budú mať sanitné vozidlá vybavené resuscitačnými sadami. Pri zostavovaní zoznamu záujemcov o očkovanie sa bude župa spoliehať na spoluprácu s jednotlivými zariadeniami sociálnych služieb, v prípade starších ľudí s primátormi a starostami, a v prípade imobilných so všeobecnými lekármi.

„Starostovia si najlepšie poznajú ľudí vo veku nad 70 rokov, keď budú s nimi komunikovať, tak zistia, kto nebol ešte zaočkovaný. V prípade imobilných sa spoliehame na pomoc od všeobecných lekárov, s ktorými už komunikujeme,“ povedala riaditeľka odboru zdravotníctva Trnavského samosprávneho kraja Lucia Šmidovičová.

Trnavský samosprávny kraj prevádzkuje aj tri veľkokapacitné očkovacie centrá v Trnave, Dunajskej Strede a v Skalici, ktorých očkovacia kapacita sa pohybuje v tisíckach počas víkendov. V prípade mobilných očkovacích jednotiek bude denný počet zaočkovaných nižší.

11:48 Od pondelka 19. apríla už nebude mať podľa COVID automatu čiernu farbu žiadny okres Slovenska.

Nové rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti s ohľadom na šírenie ochorenia COVID-19 v stredu 14. apríla schválila aj vláda. Od budúceho týždňa bude v treťom stupni varovania 27 okresov, do druhého stupňa sa zaradí 48 a v prvom stupni budú štyri okresy.

11:01 Zaočkovanosť klientov a zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb aspoň prvou dávkou vakcíny proti COVIDU-19 je už na úrovni 77 percent. Počas stredajšieho rokovania vlády to na brífingu uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Očkovanie podľa neho už zasiahlo 80 percent zariadení. Upozornil na to, že medzi jednotlivými krajmi sú rozdiely. Najviac zaočkovaných klientov a zamestnancov je v zariadeniach v Prešovskom a Žilinskom kraji a najmenej v Košickom kraji.

„Predpokladali sme, že na východnom Slovensku môže byť priebeh očkovania pomalší, ale vidíme, že to tak nie je v zariadeniach sociálnych služieb v Prešovskom kraji,“ povedal. Ministerstvo práce a sociálnych vecí sa podľa Krajniaka snaží analyzovať dôvody, prečo sú také rozdiely v zaočkovanosti medzi jednotlivým krajmi na Slovensku. Podľa neho má Košický kraj údajne dlhodobý problém s obsadzovaním najmä vidieckych ambulancií všeobecných lekárov. „Odporučenie všeobecného lekára je v mnohých prípadoch určujúce preto, aby sa aj starší ľudia dali zaočkovať,“ tvrdí minister práce.

Veľká noc v zariadeniach sociálnych služieb podľa neho nespôsobila nárast počtu pozitívnych prípadov. „Po Vianociach bolo vidno, že krivka vyskočila a vrchol počtu pozitívnych bol 14. januára, ale po Veľkej noci krivka stále klesá,“ povedal. Podľa ministra sa tiež znižuje počet zariadení, v ktorom evidujú aspoň jeden prípad nákazy koronavírusom. Rezort práce chystá plán otvárania zariadení sociálnych služieb, ktorý však ešte musí odobriť pandemická komisia.

10:12 V utorok potvrdili PCR testy 1 069 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 8 593 vzoriek. Pribudlo 82 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.

Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa znížil, v nemocniciach je o 121 ľudí menej. Počet zaočkovaných osôb stúpol o takmer 9-tisíc. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

09:15 Očkovať sa proti ochoreniu COVID-19 môžu už aj niektorí cudzinci a dlžníci na poistnom. Umožňuje to novela zákona z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorá od tohto týždňa platí v praxi. Nárok na úhradu vakcíny proti COVID-19 tak po novom majú aj ľudia, ktorí neplatia zdravotné poistenie a majú nedoplatky. Cieľom je podľa rezortu zdravotníctva chrániť proti ochoreniu aj sociálne slabšie skupiny, ako sú napríklad ľudia bez domova.

Ako v tlačovej správe uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, nárok na očkovanie majú aj cudzinci, ktorí platia zdravotné poistenie na Slovensku. Očkovať je možné aj občana inej krajiny Európskej únie, bez pobytu na Slovensku, musí však mať na Slovensku registrovaný formulár S1. „To znamená, že držiteľ formuláru S1 si ho musí zaregistrovať na akejkoľvek pobočke zdravotnej poisťovne na Slovensku. Po zaregistrovaní formuláru zadá poisťovňa požiadavku na výrobu preukazu s označením EÚ. Až po vyhotovení preukazu a jeho prevzatí sa môže záujemca dostaviť na termín očkovania,“ upozornila Eliášová.

Aktuálne nemajú nárok na očkovanie ľudia z tretích krajín bez platieb do nášho verejného zdravotného systému poistenia. Legislatívna úprava umožňuje ministerstvu rozšíriť zoznam osôb s úhradou očkovania.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Očkovanie, koronavírus
V Starej Ľubovni spustili veľkokapacitné očkovacie centrum. Foto: www.facebook.com
 • utorok 13. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

17:50 Rumunsko zaradilo Slovenskú republiku medzi takzvané COVID-19 bezpečné krajiny. Pre občanov SR vstupujúcich na územie Rumunska to znamená, že sa od nich nevyžaduje povinnosť predložiť potvrdenie o negatívnom PCR teste, povinná nie je ani 14-dňová karanténa. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

17:32 Na Slovensku naďalej dominantne prevažuje „britský“ variant pandemického vírusu. Vyplýva to z výsledkov sekvenovania pozitívnych vzoriek z rôznych regiónov Slovenska, o ktorých v utorok informoval hlavný hygienik Ján Mikas.

V marci 2021 sa na Slovensku úspešne sekvenovalo 1 316 vzoriek od 1 307 osôb. U väčšiny, v 94,9 %, sa potvrdil „britský“ variant pandemického vírusu, celkovo u 1 240 pozitívne testovaných osôb. Do sekvenovania sa zapojili Úrad verejného zdravotníctva SR, Biomedicínske centrum SAV a Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave.

„Juhoafrický“ variant bol potvrdený u 11 pozitívne testovaných ľudí (0,8 %). Veterinárny ústav vo Zvolene navyše hlásil jeden prípad „juhoafrického“ variantu. Spolu sa tak na Slovensku v marci vyskytol takzvaný juhoafrický variant u 12 osôb.

U ostatných pozitívne testovaných bol zaznamenaný iný variant pandemického vírusu (4,3 %), zaraďujeme sem napríklad „český“ variant a podobne. „Brazílsky“ variant nebol na území Slovenskej republiky zatiaľ laboratórne potvrdený.

17:15 Americký výrobca očkovacej látky proti koronavírusu Johnson & Johnson oznámil, že odkladá distribúciu svojich vakcín v Európe vzhľadom na prešetrovanie zriedkavých prípadov krvných zrazenín po očkovaní v USA.

16:36 Slovensko od 19. apríla vstupuje do bordovej fázy národného COVID automatu.

Untitled 1.jpg
Slovensko sa od 19. apríla prepne do bordovej fázy COVID automatu. Foto: printscreen, dokument ÚVZ k epidemiologickej situácii

16:02 Epidemická situácia sa zlepšuje a Slovensko čaká od budúceho týždňa uvoľňovanie opatrení. Ako na tlačovej besede informoval minister financií Igor Matovič, otvárajú sa obchody a služby, podmienkou bude jedna osoba na 15 metrov štvorcových a negatívny test.

15:38 Požiadať o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 môžu už aj občania starší ako 40 rokov. Očkovaní by mali byť vakcínou od AstraZeneca. Vyplýva to z informácií zverejnených na stránke vakcinacia.nczisk.sk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košický kraj

13:32 Situácia v súvislosti so šírením koronavírusu v rómskej osade Vilčurňa v Spišskej Novej Vsi sa ustálila. Ako ďalej agentúru SITA informovala vedúca oddelenia sociálnych vecí na mestskom úrade Júlia Jančurová, k 12. aprílu tam má nariadenú karanténu 111 obyvateľov. Testovania sa už nerobí priamo v osade, ale miestni sa chodia testovať na odberné miesta v blízkosti lokality.

Ešte začiatkom marca bola v osade zistená 7-percentná miera pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19. Od polovice mesiaca sa držala medzi tromi až štyrmi percentami.

Situáciu tam podľa Jančurovej monitorujú za pomoci terénnych sociálnych pracovníkov mestského úradu. „Zbierame údaje o pozitívnych a o osobách s nariadenou karanténou. Na dodržiavanie opatrení a karantény budú dohliadať terénni sociálni pracovníci mestského úradu a občianska stráž pod mestskou políciou,“ dodala.

12:03 Vzhľadom k aktuálne sa zlepšujúcemu vývoju pandemickej situácie otvorila Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ambulancie Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (KFBLR) na Rastislavovej ulici pre postcovidových pacientov.

Pracovisko doposiaľ slúžilo len na liečbu hospitalizovaných COVID pacientov. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

Prešovský kraj

11:08 V mestskej športovej hale v Starej Ľubovni v utorok 13. apríla otvorili veľkokapacitné očkovacie centrum. Očkovať by sa tam malo tri dni v týždni – v utorok, stredu a štvrtok, vakcínou od konzorcia AstraZeneca. Po Prešove, Poprade a Humennom ide o ďalšie centrum Prešovského samosprávneho kraja. Ani teraz sa však registrácia na očkovanie nezaobišla bez problémov.

Ako počas brífingu pri otvorení centra informoval vedúci odboru zdravotníctva PSK Jozef Tekáč, ľudí, ktorí sa chceli prihlasovať na očkovanie do Ľubovne, prihlasovalo do Banskej Bystrice či Žiliny. Poukázal aj na to, že napriek možnosti zaočkovať dnes 330 ľudí ponúka štátna čakáreň iba 139 záujemcov o očkovanie.

Na problémy s rezervačným systém upozorňoval kraj aj v minulosti. „Rezervačný systém nie je natoľko otvorený, aby sem prišlo toľko ľudí, koľko máme vakcín. Urgujeme ministerstvo zdravotníctva a chceli by sme, aby nám naozaj poskytli do našich vlastných rúk tento rezervačný systém. Podarilo by sa nám tak dostať sem viac ľudí,“ vysvetlil dnes predseda PSK Milan Majerský.

Uvítal by, ak by sa zároveň podarilo otvoriť aj ďalšie vekové kategórie. Tekáč pripomenul, že župa už viac ako tri týždne prevádzkuje registračný systém pre náhradníkov, ktorý funguje veľmi dobre a osvedčil sa. „Náhradníkov nám prihlasujú ambulantní lekári a takto sme zaočkovali približne 1 500 osôb. Veríme, že ak by sme dostali príležitosť nahradiť aj štátnu čakáreň, naši informatici by určite v spolupráci s informatikmi aj z ostatných samosprávnych krajov dokázali vyvinúť systém, ktorý by bol spoľahlivý a dokázal by zapĺňať kapacity, ktoré máme pripravené,“ skonštatoval.

Veľkokapacitné očkovacie centrum vzniklo v spolupráci s Ľubovnianskou nemocnicou. Priestory poskytlo kraju mesto, a to zatiaľ do konca kalendárneho roka. Spomedzi štyroch očkovacích centier kraja bude ľubovnianske prvé, ktoré bude otvorené počas pracovného týždňa. K dispozícii bude mať tisíc dávok vakcíny, pričom očkovať sa budú môcť ľudia vo vekovej kategórii 45+.

Personálne zabezpečuje centrum samotná nemocnica. Ako objasnil jej riaditeľ Peter Bizovský, v prípade očkovania počas troch dní v týždni, postačia na jeho fungovanie tri tímy. Pôjde o troch lekárov, tri sestry a päť pomocných zamestnancov. Aj jeho však mrzí zlyhanie systému, pre ktorý sa dnes na očkovanie nepodarilo naplniť kapacity. Podobne je to podľa jeho slov aj počas dvoch ďalších dní.

„Dodávka vakcín na budúci týždeň je znížená, máme prísľub, že dostaneme 700 dávok, preto sme kapacitu obmedzili a budeme očkovať len dva dni do týždňa. Je to škoda, pretože sme pripravení a ochotní podať aj 1 500 vakcín každý týždeň. Len ak pôjdeme naplno, dostaneme sa ku kolektívnej imunite, uvoľníme ekonomiku, školy a slobodu všetkých, ktorí žijú na Slovensku,“ dodal.

V troch veľkokapacitných očkovacích (VKOC) Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zaočkovali počas uplynulého víkendu 7 547 záujemcom. Po piatich víkendoch fungovania týchto centier sa v kraji podarilo zaočkovať dokopy 34 127 ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:17 V pondelok potvrdili PCR testy 870 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 8 275 vzoriek. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa podľa zverejnených informácií nezmenil. Pribudlo 86 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet zaočkovaných osôb stúpol o takmer 8 600.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košický kraj

09:46 Za mesiac od spustenia vakcinačného centra v nemocnici Košice – Šaca zaočkovali 4 430 záujemcov. Momentálne je v nemocnici hospitalizovaných 29 COVID pacientov, z ktorých 21 je na kyslíkovej liečbe, traja si vyžadujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a v piatich prípadoch ide o suspektné osoby. Ako ďalej informovala nemocnica, evidujú 11 zamestnancov s potvrdeným ochorením, 15 ich je v karanténe a neprítomných z dôvodu PN alebo OČR je 37 pracovníkov.

Nemocnica počas uplynulého týždňa zaznamenala zvýšený nápor volajúcich v súvislosti s poskytnutím informácií k termínom druhého očkovania.

„Radi by sme verejnosť ubezpečili, že všetci, ktorí u nás podstúpili očkovanie prvou dávkou vakcíny, budú v našom vakcinačnom centre zaočkovaní aj druhou očkovacou látkou. Vzhľadom na to, že podanie druhej vakcíny je možné v rozmedzí od 28. – 41. dňa od prvého očkovania, záujemcovia nemusia mať obavy v prípade, že správu o pridelení termínu druhého očkovania nedostanú do mesiaca. Urgovanie pridelenia termínu je opodstatnené v prípade, že klient nedostane potvrdzujúcu SMS správu ani po 35 dňoch. V takom prípade je potrebné kontaktovať call centrum NCZI, ktoré je kompetentné riešiť akékoľvek problémy súvisiace s registráciou i prideľovaním termínov,“ uviedol Maroš Varga, námestník pre ambulantnú zložku nemocnice Košice – Šaca.

Denná kapacita očkovacieho centra na Poliklinike VA U. S. Steel je v súčasnosti 250 očkovaných. Vakcinácia je realizovaná látkou od konzorcia Pfizer/BioNTech každý pracovný deň v čase od 8:00 do 15:00.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
 • pondelok 12. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.

Banskobystrický kraj

17:10 V očkovacích centrách, ktoré zriadil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), dostalo do nedele 11. apríla vakcínu proti COVID-19 celkovo 27 146 ľudí. Vyplýva to zo štatistík siedmich očkovacích centier BBSK, ktoré aktuálne fungujú v Banskej Bystrici, Brezne, Lučenci, Zvolene, Rimavskej Sobote, Revúcej a v Žiari nad Hronom. Informuje o tom BBSK v tlačovej správe.

Naše týždenné očkovacie kapacity presahujú 55-tisíc ľudí, v prípade 16-hodinovej prevádzky sme v našich očkovacích centrách v kraji schopní zaočkovať až 110 880 záujemcov každý týždeň. Dodávky vakcín sú však stále nízke,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

K plynulosti očkovania v očkovacích centrách BBSK prispieva aj dobre fungujúci systém náhradníkov nahradnici.sk, s ktorým prišla župa začiatkom marca. Aktuálne je v ňom zaregistrovaných už takmer 17 800 ľudí, z ktorých už očkovanie absolvovalo 2 680.

Banskobystrický samosprávny kraj prišiel minulý týždeň aj s projektom mobilných očkovacích jednotiek, ktoré by vyrážali priamo do obcí za najstaršími obyvateľmi kraja a tými, ktorí sa nevedia dostať do očkovacích centier. Dôvodom k tomuto kroku boli celoslovenské nepriaznivé štatistiky o počte zaočkovaných obyvateľov vo vekovej kategórii nad 80 rokov, ktorí patria pri ochorení COVID-19 k najohrozenejším.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prešovský kraj

16:46 V troch veľkokapacitných očkovacích centrách (VKOC) Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zaočkovali počas uplynulého víkendu 7 547 záujemcom. Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, kým v Poprade a Humennom sa počas oboch víkendových dní podarilo naplniť pôvodne plánovanú kapacitu, v Prešove v nedeľu 11. apríla záujemcovia o očkovanie chýbali. Po piatich plne vyťažených víkendoch v centrách kraja sa tak po prvýkrát počas očkovania stalo, že sa plánované počty nepodarilo naplniť.

Celkovo mala krajská samospráva zakontrahovaných 8 000 vakcín AstraZeneca, na sobotu a nedeľu po dvetisíc vakcín v Prešove a po tisíc vakcín pre Humenné a Poprad. Ako konkretizovala Jeleňová, bezproblémovo sa naplnila kapacita v Poprade, kde počas víkendu dostalo vakcínu 2 174 ľudí.

„Podobná situácia bola aj v Humennom, kde vakcínu dostalo 2 053 záujemcov. Takmer plnú kapacitu dosiahlo v sobotu aj VKOC v Prešove, kde bolo zaočkovaných 1 925 ľudí. Problémy sa tu vyskytli v nedeľu 11. apríla, keď z 2 000 voľných miest sa na očkovanie prihlásilo 1 395 ľudí,“ skonštatovala Jeleňová.

Ešte v sobotu predpoludním pritom krajská samospráva avizovalo na nedeľu iba zhruba 25-percentnú naplnenosť prešovského centra. Zvýšiť účasť na takmer 75 percent sa podarilo až po umožnení prihlasovania záujemcov z ďalších vekových skupín. „Po intervencii kraja a nenapĺňaní kapacít vo VKOC v Prešove a Humennom v sobotu 10. apríla ministerstvo zdravotníctva znížilo vekovú hranicu a otvorilo okno aj pre vekovú skupinu 45+,“ vysvetlila hovorkyňa.

Prešovský samosprávny kraj doposiaľ za jedenásť vakcinačných dní zaočkoval vo svojich centrách celkovo 34 127 ľudí. V tomto týždni plánuje krajská samospráva otvoriť ďalšie dve veľkokapacitné očkovanie centrá. Od utorka 13. apríla sa bude očkovať v Starej Ľubovni a na sobotu 17. apríla je plánované otvorenie očkovacieho centra v Bardejove.

Staroľubovniansky okres

16:05 V obci Lomnička v Staroľubovnianskom okrese, kde žije početná rómska komunita, klesá záujem o testovanie. Počas minulého týždňa v stredu malo absolvovať PCR testovanie 65 ľudí v rámci zistených úzkych kontaktov. Podľa regionálnej hygieničky Márie Mancalovej ich prišlo len dvadsať. Ako dnes informovala agentúru SITA, pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19 z nich mali štyria.

Celoplošné skríningové testovanie koncom januára odhalilo v obci s približne 3 200 obyvateľmi množstvo nakazených. Odvtedy sa tam pravidelne realizuje testovanie. Dodržiavanie izolácie a karantény kontroluje Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Starej Ľubovni v súčinnosti s políciou.

Počas zatiaľ posledného víkendového antigénového testovania sa prišlo otestovať 1 087 obyvateľov obce, z nich bolo desať pozitívnych. „Momentálne sa v rámci epidemického vyšetrovania dohľadávajú ich úzke kontakty a na základe toho budú ďalej prijímané opatrenia, čo sa týka izolácie, karantény a ďalšieho postupu,“ priblížila Mancalová.

Celkovo zaznamenal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni v týždni od 5. do 11. apríla v okrese 120 pozitívnych prípadov potvrdených antigénovým testom z celkovo 18 768 vykonaných laboratórnych vyšetrení. To predstavuje pozitivitu 0,64 percenta. „V rámci PCR testov išlo o 77 prípadov za celý týždeň, pričom celkovo bolo vykonaných 839 laboratórnych vyšetrení. Pozitivita je na úrovni 9,18 percenta,“ priblížila Mancalová.

Regionálny úrad zaznamenal od začiatku evidencie k 11. aprílu 3 626 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 prostredníctvom PCR testov, z toho bolo vyliečených 3 193. V prípade antigénových testov bolo potvrdených 2 781 pozitívnych prípadov, vyliečených bolo 2 574. V období od začiatku roka do 11. apríla tiež RÚVZ eviduje v okrese 38 úmrtí na COVID-19 a 24 úmrtí pravdepodobne s týmto ochorením.

15:18 Pozitívny vývoj pandémie koronavírusu sa odrazil aj v reálnej situácii Nemocnice Zvolen. Ako zariadenie informuje v tlačovej správe, v uplynulom týždni tu poklesol počet pozitívnych pacientov i zamestnancov s ochorením COVID-19. Prioritou zostáva vakcinácia, pričom týždenne nemocnica zaočkuje viac ako 2 100 záujemcov, či už priamo vo vakcinačnom centre v nemocnici, alebo vo veľkokapacitnom očkovacom centre v budove Doprastavu vo Zvolene.

„S opatrnosťou môžem konštatovať zlepšenie pandemickej situácie u nás v nemocnici. K dnešnému dňu máme 35 pacientov s potvrdeným koronavírusom, 18 pacientov je suspektných, štyria sú umiestnení na jednotke intenzívnej starostlivosti a stav piatich si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá s tým, že nemocnica má už len troch zamestnancov s diagnózou COVID-19 a jeden zostáva ešte v preventívnej karanténe.

Vzhľadom na zlepšenú situáciu a akútnu potrebu necovidových, takzvaných bielych lôžok, nemocnica pristúpila k redukcii covidových lôžok o 10, teda namiesto 90 je ich aktuálne 80. „Ak bude pozitívny vývoj pokračovať, radi by sme Nemocnicu Krupina úplne vrátili späť a stane sa len ‚bielou nemocnicou‘,“ objasnila riaditeľka nemocnice plány do najbližších dní.

Za uplynulý týždeň nemocnica vykonala takmer 50 operácií, 402 PCR testov a 816 antigénových testov. V oboch prípadoch sa tiež potvrdila zlepšená situácia. Napriek pozitívnemu vývoju v nemocnici stále platia prísne protiepidemické opatrenia.

Trenčiansky kraj

14:24 Vo veľkokapacitnom krajskom očkovacom centre na trenčianskom výstavisku zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 počas uplynulého víkendu 4 117 ľudí. Ako informovala vedúca odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja Elena Štefíková, počas troch víkendov tu podali už viac ako 11-tisíc vakcín.

Veľkokapacitné očkovacie centrum v Trenčíne je v prevádzke od polovice marca, počas tretieho marcového víkendu tu zaočkovali 3 440 ľudí a o týždeň neskôr 3 910 ľudí. „Máme 11 profesionálnych očkovacích tímov a 22 administratívnych pracovníkov, ktorí sú študentmi Strednej zdravotníckej školy Celestíny Šimurkovej v Trenčíne a Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Momentálne sme schopní zaočkovať až 2 300 ľudí za deň, táto kapacita môže byť v budúcnosti ešte navýšená,“ uviedla Štefíková.

Na trenčianskom výstavisku sa očkuje vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. „Počas tretieho očkovacieho víkendu vakcínu podali 4 117 ľuďom. V sobotu to bolo 1 977 ľudí a v nedeľu sa číslo zaočkovaných vyšplhalo až na 2 140,“ dodala Štefíková.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poprad

13:55 V popradskej nemocnici je situácia na COVID oddelení so špeciálnym režimom v porovnaní s poslednými tromi týždňami výrazne lepšia. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda. Podľa jej slov klesol počet hospitalizovaných na tomto oddelení na 31. Ešte pred týždňom tam mali 44 pacientov, pričom kapacita je 46 lôžok.

Na 90 percent je však podľa hovorkyne naplnené COVID oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). Hospitalizovaných je tam deväť pacientov, dostupné je už len jedno voľné lôžko.

Mierne sa zlepšila aj situácia s nakazeným personálom. „Máme pozitívnych 15 zamestnancov a siedmi sú v karanténe,“ informovala Galajda.

Popradský okres ostáva podľa COVID automatu už len jedným z dvoch okresov v štvrtom stupni varovania, teda v čiernej farbe. Je tomu tak už tretí týždeň po sebe. Podľa epidemiologičky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade Márie Pompovej pred veľkonočnými sviatkami opatrenia zaberali, čo sa prejavilo aj na poklese čísel v súvislosti s ochorením COVID-19. Ako povedala pre agentúru SITA, potrebné je ešte počkať, či bude pokles zaznamenaný aj za obdobie po Veľkej noci.

Trnavský kraj

13:10 V troch veľkokapacitných očkovacích centrách Trnavského samosprávneho kraja dostalo počas víkendu prvú dávku vakcíny od spoločnosti AstraZeneca ďalších viac ako 9 300 ľudí. Medzi zaočkovanými bolo aj cez 500 obyvateľov Trnavského kraja s ťažkým zdravotným postihnutím alebo inou diagnózou, ktorí sa registrovali cez župnú databázu cakarentt.sk.

V centrách zriadených Trnavským samosprávnym krajom v Trnave, Skalici a Dunajskej Strede zaočkovali podľa župana Jozefa Viskupiča počas víkendov od 20. februára už viac ako 41-tisíc ľudí. V kraji sa očkuje ešte aj v piatich nemocniciach a dvoch poliklinikách.

„Tento víkend sme zaočkovali ďalších viac ako 9 300 ľudí. V nedeľu išlo o 5 764 záujemcov, čo je doteraz najvyšší počet zaočkovaných v jeden deň. Nedeľné kapacity sa nám podarilo naplniť po tom, ako ministerstvo zdravotníctva znížilo vekovú hranicu na 45 rokov,“ informoval Viskupič. Očkovanie označil za najrýchlejšiu a najbezpečnejšiu cestu, ako ukončiť pandémiu.

Trnavský samosprávny kraj žiada záujemcov o očkovanie, aby pre zachovanie plynulosti chodu očkovacích centier na očkovanie neprichádzali s časovým predstihom. Spomedzi viacerých doručených SMS je platný termín a čas uvedený v tej poslednej. Zároveň je potrebné dodržiavať pokyny organizátorov a policajtov na mieste.

12:40 Ôsmaci a deviataci zo základných škôl (ZŠ), ktoré sa nenachádzajú v čiernych okresoch, sa budú môcť od pondelka 19. apríla vrátiť do školských lavíc. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

12:03 Počas víkendového testovania v Poprade sa prišlo otestovať na tri odberné miesta v športovej hale Aréna 2 976 ľudí, z toho bolo 22 pozitívnych. Miera pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 bola na úrovni 0,74 percenta. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa mesta Jarka Hlaváčová.

Pred týždňom predstavovala miera pozitivity 0,38 percenta. Testovalo sa však len v sobotu na piatich odberných miestach. Otestovať sa vtedy prišlo 2 631 ľudí, z nich desať malo pozitívny výsledok. Popradský okres ostáva naďalej v čiernej farbe.

11:21 Víkendové testovanie v Starej Ľubovni odhalilo 29 pozitívnych výsledkov na ochorenie COVID-19. V sobotu a nedeľu sa tam prišlo otestovať celkovo 3 761 ľudí. Miera pozitivity je tak 0,77 percenta. Informoval o tom na sociálnej sieti primátor mesta Ľuboš Tomko.

Niekoľko pozitívnych žiakov na prvom stupni jednej zo základných škôl zaznamenali podľa primátora ešte pred veľkonočnými prázdninami. „V piatok sme otestovali 146 žiakov 3. a 4. ročníka na troch základných školách PCR testami zo slín. Všetci žiaci boli negatívni,“ informoval.

V utorok bude v miestnej športovej hale otvorené veľkokapacitné očkovacie centrum. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský, očkovať sa tam bude tri dni v týždni s kapacitou tisíc dávok. Pôjde už o štvrté veľkokapacitné centrum Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Zatiaľ sa očkuje v Prešove, Poprade a Humennom.

COVID 19: Tesovanie v obci Bystrá
Vo väčšine väčších miest sa testuje každý víkend. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény

10:55 V Trnave prišlo počas víkendu na antigénové testovanie do odberových miest zriadených mestom 17 686 ľudí, pozitívny výsledok testu malo 16 z nich. Podiel pozitívnych testov dosiahol 0,09 percenta, čo je z tohtoročných dvanástich kôl testovania zatiaľ najlepší výsledok.

V mestských odberových miestach v Trnave vykonali v tomto roku viac ako 240-tisíc testov, viac ako 1 800 z nich s pozitívnym výsledkom. Okres Trnava je v regionálnom COVID automate červený, na cestu do práce v ňom stačí štrnásťdňový test.

V okrese Trnava pribúdajú obce, ktoré počas víkendového testovania mali len negatívne výsledky testov. Ani jeden pozitívny test nezaznamenali počas víkendového testovania v Jaslovských Bohuniciach, Horných Orešanoch, Hrnčiarovciach nad Parnou, Ružindole a ďalších obciach. Niektoré z nich nemali ani jeden pozitívny test už niekoľko týždňov za sebou.

V okresnom meste Hlohovec vykonali cez víkend takmer 5 000 testov, sedem ľudí malo pozitívny výsledok, čo je 0,14 percenta. V Senici prišlo do mestských odberových miest viac ako 4 000 ľudí, pozitívny test malo 10 z nich, čo je 0,25 percenta.

10:16 V nedeľu potvrdili PCR testy 106 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 1 502 vzoriek. Pribudlo 65 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.

Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň po poklese z posledných dní tentokrát stúpol, v nemocniciach je o 60 ľudí viac. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

09:59 Od najbližšieho víkendu už žilinská radnica nebude posilňovať možnosti víkendového testovania na ochorenie COVID-19. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, v Žiline je počas víkendu otvorených dostatok mobilných odberových miest. Jedno z nich najnovšie zriadila radnica v spolupráci so žilinským územným spolkom Slovenského Červeného kríža.

„Mobilné odberové miesto funguje od 10. apríla v budove bývalej základnej školy na Hollého ulici. Pre verejnosť bude k dispozícii od pondelka do soboty v čase od 9:00 do 13:00 a od 13:30 do 17:30. Odberové miesto je situované v lokalite s dobrou dopravnou dostupnosťou na osobnom automobile, je teda vhodné aj pre imobilných záujemcov o antigénové testovanie,“ uviedol Miškovčík.

Počas uplynulého víkendu zabezpečil mestský úrad testovanie v dvoch odberových miestach, kde boli k dispozícii štyri odberné tímy. „Celkovo otestovali 4 903 ľudí, pričom testy odhalili tri pozitívne prípady. Miera pozitivity tak dosiahla 0,06 percenta,“ doplnil Miškovčík.

09:26 Počas dvoch víkendových dní sa prišlo do piatich odberných miest v Čadci otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 1 193 ľudí. Ako informoval primátor mesta Milan Gura, pri testovaní odhalili štyri pozitívne prípady.

Väčší záujem o testovanie medzi obyvateľmi mesta bol v sobotu, keď boli otvorené štyri odberné miesta v základných školách a otestovali v nich 899 ľudí. Nedeľné testovanie bolo možné absolvovať v priestoroch domu kultúry a využilo ho 294 ľudí. „Miera pozitivity počas víkendu dosiahla 0,11 percenta. Tento údaj nezahŕňa výsledky testov z ostatných odberných miest, ktoré boli v prevádzke v meste Čadca,“ upozornil Gura.

Rovnako ako počas predchádzajúcich víkendov čadčianska radnica motivovala občanov k účasti na testovaní venovaním respirátora FFP2 každému jednému otestovanému.

09:05 Testovanie na ochorenie COVID-19 v Kremnici odhalilo v minulom týždni spomedzi 2 959 vykonaných antigénových testov päť pozitívne testovaných ľudí. Podľa stránky mesta to predstavuje pozitivitu 0,17 percenta, čo je oproti predchádzajúcemu týždňu, kedy bola pri jednom pozitívne testovanom pozitivita 0,04 percenta, mierny nárast. V Kremnici sú už niekoľko týždňov otvorené dve trvalé odberové miesta.

Radnica upozorňuje, že ide len o výsledky z odberových miest v Kremnici. „Čísla nezahŕňajú výsledky z PCR testov obyvateľov mesta, ako ani výsledky antigénových testov, ktoré si mohli obyvatelia mesta spraviť v iných odberových miestach. V číslach sú zahrnuté všetky výsledky testov, ktoré vykonali obe odberové miesta v meste vrátane výsledkov testov občanov, ktorí nemajú trvalý pobyt v Kremnici,“ objasňuje samospráva.

Najvyššiu pozitivitu antigénovými testami preukázali testy v prvom marcovom týždni, kedy táto predstavovala 2,21 percenta. Z 2 756 testovaných bolo vtedy 37 pozitívnych. Nad jedno percento bola pozitivita ešte aj v druhom marcovom týždni. Odberové miesta sú v Kremnici zriadené v mestskej telocvični a Mestskom kultúrnom stredisku, pričom sú otvorené každý deň od 8. do 17. hodiny.

Okres Žiar nad Hronom, do ktorého historická Kremnica patrí, je v rámci COVID automatu zaradený do tretieho stupňa varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú ľudia v takomto takzvanom bordovom okrese na niektoré výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania, ak zamestnanec nemôže prácu vykonávať z domu.

9:00 Vitajte pri sledovaní pondelkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

 • nedeľa 11. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

14:40 Od 19. apríla by sa mohli otvoriť všetky prevádzky, v ktorých bude garantované, že ľudia budú mať respirátor na nose a ústach. V relácii televízie Markíza Na telo to povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Doplnil, že platiť bude pravidlo, ktoré stanoví určitý počet ľudí na štvorcový meter.

Detaily by mali byť podľa neho známe v stredu 14. apríla. Zatiaľ nešpecifikoval konkrétne prevádzky, ktoré budú môcť byť otvorené.

13:03 Košický samosprávny kraj (KSK) obnoví od pondelka 12. apríla prezenčné vyučovanie v končiacich ročníkoch všetkých stredných škôl, ktorých je zriaďovateľom. Už od 22. marca funguje prezenčná výučba v posledných ročníkoch na stredných zdravotníckych školách, ktorým dalo Ministerstvo školstva SR výnimku pred časom. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Momentálne máme v končiacich ročníkoch 63 župných stredných škôl približne 5 300 žiakov, ktorí sa od pondelka začnú vzdelávať priamo v školách. Do lavíc môžu zasadnúť všetci, čo v praxi znamená, že školy už nebudú dištančne vzdelávať tých žiakov z končiacich ročníkov, ktorí do školy nenastúpia. Verím, že napriek pandémii a okolnostiam žiaci šťastne dokončia svoj posledný ročník na strednej škole,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

12:53 Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) bude podporovať každú vakcínu, ktorá príde na Slovensko. Podľa neho by sa nemali vakcíny deliť na západné a východné vakcíny. Povedal to v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) O 5 minút 12. Podotkol, že podporuje snahu kohokoľvek, kto bude zabezpečovať nejaké vakcíny. Poďakoval sa aj predsedovi Slovenskej národnej strany (SNS), že sa angažoval pri nákupe vakcín Sputnik V.

Predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini súhlasil, že každá vakcína, ktorou sú Slováci ochotní sa očkovať, je na prospech veci.

10:06  V sobotu potvrdili PCR testy 589 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 7 470 vzoriek. Pribudlo 78 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť znížil, v nemocniciach je o 108 ľudí menej. Počet zaočkovaných osôb stúpol o 7 656. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

 • sobota 10. apríla

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

16:38 Veľkokapacitné vakcinačné centrum v Skalici začne v nedeľu 11. apríla očkovať ľudí v skupine od 45 rokov. Mesto a kraj tak reagujú na voľné očkovacie kapacity, ktoré ku dnešnému dňu evidujú. Ešte pred začatím očkovania bolo v evidencii voľných takmer 1 500 miest. Informoval o tom Mediálny servis mesta Skalica.

,,Radi v našom meste privítame kohokoľvek, kto má záujem sa dať zaočkovať v kategórii od 45 rokov. Pozitíva vakcíny Astra Zeneca sú ďaleko prevyšujúce nad rizikami, ktoré môže priniesť,‘‘ povedala primátorka mesta Anna Mierna.

Situácia, v ktorej existujú voľné kapacity, bola hlásená aj z iných očkovacích centier na Slovensku. Nedeľné očkovanie v skupine od 45 rokov je možné na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR.

14:45 Na očkovanie sa už môžu hlásiť ľudia od 45 rokov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Od sobotňajšieho popoludnia rozširuje rezort zdravotníctva okruh ľudí, ktorí sa môžu prihlásiť do Čakárne na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Požiadať o vakcínu tak budú môcť odteraz už aj ľudia od 45 rokov.

„Záujemcovia o očkovanie od 45 do 60 rokov, budú mať už v nedeľu možnosť dať sa zaočkovať v niektorých vakcinačných centrách,“ priblížila Eliášová.

Naďalej však platí, že nerozhoduje rýchlosť registrácie, ale výlučne vek zaregistrovaných záujemcov a dostupné kapacity v nimi zvolených očkovacích centrách.

14:30 V priestoroch Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom v sobotu začalo fungovať v poradí siedme Očkovacie centrum Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Žiar nad Hronom sa tak pridal k Revúcej, Rimavskej Sobote, Breznu, Banskej Bystrici, Lučencu a Zvolenu. Kraj tu pri očkovaní spolupracuje so zdravotníckym zariadením NovaMed. V tlačovej správe o tom informovala vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková.

Ako ďalej priblížila, spolu tisíc ľudí je tento týždeň pripravené zaočkovať Očkovacie centrum BBSK v Žiari nad Hronom, ktoré v sobotu začalo svoju prevádzku. Očkovanie v priestoroch Mestského kultúrneho centra bude prebiehať počas dvoch víkendových dní.

„Ďakujem primátorovi Žiaru nad Hronom a spoločnosti NovaMed, vďaka ktorým od dnes očkujeme aj v tomto regióne,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že celková týždenná očkovacia kapacita kraja je viac ako 55-tisíc ľudí.

10:29 V piatok potvrdili PCR testy 1 080 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 11 753 vzoriek. Pribudlo 76 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.

Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť znížil, v nemocniciach je o 152 ľudí menej. Počet zaočkovaných osôb stúpol o 14 950.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

09:58 V Trnave zomrelo v prvom štvrťroku tohto roka podľa evidencie obyvateľov 314 ľudí. Je to polovica z celoročného počtu úmrtí v roku 2020, vtedy za celý rok zomrelo 629 obyvateľov. Najviac Trnavčanov v tomto roku zomrelo v januári, kedy v regióne vrcholil počet ochorení COVID-19.

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Plošné testovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský
 • piatok 9. apríla

20:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v sobotu.

Prešovský kraj

18:10 Spolu 8 000 vakcín AstraZeneca bude počas nachádzajúceho víkendu pripravených v troch veľkokapacitných očkovacích centrách Prešovského samosprávneho kraja (PSK), kde budú po minulotýždňovej veľkonočnej pauze opätovne očkovať záujemcov.

Vo všetkých troch centrách v Prešove, Poprade a v Humennom bude tentokrát očkovanie prebiehať po oba dni, teda v sobotu 10. aj nedeľu 11. apríla. Samospráva aktuálne hlási ešte voľné kapacity, a to najmä v Prešove.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, z 8 000 vakcín zakontrahovaných od ministerstva zdravotníctva je pre očkovacie centrum v Prešove pripravených po 2 000 vakcín na sobotu a rovnaký počet aj na nedeľu. Pre centrum v Poprade a v Humennom po 1 000 vakcín na sobotu a ďalších 1 000 na nedeľu.

„Aktuálne je kapacita v Poprade naplnená. Niekoľko voľných miest však hlási Humenné, najviac voľných kapacít je momentálne v Prešove. Záujemcovia o očkovanie tak majú šancu dostať sa na rad už tento víkend,“ upozornila Jeleňová. Pripomenula, že pre registrovaných cez Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) je opäť rozhodujúci vek. V rámci očkovacej stratégie ministerstva zdravotníctva to môžu byť osoby vo veku od 50 do 59 rokov.

Zaočkovať sa však môžu aj ľudia s rôznymi diagnózami podľa platnej vyhlášky ministerstva zdravotníctva ako náhradníci. Zaregistrovať ich môžu ambulantní lekári cez rezervačný systém PSK.

„V réžii kraja máme vytvorený transparentný registračný systém, ktorý má zamedziť zneužívaniu systému a špekuláciám s očkovaním mimo poradia. Náhradníkov na očkovanie, ktorí nespĺňajú vekové kritérium, ale sú liečení pre chronické ochorenia, môže prihlásiť len ich ošetrujúci lekár. Počas posledných dvoch víkendov sa nám takto podarilo zaočkovať 1 300 ľudí s chronickými ochoreniami,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Na jeden očkovací deň sú pritom vyčlenené záložné zoznamy pre približne 15 percent z alokovanej kapacity vakcín pre každé veľkokapacitné očkovacie centrum PSK.

„Po piatich týždňoch fungovania našich veľkokapacitných centier, kedy sme museli riešiť mnoho komplikácií zapríčinenými zmätočnou, chybnou registráciou v centrálnom systéme či nenaplnením kapacít. Sme radi, že máme aktuálne vlastný systém nastavený transparentne, bezpečne a efektívne. Zásadným spôsobom sme tak sprehľadnili a urýchlili očkovanie v našich centrách, kde sa snažíme o to, aby samotný výkon vakcinácie bol plynulý, bez zdržaní, kumulovaní osôb a pokiaľ je to možné, v čo najpokojnejšej atmosfére,“ dodal Majerský.

Zároveň potvrdil termíny sprevádzkovania ďalších veľkokapacitných centier v kraji. V utorok 13. apríla chystá župa v spolupráci s Ľubovnianskou nemocnicou otvoriť centrum v Starej Ľubovni a od soboty 17. apríla v Bardejove.

17:36 Mestský úrad v Trnave otvorí od pondelka 12. apríla časť pracovísk na Trhovej ulici pre verejnosť. K dispozícii bude klientske centrum, podateľňa, matrika a ohlasovňa pobytov. Fungovať budú v bežných úradných hodinách.

Občania by mali podľa informácií trnavskej radnice osobnú návštevu úradu z preventívnych dôvodov voliť len v nevyhnutných prípadoch.

„Epidemická situácia sa po dlhom čase konečne postupne lepší, no stále je namieste opatrnosť. Občanom sme k dispozícii, naďalej však platí, že čo sa dá, je lepšie vybaviť na diaľku, aby sme eliminovali riziko šírenia nákazy,“ povedal prednosta Mestského úradu v Trnave Igor Kršiak.

Pri vstupe do budovy mestského úradu bude podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej potrebné preukázať sa certifikátom s negatívnym výsledkom testu na koronavírus starým najviac sedem dní, prípadne potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo dokladom o druhom zaočkovaní spred minimálne 14 dní. Samozrejmosťou ostáva respirátor triedy FFP2, meranie telesnej teploty a dezinfekcia rúk.

16:55 Špecifickú zdravotnú starostlivosť o dospelých pacientov so závažným zlyhaním pľúc v dôsledku ochorenia COVID-19 zabezpečuje tím v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici od začiatku marca.

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Jana Petríková, starostlivosť o pacientov z celého Slovenska poskytuje II. klinika pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny (KPAIM) detskej nemocnice. Pri prevádzke jedinečného pracoviska „ECMO-ARO“ spolupracujú s Rooseveltovou nemocnicou, ktorá poskytla priestory a časť personálu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:29 V priestoroch Strednej odbornej školy v Revúcej dnes začalo fungovať v poradí šieste očkovacie centrum Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Revúca sa tak pridala k Rimavskej Sobote, Breznu, Banskej Bystrici, Lučencu a Zvolenu. Ako BBSK informuje v tlačovej správe, kraj tu pri očkovaní spolupracuje s Nemocnicou s poliklinikou (NsP) Revúca.

Očkovanie sa tu v piatok začalo aj napriek prekážkam, ktoré spôsobilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) tým, že pre ľudí neotvorilo registráciu na svojich stránkach. V Revúcej tak očkovali náhradníkov, ktorí sa prihlásili cez stránku kraja nahradnici.sk.

Spolu 800 ľudí boli tento týždeň pripravení zaočkovať v centre v Revúcej. Jeho prevádzka sa mala oficiálne začať už vo štvrtok, nepochopiteľné zlyhanie NCZI však spôsobilo, že vakcíny sa k ľuďom dostali až v piatok.

„Hoci ministerstvo nám vakcíny dodalo, NCZI neotvorilo na svojich stránkach možnosť registrovať sa do Revúcej na očkovanie. Mali sme všetko pripravené, len sme nemali žiadnych objednaných ľudí. Tu sa opäť ukázala dôležitosť transparentného a spravodlivého systému náhradníkov, ktorý kraj spustil už takmer pred mesiacom. Vďaka databáze z nahradnici.sk a funkčnému call-centru, ktoré záujemcov promptne zavolalo, sa nám podarilo kapacity naplniť a s očkovaním začať ešte tento týždeň,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Pri príprave očkovacieho centra v Revúcej i ďalších kraj zabezpečil potrebné materiálno-technické vybavenie, nábytok, priečky, ochranné prostriedky a dezinfekciu, tiež softvérové vybavenie a ďalšie služby, ktoré sú s prevádzkou očkovacích centier spojené, ako zvoz odpadov či upratovacie služby.

Očkovací tím lekárov a sestier poskytla novému vakcinačnému centru NsP Revúca. Na otváraní očkovacieho centra sa zúčastnila aj jej riaditeľka Janette Hrbálová, ktorá kritizovala ministerstvo zdravotníctva, ktoré napriek prísľubom až doposiaľ nedodalo do Revúcej jedinú vakcínu. Riaditeľka ocenila spoluprácu s BBSK a uviedla, že je dôležité získať do Revúcej aj ďalšie vakcíny určené pre očkovanie ľudí vo veku nad 60 rokov.

„Som rád, že iniciatíva, ktorú sme spolu s BBSK začali, sa dotiahla do úspešného konca a ľudia už nebudú musieť za vakcínou cestovať do Banskej Bystrice alebo Rožňavy. Verím, že budeme mať dostatok vakcín aj záujemcov o očkovanie a že sa nám podarí získať aj iné očkovacie látky pre ľudí nad 60 rokov. Tých máme veľmi veľa a je potrebné ich chrániť,“ doplnil primátor Revúcej Július Buchta.

16:06 Na základe žiadosti Slovenska pomôže Maďarsko pri testovaní ruskej vakcíny Sputnik V. Vyhlásil to na piatkovej tlačovej besede v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po rokovaní s podpredsedom vlády a ministrom financií Igorom Matovičom.

Zároveň zdôraznil, že Maďarsko má záujem na tom, aby sa aj susedné krajiny dokázali účinne chrániť pred koronavírusom. Spolupráca oboch krajín je aj v boji proti pandémii podľa neho prirodzená, keďže Maďarsko a Slovensko sú, rovnako ako Maďari a Slováci, prepojené tisíckami vzťahov a „nedá sa ísť cestou úplnej izolácie oboch štátov“. Maďarsko ako jediná členská krajina v rámci Európskej únie očkuje aj ruskou vakcínou Sputnik V.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bánovce nad Bebravou

15:31 Vo vakcinačnom centre v nemocnici v Bánovciach nad Bebravou dokážu denne počas pracovného týždňa zaočkovať 180 registrovaných záujemcov. Ako informovala koordinátorka očkovania Anna Zelenáková, celkovo už podali 5 610 vakcín.

V nemocnici očkujú vakcínou Pfizer/Biontech, teda aktuálne ľudí vo vekovej skupine nad 60 rokov. „Za mesiac marec sme prvou dávkou zaočkovali 2 203 ľudí, druhou 869. Naša bilancia k dnešnému dňu je 4 157 zaočkovaných prvou dávkou, z nich aj druhú dávku vakcíny dostalo 1 453 záujemcov,“ uviedla Zelenáková.

Podľa jej slov sú žiadatelia o vakcináciu zaočkovaní približne do dvoch týždňov od registrácie. „Aktuálne máme v čakárni do 400 ľudí, pre záujemcov o prvú dávku vakcíny máme na budúci týždeň 280 miest, ostatné miesta sú obsadené osobami, ktoré idú na druhú dávku. Znamená to, že asi 100 záujemcov o prvé očkovanie bude čakať do ďalšieho týždňa,“ doplnila Zelenáková.

Bánovská nemocnica eviduje mierne zlepšenie pandemickej situácie. „K dnešnému dňu evidujeme 10 našich zamestnancov, ktorí majú potvrdené ochorenie COVID-19. Nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť 14 pacientom s koronavírusom, jeden ďalší je suspektný,“ priblížila aktuálny stav riaditeľka nemocnice Mina Bobocká.

15:10 Piatkový „útok“ Igora Matoviča na Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Biomedicínske centrum (BMC) SAV pre Sputnik V je niečo nehorázne. Na sociálnej sieti to uviedol biochemik a CEO spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan. Ten podľa jeho slov plne stojí za kolegami, odborníkmi a vedcami z týchto inštitúcií.

Čekan podotkol, že je klamstvo, že štátny ústav zveril validáciu tejto vakcíny BMC SAV. Skúšky Sputnika V totiž robilo biomedicínske centrum na základe písomnej žiadosti bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

„Samozrejme, že sme všetci za to, aby sme mali na Slovensku čo najviac vakcín. A aj tých ruských, keď sa ľudia chcú očkovať v rámci klinickej štúdie, resp. experimentálnej vakcinácie. Ale tieto úbohé útoky na odborníkov, vedcov a nezávislé inštitúcie, ktoré musia dbať o bezpečnosť liekov a vakcín, aby chránili naše zdravie a životy, musia navždy skončiť,“ vyzval biochemik.

Je to podľa neho veľmi vážna situácia pre budúcnosť vedy a vedcov na Slovensku. Takto podľa neho vyháňame tých najlepších do zahraničia. „Prosím, postavme sa dnes za všetkých slovenských vedcov a odborníkov. Už naozaj stačilo,“ dodal Čekan z MultiplexDX.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:26 Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala opatrenia z Lex korona v oblasti zdravotníctva. Balíkom zmien sa novelizujú viaceré zákony. Pacienti budú mať po novom nárok na kúpeľnú liečbu po ťažkom priebehu ochorenia COVID-19.

Opatrenie má vytvoriť podmienky na zmiernenie následkov ochorenia a tzv. postkovidového syndrómu. Ten zahŕňa pretrvávajúce respiračné a nervové, respektíve nervovo-svalové a pohybové ťažkosti. V kúpeloch sa budú môcť liečiť aj pacienti, ktorí majú po koronavíruse vážne choroby obehového ústrojenstva či duševné choroby. Rozšírenie indikačného zoznamu pre kúpeľnú starostlivosť aj o stavy po prekonaní COVID-19 umožnia opatrenia súvisiace s epidemickou situáciou a šírením ochorenia COVID-19.

Zdravotné poisťovne budú tiež povinné uhrádzať náklady spojené s očkovaním aj pre osoby, ktoré nemajú verejné zdravotné poistenie. „Je nevyhnuté zabezpečiť možnosť očkovania pre zraniteľnú skupinu obyvateľov, akou sú marginalizované komunity, či ľudia bez domova. Zámerom tejto úpravy je zabezpečiť prístup k očkovaniu všetkým obyvateľom bez rozdielu a ohľadu na sociálny status,“ uviedol rezort zdravotníctva.

13:53 Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) sa dôrazne ohradzuje voči tvrdeniam ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). Centrum to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková. Matovič vo svojom piatkovom vyhlásení uviedol, že ruská strana sa „cíti byť dotknutá tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zveril posúdenie vakcíny Sputnik V do rúk neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete“.

„Osem zo štrnástich skúšok bolo realizovaných v Biotechnologických laboratóriách BMC SAV, ktoré sú registrované v európskej databáze EudraGMP a certifikované na vykonávanie mikrobiologických, chemických a biologických skúšok liekov,“ uviedlo centrum v reakcii.

O skutočnosti, že ďalších šesť skúšok bude uskutočnených vo vedeckých laboratóriách Virologického ústavu BMC SAV, bolo podľa centra vopred upovedomené Ministerstvo zdravotníctva SR aj ŠÚKL.

„O tom, že výsledky doteraz uzavretých skúšok boli v súlade s normatívnou dokumentáciou výrobcu, už ŠÚKL verejnosť informoval. Naše výsledky teda nijako nemohli poškodiť reputáciu výrobcu. BMC SAV konalo v dobrej viere s nadštandardným pracovným nasadením a v celej situácii sa zachovalo profesionálne a korektne,“ dodala Gáliková.

13:08 Povinnosťou štátu je zabezpečiť ruskú vakcínu Sputnik V v požadovanom množstve a kvalite. Tvrdí to premiér Eduard Heger s tým, že vníma záujem občanov o očkovanie touto vakcínou. Poveril preto ministra financií Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby preverili aktuálnu dostupnosť vakcín na trhu, vrátane vakcíny Sputnik V.

„Súčasne poveril vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča, aby v piatok v Budapešti s maďarskými partnermi prerokoval možnosť posúdenia vakcíny Sputnik tak, aby sa vylúčili akékoľvek pochybnosti o transparentnosti, odbornosti testovania vakcíny, a čím skôr sme spoločne zastavili pandémiu a jej negatívny dopad na verejné financie Slovenskej republiky,“ uviedol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Eduard Heger zároveň ubezpečil, že na Slovensku sa budú povoľovať iba tie vakcíny, ktoré prejdú štandardným procesom schvaľovania v certifikovanom laboratóriu, prípadne budú mať povolenie Európskej liekovej agentúry.

Žilinský kraj

12:37 Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) v piatok predstavil prihlasovací systém pre náhradníkov na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Ako informovala na tlačovom brífingu predsedníčka ŽSK Erika Jurinová, vhodných pacientov do zoznamu náhradníkov budú zaraďovať samotní ambulantní lekári, ktorí so samosprávnym krajom komunikujú v systéme e-zdravie.

„Vyzvali sme všetkých lekárov, aby oni boli tí, ktorí určia podľa diagnózy ľudí vhodných na vakcináciu. Lekár bude mať zároveň možnosť vybrať typ vakcíny, ktorý je pre jeho pacienta najvhodnejší. Pevne veríme, že vďaka zodpovednému prístupu lekárov sa nám podarí vybudovať objektívny a spravodlivý systém, ktorý obíde všetkých špekulantov,“ vyhlásila Jurinová.

Na území ŽSK momentálne funguje 14 vakcinačných centier, ktoré si budú môcť s aktivovaného systému vybrať v prípade potreby vhodných náhradníkov. „Aktuálne sme schopní týždenne očkovať necelých 20-tisíc ľudí, ak by bolo k dispozícii viac vakcín, každé jedno vakcinačné centrum je schopné rozšíriť svoju kapacitu. Radi by sme v krátkom čase pripravili aj očkovací tím, ktorý so sanitkou bude cestovať po kraji a očkovať ľudí v odľahlých miestach regiónu,“ naznačila najbližšie plány Jurinová.

„Vyzvali sme všetkých lekárov, aby oni boli tí, ktorí určia podľa diagnózy ľudí vhodných na vakcináciu. Lekár bude mať zároveň možnosť vybrať typ vakcíny, ktorý je pre jeho pacienta najvhodnejší. Pevne veríme, že vďaka zodpovednému prístupu lekárov sa nám podarí vybudovať objektívny a spravodlivý systém, ktorý obíde všetkých špekulantov,“ vyhlásila Jurinová.

Na území ŽSK momentálne funguje 14 vakcinačných centier, ktoré si budú môcť s aktivovaného systému vybrať v prípade potreby vhodných náhradníkov. „Aktuálne sme schopní týždenne očkovať necelých 20-tisíc ľudí, ak by bolo k dispozícii viac vakcín, každé jedno vakcinačné centrum je schopné rozšíriť svoju kapacitu. Radi by sme v krátkom čase pripravili aj očkovací tím, ktorý so sanitkou bude cestovať po kraji a očkovať ľudí v odľahlých miestach regiónu,“ naznačila najbližšie plány Jurinová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Banská Bystrica

12:10 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) Banská Bystrica je k dnešnému dňu hospitalizovaných 51 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19. Podľa webovej stránky nemocnice sa ich počet po veľkonočných sviatkoch udržiava pod 60, pričom ešte 24 marca to bolo 100 pacientov a 1. marca rekordných 127. Zo všetkých aktuálne hospitalizovaných s týmto ochorením je deväť pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

„Môžeme konštatovať, že situácia sa mierne zlepšila, poklesol nám značne počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 na 51, čo je potešiteľný pokles oproti začiatku marca, a pevne veríme, že tento trend bude pokračovať,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa FNsP FDR Ružena Maťašeje.

Aktuálne má Rooseveltova nemocnica 24 pozitívne testovaných zamestnancov a v karanténe je jeden zamestnanec. V nemocnici pokračuje očkovanie proti ochoreniu COVID-19, pričom prvou dávkou už zaočkovali viac ako 27-tisíc ľudí a druhou viac ako 15-tisíc ľudí.

V období od 12. marca do konca marca vypomáhali pri zvládaní pandémie a náporu pacientov v ťažkom zdravotnom stave na II. Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU zdravotníci z Belgicka a Dánska. Pri ich práci pomáhali aj dobrovoľní tlmočníci z anglického jazyka, pretože bez zvládnutia jazykovej bariéry by nemohla pomoc dosiahnuť želaný efekt. Rooseveltova nemocnica si nasadenie zdravotníkov a zároveň odvahu tlmočníkov ako nezdravotníkov pôsobiť na oddelení v „červenej zóne“ veľmi cení.

11:37 Ministrovi financií Igorovi Matovičovi sa v Moskve podarilo dosiahnuť „otvorené dvere“ s ruskou stranou. Povedal to na svojom piatkovom vyhlásení s tým, že viac informácií poskytnúť nemôže. Na pracovnej ceste v Moskve bol podľa jeho slov práve preto, že Rusi avizovali vypovedanie zmluvy na dodávky vakcín Sputnik V.

Expremiér potvrdil, že Rusi požiadali Slovensko o vrátenie 200-tisíc dávok vakcíny, ktoré šiesty týždeň skladujeme na Slovensku. „Dôvod, prečo sa rozhodli vypovedať zmluvu, je, že sa cítia mimoriadne poškodení tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv zveril posúdenie tejto vakcíny neregistrovanému laboratóriu,“ povedal Matovič. Ako doplnil, výsledky z neho zaplavili celý svet a mimoriadnym spôsobom to narušilo reputáciu vakcíny. Rozčarovanie ruskej strany podľa jeho slov plne chápe.

Minister financií zároveň potvrdil, že ešte v piatok pôjde do Budapešti rokovať s ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóm aj premiérom Maďarska Viktorom Orbánom. „Bude to takisto ohľadom vakcín, nielen Sputnika V,“ uzavrel Matovič.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnavský kraj

10:58 Trnava cez víkend opäť otvorí odberové miesta na antigénové testovanie na COVID-19. V sobotu ich bude 17, v nedeľu 16, k dispozícii budú vždy od 8:00 do 18:00. Časť z nich bude vyhradená pre vopred objednaných cez mobilnú aplikáciu, časť bude testovať neobjednaných záujemcov. Trnava otvára odberové miesta opäť po týždni, aj keď okres je už v COVID automate červený a na bežné aktivity stačí štrnásťdňový negatívny test.

V Trnave pôjde už o dvanáste tohtoročné kolo testovania. Okrem mestských sú počas týždňa k dispozícii aj odberové miesta, ktorých prevádzku zabezpečujú zmluvní partneri ministerstva zdravotníctva. Počas doterajších jedenástich kôl testovania bolo v mestských odberových miestach vykonaných viac ako 225-tisíc antigénových testov.

Testy zachytili počas tohto obdobia 1 470 ľudí s pozitívnym výsledkom. Pozitivita od prvého plošného testovania v januári tohto roku z týždňa na týždeň klesala. Kým v januári v prvom kole bolo pozitívnych 288 ľudí (1,27 %), počas veľkonočného víkendu to bolo už len 27 pozitívnych (0,15 %).

Okrem Trnavy budú v testovaní pokračovať aj niektoré obce v okrese. V piatok a sobotu testuje napríklad Zeleneč, v sobotu Cífer, Suchá nad Parnou, Jaslovské Bohunice a viaceré ďalšie obce. Naopak, po jedenástich víkendoch si oddýchnu testovacie tímy v Bučanoch, testovať sa nebude ani v Bielom Kostole či iných obciach.

Žilinský kraj

10:34 V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 185 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Obsadenosť COVID lôžok sa tak v porovnaní s minulým týždňom zvýšila.

Najvýraznejšie sa zhoršila situácia v čadčianskej nemocnici, kde počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 medzitýždenne stúpol z 83 na 96. „Liptovská nemocnica eviduje aktuálne 20 pacientov s ochorením COVID-19, 29 COVID lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená a 40 pacientov eviduje nemocnica v Dolnom Kubíne,“ konkretizovala Pekarčíková s tým, že 31 pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Ako ďalej doplnila, v štyroch krajských nemocniciach je voľných 76 reprofilizovaných lôžok. Informovala tiež o tom, že nemocnice aktuálne evidujú 22 nakazených zamestnancov, z toho 17 zdravotníkov.

10:05 Za štvrtok pribudlo na Slovensku ďalších 923 nakazených koronavírusom, laboratóriá vykonali 9 003 PCR testov. O 89 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných výrazne klesol, v nemocniciach je o 166 pacientov menej. Pribudlo vyše 12-tisíc zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:50 Ministerstvo zdravotníctva SR informovalo na svojej Facebookovej stránke, že majú pripravených a vytlačených 1 milión letákov o očkovaní proti COVID-19 pre dôchodcov. Prvú výrku dostanú pri výplate dôchodkov prostredníctvom Slovenskej pošty. Dozvedia sa v nich, ako sa prihlásiť na očkovanie, alebo dovolať na infolinku, prečo sa očkovania netreba obávať a čo od neho čakať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, očkovanie, vakcinačné centrum
 • štvrtok 8. apríla

20:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

18: 40 Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský, hlavný hygienik SR Ján Mikas a konzílium odborníkov vo štvrtok prehodnocovali COVID automat, testovanie a očkovanie. Informovala o tom hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Závery zo zasadnutia konzília budú ešte budúci týždeň predmetom rokovania Pandemickej komisie Vlády SR.

18:28 Rusi požiadali Slovákov o vrátenie vakcín Sputnik V a ukončenie zmluvy. Uviedol to vo štvrtok minister financií Igor Matovič na sociálnej sieti.

16:49 Žilinský samosprávny kraj zdieľal na svojej Facebookovej stránke infografiku s počtom obsadených lôžok v nemocniciach, zaočkovaných ľudí či úmrtí na COVID-19. Hoci sa zdá, že situácia sa zlepšuje, napríklad KNsP v Čadci musela navýšiť maximálny počet reprofilizovaných lôžok o 7 v dôsledku úplného zaplnenia. Kraj zároveň vyzval ľudí, aby boli ľudia naďalej disciplinovaní a vydržali.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:00 Pravidlá pre otváranie gastro prevádzok na Slovensku po aktuálnej vlne pandémie koronavírusu treba stanoviť už teraz. Uviedol to vo štvrtok počas online diskusie iniciatívy #stálemámechuť europoslanec Ivan Štefanec (EPP, KDH).

Podnikatelia potrebujú podľa europoslanca jednoznačne poznať pravidlá vopred pred skončením druhej vlny pandémie, aby mali dostatok času pripraviť sa na reštart svojich podnikov a neopakovala sa situácia z prvej vlny. Vtedy im boli pravidlá a opatrenia predstavené až po skončení vlny a pravidelne menené po opätovnom otvorení za pochodu.

Podľa najnovšieho prieskumu Európskej únie hrozí malým podnikateľom v gastro sektore bankrot až v 80-tich percentách prípadov. Aby sa tomu zabránilo, odporúča Ivan Štefanec zlepšiť prístup k financiám v prospech prevádzkovateľov reštaurácií, odložiť im daňové a odvodové povinnosti a znížiť byrokraciu.

„Prevádzkovateľom doteraz pomohol nájstroj EÚ – SURE, krátkodobé úvery aj iné projekty. Včera vláda sľúbila 120 mil. eur pre subjekty v cestovnom ruchu,“ ozrejmil Štefanec. Europoslanec však do budúcnosti vláde odporúča, čím skôr stanoviť stratégiu pre rozvoj celého cestovného ruchu v SR po pandémii.

Banskobystrický kraj

15:15 V priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Rimavskej Sobote dnes začalo fungovať v poradí piate očkovacie centrum Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Rimavská Sobota sa tak pridala k Breznu, Banskej Bystrici, Lučencu a Zvolenu.

Ako BBSK informuje v tlačovej správe, župa tu pri očkovaní spolupracuje s Prírodnými jódovými kúpeľmi Číž, ktoré majú na starosti medicínsku stránku očkovania. Nové vakcinačné centrum je pripravené v tomto týždni zaočkovať 600 ľudí.

„Očkovacie centrum v Rimavskej Sobote sme mali pripravené už takmer mesiac. Pre chýbajúce vakcíny, ktoré krajom rozdeľuje ministerstvo zdravotníctva, sme však s jeho otvorením museli počkať. Som veľmi rád, že dodávky vakcín sú už obnovené a očkovanie bude oddnes dostupnejšie aj pre ľudí z Malohontu a Gemera,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že celková týždenná očkovacia kapacita kraja je viac ako 55-tisíc ľudí.

Pri príprave očkovacieho centra v Rimavskej Sobote i ďalších očkovacích centier kraj zabezpečil potrebné materiálno-technické vybavenie, nábytok, priečky, ochranné prostriedky a dezinfekcie, tiež softvérové vybavenie a ďalšie služby, ktoré sú s prevádzkou očkovacích centier spojené, ako napríklad zvoz odpadov či upratovacie služby.

Očkovací tím lekárov a sestier poskytli Prírodné jódové kúpele Číž. „Pandémia poznačila i fungovanie kúpeľov a je v záujme nás všetkých, aby sa život čo najrýchlejšie vrátil do normálu. Sme pripravení k tomu prispieť našim očkovacím tímom,“ uviedol riaditeľ kúpeľov Michal Fajin.

Prevádzka všetkých očkovacích centier je závislá od dodávky vakcín, ktorú koordinuje ministerstvo zdravotníctva, a od otvorenia registrácie na stránke ministerstva. Všetky informácie o očkovacích centrách zriadených banskobystrickou župou sú dostupné na webe www.bbsk.sk/ockovaciecentra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:37 Polícia SR zverejnila na svojej Facebookovej stránke aktualizovaný počet priestupkov od 29. marca do 4. apríla 2021 v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prešovský kraj

14:16 V zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) stúpajú počty zaočkovaných klientov aj zamestnancov. Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, aktuálne je prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 73 percent prijímateľov sociálnej služby, druhú dávku už dostalo 54 percent. U zamestnancov je očkovaných 58 percent prvou dávkou a 50 percent druhou dávkou.

Vysokú mieru zaočkovanosti u klientov nad 90 percent evidujú v zariadeniach v Jabloni (okr. Humenné), Brezovičke (okr. Sabinov), Sabinove a Ličartovciach (okr. Prešov). Z celkového počtu 25 zariadení sociálnych služieb eviduje kraj už len jedno zariadenie, v ktorom neboli doposiaľ očkovaní jeho klienti z dôvodu plynutia lehoty po evidovaných pozitívnych prípadoch.

Zariadenie už však nahlásilo záujem o očkovanie cez stránku ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny a momentálne čaká na pridelenie termínu výjazdovej očkovacej služby. „Už rok bojujeme s pandémiou a jediným východiskom z tejto neľahkej situácie je očkovanie. V našich zariadeniach sociálnych služieb vidíme progres, percentá zaočkovaných neustále stúpajú,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Dodal, že vakcinácia chráni očkované osoby pred prenosom ochorenia a následnými komplikáciami, ale rovnako aj ich blízke osoby, na ktoré vďaka očkovaniu nemôžu ochorenie preniesť. „O to väčší a želanejší efekt má kolektívna imunita v našich zariadeniach sociálnych služieb, ktoré boli počas pandémie ešte donedávna ťažko skúšané. Dnes konštatujeme, že situácia v nich je vďaka výraznému napredovaniu v zaočkovaní stabilizovaná, čo je veľmi dobrá správa,“ dodal župan.

Prešovská župa aktuálne eviduje dvoch pozitívnych prijímateľov sociálnych služieb po PCR teste, jedného pozitívneho po antigénovom teste a troch pozitívnych zamestnancov v troch ZSS. V krajských zariadeniach sociálnych služieb naďalej platia prísne protiepidemické opatrenia.

13:51 Európska únia (EÚ) si neobjedná ruské vakcíny proti koronavírusu Sputnik V. Vyhlásil to vo štvrtok nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. Ako dodal, jeho krajina bude s Ruskom viesť bilaterálne rozhovory o tom, či má nákup vakcíny zmysel. Minister pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu WDR ďalej uviedol, že Európska komisia (EK), narozdiel od vakcín od iných výrobcov, neobjedná Sputnik V v mene všetkých štátov 27-člennej únie. Komisia to podľa neho oznámila v stredu.

13:17 Od pondelka 12. apríla sa plošne otvorí prvý stupeň základných škôl a materské školy pre deti všetkých rodičov.

Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ruší sa tak podmienka, že na prezenčnej výučbe sa môže zúčastniť iba dieťa rodičov, ktorí nemajú homeoffice.

Naďalej však platí podmienka pretestovania zákonného zástupcu a žiaka, ktorý je vo veku druhého stupňa základnej školy alebo vyššie. Otvorené budú aj špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy, stredné školy v posledných ročníkoch či ďalšie školské zariadenia.

Košice

12:18 Zápis prvákov na základné školy (ZŠ) v Košiciach sa uskutoční ako v minulom roku, teda bez prítomnosti detí aj rodičov. Do 1. ročníka na školský rok 2021/22 sa zapisujú deti narodené od 1. septembra 2014 do 31. augusta 2015, ako aj deti, u ktorých v uplynulom školskom roku rozhodli o odklade školskej dochádzky. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

„Mrzí nás, že deti prídu o zážitok spoznať svojich nových kamarátov, avšak pre obavy o ich bezpečnosť a zdravie sme podobne ako inde na Slovensku museli pristúpiť k týmto krokom. Vyzývame rodičov, ktorí doposiaľ nevyplnili prihlášku svojho prváka do nimi vybratej základnej školy, aby tak čo najskôr urobili. Vzhľadom na aktuálnu situáciu preferujeme elektronickú komunikáciu, v odôvodnených prípadoch môžu rodičia zapísať svoje deti v piatok alebo v sobotu aj osobne,“ informovala viceprimátorka mesta Košice Lucia Gurbáľová (KDH).

Rodičia mohli prihlášku na ZŠ vyplniť a zaslať elektronicky alebo klasickou poštou na adresu školy. Ak bola prihláška elektronickou formou odoslaná správne, rodičov o tom informovali potvrdzujúcim e-mailom. Všetci rodičia, ktorí doteraz neprihlásili svojich prvákov do príslušných ZŠ, majú možnosť to urobiť ešte do konca apríla. Ak by v piatok popoludní alebo v sobotu predpoludním predsa len chceli prísť osobne zapísať svoje dieťa do 1. ročníka, prípadne majú nejasnosti s vyplnením prihlášky, môžu tak za dodržania prísnych hygienických opatrení urobiť v priestoroch školy, ktorú si pre svoje dieťa vybrali.

V materských školách (MŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta sa zápis uskutoční v máji. Každá MŠ má určené vlastné podmienky. Na rozdiel od minulosti bude posledný ročník MŠ v zmysle novely zákona o výchove a vzdelávaní povinný pre všetky deti, ktoré najneskôr 31. augusta 2021 oslávia piate narodeniny. Tie budú prijímať prednostne podľa miesta trvalého bydliska.

„Pri prijímaní sa budú najskôr brať do úvahy prihlášky u tých detí, ktoré dovŕšili päť rokov. V ich prípade platí povinnosť predškolského vzdelávania. Následne sa budú do tried zaraďovať aj mladšie deti vo veku od troch rokov. Predpokladáme, že tak ako doteraz bude možné v MŠ v našej zriaďovateľskej pôsobnosti umiestniť všetky deti, ktorých rodičia si podali prihlášku,“ uviedla vedúca oddelenia školstva Magistrátu mesta Košice Beáta Lopušniaková.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:48 Šarže vakcíny Sputnik V použité v predklinických testoch a klinických štúdiách publikovaných v časopise Lancet nemajú rovnaké vlastnosti ako šarže dovezené na Slovensko. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) to konštatoval vo svojom stanovisku.

Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať v približne 40 krajinách sveta, tieto vakcíny však podľa štátneho ústavu spája len názov. Nie je totiž preukázaná porovnateľnosť a konzistentnosť rôznych šarží vyrobených na rôznych miestach. Vo viacerých prípadoch sa pritom javí, že ide o vakcíny s rozdielnymi vlastnosťami.

Posudzovanie kvality, účinnosti a bezpečnosti vždy prebieha samostatne pre konkrétnu vakcínu v konkrétnej liekovej forme a konkrétnom zložení. Informácie o použití vakcíny Sputnik V v iných krajinách preto nie je podľa ŠÚKL možné aplikovať na šarže vakcíny dovezené na Slovensko.

11:29 Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík vníma cestu ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) do Moskvy ako snahu zachrániť vakcínu Sputnik V, respektíve sprístupniť ho ľuďom. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že „čas hrá proti nám”. Vakcína má podľa neho expiráciu v júli. Treba preto konať a Matovič má túto snahu a chce docieliť, aby vakcínu Sputnik V mali k dispozícii čím skôr tí, ktorí chcú.

„Neboli sme nikdy proti dovozu Sputnika. My sme naopak hovorili fajn, dovezme ho, len nech to má kladné hodnotenie zo strany Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL). Tam to momentálne hapruje, ale dúfam, že sa to podarí dotiahnuť do konca,” dodal. Dúfa, že k tomu prispeje aj Matovičova cesta do Moskvy. O jeho ceste sa podľa svojich slov dozvedel vo štvrtok. Táto téma sa v stredu 7. apríla na rokovaní vlády neriešila.

„Igor Matovič tam nešiel ako minister financií, ale ako bývalý premiér, ktorý sem Sputnik doviezol spolu s bývalým ministrom zdravotníctva. Pokiaľ on dospel k záveru, že najlepšie bude osobné stretnutie, také situácie existujú, a rozhodol sa tam cestovať, tak nevidím teraz dôvod to nafukovať na nejakú veľkú medzinárodnú aféru,” podotkol.

11:17 Slovenské firmy prijímali v pandemickom roku viac zamestnancov ako české. Vyplýva to z prieskumu personálnej agentúry Grafton. Ich očakávania sú aj v tomto roku optimistické, nielen čo sa týka počtu zamestnancov, ale aj výšky odmien.

„Náš aktuálny prieskum jasne ukázal, že firmy sa snažia aj napriek koronakríze zamestnancov neprepúšťať. Navyše, rovnako ako nemenili výšku miezd, rozhodli sa zachovať aj výšku odmien,“ povedal Managing Director Grafton Recruitment Miroslav Garaj. Čiastočne im v tom podľa neho pomáhajú vládou prijaté kompenzácie, čiastočne vlastné rezervy a tiež obmedzenie ďalších vlastných nákladov.

Aj keď niektoré firmy na Slovensku museli v dôsledku pandémie prepúšťať, počet zamestnancov podľa výsledkov prieskumu nezmenilo až 37 % zamestnávateľov. Tretina spoločností bola nútená počas jarnej vlny pandémie znížiť počty zamestnancov, tretine z nich sa však už podarilo dostať naspäť na pôvodný počet.

Len 4 percentá spoločností počas jarných mesiacov minulého roka znižovali počet zamestnancov a koncom vlaňajška plánovali ešte výraznejšie znižovanie. Až 23 % spoločností dokonca uvádza, že v súčasnosti je ich počet zamestnancov na vyššej úrovni, ako bol vo februári 2020.

10:10 V stredu potvrdili PCR testy 1 576 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 11 881 vzoriek. Pribudlo 79 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť znížil, v nemocniciach je o 73 ľudí menej. Počet zaočkovaných osôb stúpol o vyše 16-tisíc.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:17 Minister financií Igor Matovič ide do Ruska rokovať o vakcíne Sputnik V.

Ako uviedol na sociálnej sieti, vo štvrtok sa stretne v Moskve s Kirillom Dmitrievom, CEO Ruského fondu pre priame investície (Russian Direct Investment Fund), pod ktorého priamo spadá výrobca vakcíny Sputnik V Gamaleya a s ktorým expremiér dohodol celý kontrakt na 2 milióny ruských vakcín.

„Akékoľvek pokútne a systematické snahy zabrániť tomu, aby sa Sputnik V na Slovensku mohol používať, z hĺbky duše odsudzujem a urobím všetko pre to, aby boli nakoniec neúspešné a milión ľudí sa Sputnikom V mohol na Slovensku konečne začať očkovať,“ uviedol Matovič s tým, že o výsledkoch rokovania bude informovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP.
 • streda 7. apríla

20:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

18:14 Počas posledného antigénového testovania v trnavskej automobilke Stellantis Slovakia zaznamenali len jeden prípad pozitívneho výsledku na ochorenie COVID-19. Ako ďalej informoval hovorca spoločnosti Peter Švec, možnosť testovania vo štvrtok 1. apríla a v utorok po Veľkej noci využilo spolu 1 433 zamestnancov automobilky a dodávateľských firiem sídliacich v areáli výrobného centra. Miera pozitivity sa tak znížila na 0,07 percenta. Víkend predtým pri testovaní 2 027 zamestnancov evidovali dva pozitívne prípady, miera pozitivity tak bola 0,1 percenta.

18:06 Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa v stredu večer zúčastní na mimoriadnej videokonferencii ministrov zdravotníctva Európskej únie (EÚ). Urobí tak v súvislosti so stanoviskom Výboru pre hodnotenie rizík liekov Európskej liekovej agentúry (EMA), podľa ktorého existuje možná súvislosť medzi veľmi zriedkavými prípadmi nezvyčajných krvných zrazenín s nízkymi hladinami krvných doštičiek a vakcínou od AstraZeneca.

Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, situácia okolo vakcíny od AstraZeneca bude predmetom aj odborných diskusií na štvrtkovom rokovaní konzília odborníkov. Ministerstvo zdravotníctva bude konzultovať v tejto veci aj so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

17:55 V prípade výskytu krvných zrazenín po očkovaní vakcínou Vaxzevria od AstraZeneca je nevyhnutná včasná špecializovaná diagnostika a liečba. Pri včasnej identifikácii príznakov zrazenín je možné liečiť ich a vyhnúť sa závažným zdravotným komplikáciám. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v súvislosti so stanoviskom Výboru pre hodnotenie rizík liekov Európskej liekovej agentúry (EMA), podľa ktorého existuje možná súvislosť medzi veľmi zriedkavými prípadmi nezvyčajných krvných zrazenín s nízkymi hladinami krvných doštičiek a vakcínou od AstraZeneca.

16:40  Zriedkavé krvné zrazeniny s nízkym počtom krvných doštičiek možno klasifikovať ako veľmi zriedkavé vedľajšie účinky vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity.

Na tlačovej konferencii o tom informovala výkonná riaditeľka Európskej liekovej agentúry (EMA) Emer Cookeová. Po analýze vakcíny tak rozhodol bezpečnostný výbor EMA.

15:56 Predseda združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič sa chce v čo najkratšom čase stretnúť s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nom. OĽaNO). Kancelária združenia SK8 o tom informuje v tlačovej správe. Cieľom stretnutia má byť nájdenie spôsobu, ako urýchliť a zefektívniť proces očkovania populácie proti ochoreniu COVID-19.

Samosprávne kraje vyše roka zabezpečujú distribúciu ochranných prostriedkov do ambulancií a zariadení sociálnych služieb. Od 11. februára 2021 sú zároveň poverené koordináciou očkovania na svojom území. Župy na základe doterajších skúseností s centrálnym objednávacím systémom žiadajú, aby im bolo umožnené určovať počty prihlásených na jednotlivé dni. Zároveň chcú kontrolovať ich zoznamy pred odoslaním SMS správ s konkrétnym termínom očkovania, za čo zodpovedá Národné centrum zdravotníckych informácií.

Poprad

14:44 Popradský okres bude od budúceho týždňa jedným z dvoch okresov v štvrtom stupni varovania, teda čiernej farbe. Bude tomu tak už tretí týždeň po sebe.

Podľa epidemiologičky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade Márie Pompovej pred veľkonočnými sviatkami opatrenia zaberali, čo sa prejavilo aj na aktuálnom poklese čísel v súvislosti s ochorením COVID-19. Ako povedala pre agentúru SITA, zlepšila sa už sedemdňová incidencia, klesol aj počet hospitalizovaných v nemocnici. Podľa jej slov je však potrebné ešte počkať, či bude pokles zaznamenaný aj v ďalšom týždni.

Pompová ďalej pripomenula nastavenie COVID automatu. Ak sa okres dostane do horšej fázy, na to, aby sa vrátil späť, musí zaznamenať minimálne dva nasledujúce týždne náznak zlepšenia. Počas tohto týždňa tu už podľa epidemiologičky takýto náznak bol.

„Sedemdňová incidencia, teda počet chorých na stotisíc obyvateľov za sedem dní, poklesol v okrese Poprad z 320 na 278. Poklesla aj takzvaná štrnásťdňová vážená incidencia, a to z 1 700 na 1 450 prípadov. Rovnako nastal aj pokles počtu hospitalizovaných na 100-tisíc obyvateľov regiónu, a to zo 69 na 48, ak porovnávame dva predchádzajúce týždne navzájom,“ priblížila.

V popradskej nemocnici bolo k utorku 6. apríla obsadených 52 z 56 lôžok určených pre pacientov s ochorením COVID-19. Ako SITA informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda, 44 pacientov bolo hospitalizovaných na COVID oddelení so špeciálnym režimom, na ktorom je kapacita 46 lôžok. Na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) bolo podľa jej slov obsadených osem z desiatich lôžok. Okrem toho bolo pozitívnych aj dvadsať zamestnancov nemocnice, deviati boli v karanténe.

Popradský okres je v štvrtom stupni varovania od 29. marca. Krízový štáb v meste Poprad ešte 19. marca upozornil na to, že v celom okrese prevláda silné nekontrolované komunitné šírenie vírusu v bežných rodinách.

Nová mapa podľa aktuálnej rizikovosti vzhľadom na šírenie ochorenia COVID-19 bude platná od 12. apríla. Vo štvrtom stupni varovania je okrem Popradu aj okres Kysucké Nové Mesto. Zhodne po dva okresy budú aj v prvom stupni varovania. Do tretieho stupňa varovania sa od pondelka zaradí 36 okresov, v druhom stupni bude 39 okresov. Návrh v stredu odobrila vláda.

14:22 Ak vláda neodpovie na elementárne otázky k nákupu ruskej vakcíny Sputnik V, opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) začne zbierať podpisy na vyhlásenie mimoriadnej schôdze, na ktorej chce vysloviť nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽaNO). Vo svojom profile na sociálnej sieti to povedal predseda Smeru-SD Robert Fico.

„Vtedajší premiér Igor Matovič privítal na letisku v Košiciach 200-tisíc vakcín Sputnik V. Doteraz však nikto nevie, kto tento nákup platil, koľko to stálo, kde je kúpna zmluva, čo s tými vakcínami bude a nikoho to netrápi,” povedal Fico. Vláda musí podľa jeho slov tieto informácie zverejniť a ak je vakcína funkčná, treba ju použiť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Brezno

13:57 Mesto Brezno pre pokračujúce znižovanie nakazených na ochorenie COVID-19 a zlepšujúcu sa epidemickú situáciu od stredy 7. apríla otvorilo detské ihriská. Ako na sociálnej sieti informuje primátor Tomáš Abel, od 31. marca do 5. apríla sa na antigénovom testovaní zúčastnilo 17 215 obyvateľov, pričom pozitívnych bolo 49 občanov. Pozitivita za okres Brezno je tak aktuálne 0,28 %.

O nepriaznivej epidemickej situácii v meste informoval začiatkom marca primátor. „Keďže sa množstvo ľudí zhromažďovalo na detských ihriskách, pristúpili sme k nemilej povinnosti ich zatvorenia. Našou snahou tak bolo dodržať zákaz zhromažďovania sa podľa aktuálnych opatrení vlády SR a predovšetkým chrániť zdravie obyvateľov,“ objasnil dočasné zatvorenie detských ihrísk Abel.

Okres Brezno je aktuálne v rámci COVID automatu v treťom stupni varovania, ale na základe utorkových informácií ministerstva zdravotníctva bude od nasledujúceho pondelka 12. apríla preradený do druhého stupňa varovania, teda do červenej farby. Zmena nastane hlavne v platnosti testu na COVID-19, ktorá sa zmení zo siedmich na 14 dní.

13:40 Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) začína s odborníkmi diskutovať o zelenom certifikáte. Prostredníctvom platformy Slovensko.Digital chce NCZI otvoriť diskusiu so širokou aj odbornou verejnosťou.

13:11 Strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa stotožňuje so závermi Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k ruskej vakcíne Sputnik V. Ako uviedla predsedníčka zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Jana Bittó Cigániková, na základe nemožnosti získať od výrobcu vakcíny dostatočné údaje neostáva nič iné, len opätovne žiadať o predloženie spoľahlivých a overiteľných dôkazov, že vakcína je bezpečná a účinná.

Aj z toho dôvodu bude podľa nej musieť nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský rozhodnúť, či sa ruskou vakcínou bude na Slovensku očkovať. Ak by sa to však udialo, je podľa Bittó Cigánikovej nutné monitorovať každého jedného občana očkovaného Sputnikom V.

„Navyše bude nutné informovať každého zaočkovaného, že ŠÚKL nevedel zhodnotiť riziká a že očkovaní nemusia mať voľný pohyb v rámci Európskej únie, keďže nepôjde o očkovanie registrovanou vakcínou,“ uviedla šéfka Výboru NR SR pre zdravotníctvo. Tejto situácii a možného ohrozenia obyvateľov sme sa podľa nej mohli vyhnúť, ak by sme vakcínu Sputnik V posúdili ešte pred jej dovozom.

Sputnik V
Foto: ilustračné, Alexander Zemlianičenko Jr/ Russian Direct Investment Fund via AP.

Banskobystrický kraj

12:46 Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) zareagoval na nepriaznivé štatistiky o nízkom počte zaočkovaných seniorov z najohrozenejších skupín proti ochoreniu COVID-19. Na stredajšom brífingu predstavili projekt mobilného očkovania vrátane call centra, ktoré má najstarších aktívne telefonicky kontaktovať. Mobilné vakcinačné tímy by mal podporiť priamo v obciach očkovací autobus.

„Každým dňom nečinnosti ministerstva zdravotníctva prichádzajú o život ľudia, ktorých vieme zachrániť a máme prostriedky na ich záchranu. Pomalé tempo očkovania seniorov od druhej polovice februára už spôsobilo, alebo ešte spôsobí, 40 úmrtí seniorov, ktorým dnes už nedokážeme zabrániť. V budúcnosti sa podľa štatistických odhadov infikuje ešte asi 890 seniorov, pričom polovici prípadov by sme mohli zabrániť. To spôsobí ďalších 62 nadmerných úmrtí. Týmto sa dá zabrániť urýchleným očkovaním najohrozenejšej vekovej skupiny nad 80 rokov veku,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter, opierajúc sa o dáta analytikov z iniciatívy Veda pomáha COVID-19.

Východisko, ako tieto nepriaznivé štatistiky zvrátiť a zabrániť zbytočným úmrtiam, vidí kraj v zriadení mobilných očkovacích jednotiek a aktívneho call centra, ktoré by na základe údajov od mobilných operátorov oslovovalo cielene ľudí vo veku nad 70 rokov.

Priamo do obcí by za nimi mohol chodiť očkovací autobus, v ktorom by bolo celé zázemie pre jeden či viac očkovacích tímov i uskladnenie vakcín. K tým, ktorí sú úplne imobilní, by mohol tím prísť priamo domov. Partnerom kraja pre technické zabezpečenie autobusov je humanitárna organizácia ADRA, ktorá má skúsenosti napríklad aj s mobilným testovaním či zriaďovaním kontajnerových mobilných odberových miest.

„Nemôžeme ďalej čakať na nečinnosť ministerstva. Preto sme v BBSK pripravení nasadiť mobilný očkovací tím, ktorý bude chodiť do obcí a domácností za tými, ktorí sa nemôžu dostať k vakcíne. Začíname cez call centrum cielene telefonovať ľuďom vo vekovej skupine 70+ a evidovať ich do nášho náhradníckeho systému nahradnici.sk. K tým, ktorí sa nevedia do očkovacieho centra dostať, vyšleme mobilnú očkovaciu jednotku,“ objasnil vicežupan s tým, že na úspech celého projektu je nevyhnutná súčinnosť ministerstva – to musí dať kraju povolenie i dostatok vhodných vakcín.

„Podľa našich výpočtov je pre celé Slovensko potrebných asi 60 mobilných očkovacích jednotiek, z ktorých každá denne zaočkuje 100 obyvateľov vo veku 70+. Do konca júna tak môžeme mať zaočkovanosť vo vekovej skupine 70+ na úrovni 70 %. Bez pomoci ministerstva zdravotníctva, ktoré jasne stanoví podmienky i financovanie, je však naša aktivita len kvapkou v mori. Musí existovať systém, do ktorého sa v prípade záujmu budú môcť prihlásiť všetci oprávnení záujemcovia,“ uzavrel Lunter.

Podporu projektu priamo na brífingu vyjadrili aj zástupcovia poslaneckého zboru zastupiteľstva BBSK, Národnej rady SR a starostovia a primátori Božena Kováčová, Andrea Baníková, Alexandra Pivková, Tomáš Abel a Mikuláš Pál. Tí dostupnosť vakcín citlivo vnímajú aj cez podnety priamo od obyvateľov ich obcí.

12:34 Situácia okolo vakcíny Sputnik V je zamotaná. Takto sa na celú vec pozerá minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). „My vlastne nevieme, čo v tých ampulkách je,“ zhrnul. On sám pritom očakáva, že sa to čím skôr dozvieme, chce si počkať na výsledné informácie. „Práca chvatná, málo platná. Presne takto to dopadne, keď sa robia veci zbrklo, z večera do rána, len rýchlo, aby bola nejaká šou a potom sú tu tieto problémy,“ zhodnotil minister.

12:26 Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský chce počkať na konečné stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k ruskej vakcíne Sputnik V a výsledky skúšok. Následne príjme konečné rozhodnutie. Predpokladá, že o sa o ruskej vakcíne rozhodne začiatkom budúceho týždňa. Povedal to po rokovaní vlády.

12:08 Naživo: Tlačová konferencia o pomoci pre gastro a cestovný ruch.

Domáci cestovný ruch a gastrosektor dostanú v rámci pomoci od štátu o 120 miliónov eur navyše. Rozhodla o tom v stredu vláda, ktorá schválila návrh ministra dopravy Andreja Doležala. Podľa neho bolo nutné pomoc cestovnému ruchu navýšiť, lebo doteraz schválená suma vo výške 100 miliónov eur nepostačila na kompenzáciu obrovského zníženia tržieb subjektov, ktoré pôsobia v cestovnom ruchu.

Ako upozornil minister Doležal, keď pripravovali schému pomoci ešte minulý rok v lete, nikto nepočítal s tým, že pandémia koronavírusu potrvá až tak dlho. Ministerstvo dopravy vďaka zvýšeniu pomoci spustí ďalšiu etapu schémy minimálnej pomoci do 200 tisíc eur. Nová schéma platí za oprávnené obdobie od januára do mája 2021. Mesiace november a december minulého roka pokryje rezort zdrojmi z pôvodnej schémy pomoci.

Podľa ministra dopravy prepad tržieb v cestovnom ruchu bol obrovský a preto 100 miliónov eur sa vyčerpá už za kalendárny rok 2020. Aby sa dalo pomôcť subjektom z cestovného ruchu, ktoré nemohli fungovať ani v roku 2021, bolo treba výšku pomoci navýšiť. Financie sú však potrebné aj na pomoc pre väčšie firmy, aby mohli čerpať pomoc vo výške nad 200-tisíc eur v rámci pripravovanej veľkej schémy pomoci. Tú však ešte musí podľa ministra Doležala schváliť Brusel.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:43 Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) očakáva, že sa bude meniť COVID automat a že sa čím skôr rozbehne aj „uvoľňovanie”.

Ako ďalej uviedol po stredajšom rokovaní vlády, o týchto témach by sa malo rokovať ešte tento týždeň. „Určite chceme prispieť k vylepšeniu COVID automatu,“ dodal s tým, že by vo všeobecnosti bolo dobré, keby sa jednotlivé opatrenia zosúladili.

Následné uvoľňovanie je podľa neho veľmi nutné a slovenská ekonomika ho potrebuje. „Komplet celá vláda je za uvoľňovanie, je iba otázka, kedy a v ako rozsahu,“ zhrnul.

11:29 Pri akomkoľvek uvoľňovaní opatrení, ktoré by malo nastať, budú na prvom mieste školy. Po rokovaní vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Dodal, že to podporuje aj premiér Eduard Heger (OĽaNO) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO). Potvrdil, že v pondelok 19. apríla by sa malo školstvo prepnúť do regionálneho semaforu, podľa ktorého budú fungovať jednotlivé opatrenia. Podotkol však, že zatiaľ nejde o definitívne rozhodnutie.

Gröhling zároveň uviedol, že v najbližších dňoch by mali informovať o tom, v akom režime budú fungovať školy budúci týždeň, keďže súčasné rozhodnutie ministra o fungovaní na školách končí v nedeľu 11. apríla.

V súvislosti s testovaním na školách si minister myslí, že by sa popri kloktacích testoch mali zaistiť aj testy, ktoré by sa dali používať rýchlejším spôsobom. Zodpovednosť by v tomto smere mal niesť minister zdravotníctva.

Kloktacie testy by sa však mali využívať pri potenciálnom otvorení škôl v pondelok 19. apríla. „Som rád, že pilotné fázy máme za sebou, takže vieme vychytať niektoré veci. Vieme, že tam boli nejaké problémy pri nahadzovaní dát, spracovania jednotlivých vecí a doposielania ochranných pomôcok a podobne,“ povedal.

10:46 V záujme efektívnejšej pomoci marginalizovaným rómskym komunitám (MRK) v boji proti koronavírusu spustil minulý rok Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity mapový portál pre zobrazovanie a koordináciu napĺňania potrieb obyvateľov z prostredia MRK a pracovníkov v týchto obciach.

Česko

10:32 Česká vláda v utorok schválila prvé uvoľňovanie prísnych protipandemických opatrení.

10:16 Rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie sa od budúceho týždňa opäť zmení. Nová mapa podľa aktuálnej rizikovosti vzhľadom na šírenie ochorenia COVID-19 bude platná od 12. apríla. Vo štvrtom stupni varovania a rovnako aj v prvom budú zhodne po dva okresy. Do tretieho stupňa varovania sa od pondelka zaradí 36 okresov, v druhom stupni bude 39 okresov. Návrh v stredu odobrila vláda.

Koronavirus
Zafarbenie okresov od 12. do 18. apríla. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

10:05  Za utorok pribudlo na Slovensku ďalších 1161 nakazených koronavírusom, laboratóriá vykonali 10 707 PCR testov. O 87 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň klesli, ich počet sa znížil o 49. Pribudlo vyše 15-tisíc zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:31 Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku pokračuje podľa ministerstva zdravotníctva plynule. Aktuálne je aplikovaných 1 022 654 dávok, druhú dávku už dostalo 263 913 ľudí. V 74-percentách zariadení sociálnych služieb je už aplikovaná prvá dávka očkovacej látky, druhou dávkou sa už očkovalo v 44 percentách.

Do konca apríla by malo na Slovensko prísť 292 500 vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech, 80 400 dávok od Moderny, 200-tisíc od AstraZenecy a koncom apríla aj 26 400 dávok od Johnson & Johnson. Očakávanú dodávku vakcíny Sputnik V ministerstvo opäť nezverejnilo.

Koronavirus
Dodávky vakcín na Slovensko. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

9:18 Vo štvrtok zasadne konzílium odborníkov. Rozhodovať bude o ďalšej testovacej stratégii aj o kontrolovanom uvoľňovaní opatrení.

Pred rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Situácia sa podľa neho zlepšuje, no stále „nemáme vyhrané“. Minister zdravotníctva poukázal na to, že počet hospitalizovaných sa výrazne nemení. Ako doplnil šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, v okolitých krajinách nastal po prudkom náraste pokles v počte prípadov.

Počet hospitalizácií a úmrtí obzvlášť v Poľsku, Maďarsku a na Ukrajine však výrazne rastie. Upozornil, že ventilovaní pacienti sú naďalej najkritickejšou časťou v zdravotnom systéme. „Aktuálne je tam 80 % obsadenosť. Naďalej je systém nesmierne vyťažený a nemá veľmi priestor poňať potenciálnych ďalších pacientov, či COVID pozitívnych lebo iných,“ povedal.

Budúci týždeň bude platiť na Slovensku čierna fáza, ak však bude pokračovať pozitívny trend, od 19. apríla je možný prechod do bordovej fázy. Opatrenia by sa tak mohli zmierniť.

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom