„Práca chvatná, málo platná“, zhodnotil Sulík nákup Sputnika V a očakáva aj čo najrýchlejšie uvoľnenie opatrení

Richard Sulík
Minister hospodárstva SR a predseda strany SaS Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR
  • aktualizované 7. apríla, 13:42

Minister hospodárstva Richard Sulík očakáva, že sa bude meniť COVID automat a že sa čím skôr rozbehne aj „uvoľňovanie”. Ako ďalej uviedol po stredajšom rokovaní vlády, o týchto témach by sa malo rokovať ešte tento týždeň.

Viac o téme: Koronavírus

„Určite chceme prispieť k vylepšeniu COVID automotu,“ dodal s tým, že by vo všeobecnosti bolo dobré, keby sa jednotlivé opatrenia zosúladili. Následné uvoľňovanie je podľa neho veľmi nutné a slovenská ekonomika ho potrebuje. „Komplet celá vláda je za uvoľňovanie, je iba otázka, kedy a v ako rozsahu,“ zhrnul.

Situácia okolo vakcíny je zamotaná

Sulík zároveň uviedol, že situácia okolo vakcíny Sputnik V je zamotaná. „My vlastne nevieme, čo v tých ampulkách je,“ zhrnul. On sám pritom očakáva, že sa to čím skôr dozvieme, chce si počkať na výsledné informácie.

„Práca chvatná, málo platná. Presne takto to dopadne, keď sa robia veci zbrklo, z večera do rána, len rýchlo, aby bola nejaká šou a potom sú tu tieto problémy,“ zhodnotil minister.

Stotožňujú sa so závermi ŠÚKL

Strana SaS tiež vydala stanovisko, že sa stotožňuje so závermi Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k ruskej vakcíne Sputnik V. Ako uviedla predsedníčka zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Jana Bittó Cigániková, na základe nemožnosti získať od výrobcu vakcíny dostatočné údaje neostáva nič iné, len opätovne žiadať o predloženie spoľahlivých a overiteľných dôkazov, že vakcína je bezpečná a účinná.

Aj z toho dôvodu bude podľa nej musieť nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský rozhodnúť, či sa ruskou vakcínou bude na Slovensku očkovať. Ak by sa to však udialo, je podľa Bittó Cigánikovej nutné monitorovať každého jedného občana očkovaného Sputnikom V.

„Navyše bude nutné informovať každého zaočkovaného, že ŠÚKL nevedel zhodnotiť riziká a že očkovaní nemusia mať voľný pohyb v rámci Európskej únie, keďže nepôjde o očkovanie registrovanou vakcínou,“ uviedla šéfka Výboru NR SR pre zdravotníctvo. Tejto situácii a možného ohrozenia obyvateľov sme sa podľa nej mohli vyhnúť, ak by sme vakcínu Sputnik V posúdili ešte pred jej dovozom.

Chýba množstvo údajov

Štátny ústav pre kontrolu liečiv informoval, že nemohol prijať záver o pomere prínosov a rizík vakcíny Sputnik V. Takéto stanovisko ŠÚKL zaujal pre množstvo chýbajúcich údajov od výrobcu, nekonzistentnosť liekových foriem a nemožnosť vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách. Hodnotiacu správu zaslal štátny ústav ministerstvu zdravotníctva ešte 30. marca.

V čase zaslania tejto správy boli k dispozícii výsledky z 11 zo 14 parametrov laboratórnej kontroly, zvyšné parametre by však podľa hovorkyne štátneho ústavu Magdalény Jurkemíkovej nemali vplyv na stanovisko ŠÚKL. Dodala, že štátny ústav bez dostatočných dôkazov nemôže prijať odborné stanovisko k ruskej vakcíne. O očkovaní danou vakcínou aj naďalej rozhoduje Ministerstvo zdravotníctva SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana CigánikováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSaS Sloboda a SolidaritaŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv