Buchnite si šampanské, píše Matovič. Rusi požiadali o vrátenie vakcín Sputnik V a ukončenie zmluvy

Matovič, Sputnik
Minister financií Igor Matovič bol v Rusku rokovať o vakcínach Sputnik V. Foto: Koláž WBN, SITA
  • aktualizované 8. apríla 2021, 18:31

Rusi požiadali Slovákov o vrátenie vakcín Sputnik V a ukončenie zmluvy. Uviedol to vo štvrtok minister financií Igor Matovič na sociálnej sieti.

Viac o téme: Koronavírus

„Keď sme priviezli Sputnik V na košické letisko, navreli im z nenávisti oči krvou. Spustili svoju geopolitickú špinavú hru proti hybridnej zbrani Ruska. Bolo im úplne jedno, či budú predčasné voľby a vráti sa mafia k moci. Dnes však svoje dielo dokonali, svojimi bludmi, ktoré cez Denník N pustili do celého sveta, primäli Rusov povedať dosť. Tí nás požiadali o vrátenie Sputnika a ukončenie zmluvy. Gratulujem idioti! Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské,“ napísal na sociálnej sieti Matovič.

Matovič sa záchrany Sputnika V nevzdá

Minister financií zároveň dodal, že je mu to ľúto a záchranu vakcíny Sputnik V pre Slovensko nevzdá. Aj keď nateraz nevie ako ďalej. Viac informácií chce prezentovať na piatkovej tlačovej besede.

Z dôvodu porušenia zmluvy musí Slovensko vrátiť šaržu vakcíny Sputnik V, uviedol Ruský fond priamych investícií a informoval o tom ruský portál kommersant.ru.

„Bohužiaľ, v rozpore s existujúcou zmluvou, (slovenský) Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa dopustil sabotáže zámerným zaslaním vakcíny Sputnik V na testovanie do laboratória mimo sieť oficiálnych laboratórií EÚ na kontrolu liekov, hoci také laboratóriá boli k dispozícii,“ citoval portál vyjadrenie fondu na Twitteri.

ŠÚKL sa voči tvrdeniam ohradil

Štátny ústav pre kontrolu liečiv v reakcii uviedol, že sa dôrazne ohradzuje voči dnešným zavádzajúcim tvrdeniam Ruského fondu priamych investícií (RDIF) ohľadne laboratórneho testovania šarží vakcíny Sputnik V, ktoré boli dovezené na Slovensko.

„ŠÚKL nepozná obsah dohody medzi výrobcom vakcíny a Slovenskom, keďže podpísaná zmluva je utajená a nebola štátnemu ústavu poskytnutá. V súvislosti s tvrdeniami RDIF však upozorňuje, že oficiálna sieť laboratórií EÚ kontroluje kvalitu vakcín registrovaných v EÚ. Vakcína Sputnik V nie je ani na Slovensku, ani v EÚ registrovaná a jej použitie bolo povolené mimo registračného procesu„“ ozrejmila hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Napriek tomu ŠÚKL požiadal o spoluprácu 30 oficiálnych laboratórií určených na kontrolu liekov a vakcín v EÚ, ako aj akreditované laboratórium Biomedicínskeho centra SAV. Oficiálne laboratóriá EÚ vzhľadom na vyťaženosť pri prepúšťaní šarží registrovaných vakcín požiadavke nevyhoveli.

„Biomedicínske centrum SAV má platné osvedčenie o dodržiavaní správnej výrobnej praxe v rozsahu kontrola kvality liekov. Na to, že testovanie v SAV by malo údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom, nebol ŠÚKL nikým zodpovedným za dovoz vakcíny upozornený,“ dodala Jurkemíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMagdaléna Jurkemíková
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSputnik VŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv