Biomedicínske centrum SAV odmieta tvrdenia Matoviča, výsledky nemohli poškodiť reputáciu výrobcu Sputnika

Virus Outbreak Algeria
Ruská vakcína Sputnik V. Foto: Ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 9. apríla 2021, 17:56 

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) sa dôrazne ohradzuje voči tvrdeniam ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). Centrum to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

Rusi sa cítia byť dotknutí

Matovič vo svojom piatkovom vyhlásení uviedol, že ruská strana sa „cíti byť dotknutá tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zveril posúdenie vakcíny Sputnik V do rúk neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete“.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

„Osem zo štrnástich skúšok bolo realizovaných v Biotechnologických laboratóriách BMC SAV, ktoré sú registrované v európskej databáze EudraGMP a certifikované na vykonávanie mikrobiologických, chemických a biologických skúšok liekov,“ uviedlo centrum v reakcii.

Konali v dobrej viere

O skutočnosti, že ďalších šesť skúšok bude uskutočnených vo vedeckých laboratóriách Virologického ústavu BMC SAV, bolo podľa centra vopred upovedomené Ministerstvo zdravotníctva SR aj ŠÚKL.

„O tom, že výsledky doteraz uzavretých skúšok boli v súlade s normatívnou dokumentáciou výrobcu, už ŠÚKL verejnosť informoval. Naše výsledky teda nijako nemohli poškodiť reputáciu výrobcu. BMC SAV konalo v dobrej viere s nadštandardným pracovným nasadením a v celej situácii sa zachovalo profesionálne a korektne,“ dodala Gáliková.

Paulis stojí za SAV a vedcami

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovít Paulis stojí za SAV a slovenskými vedcami.

„Naši vedci sú mimoriadne kvalitní, o čom svedčia aj medzinárodné uznania a publikácie. Som na ich prácu a prácu Slovenskej akadémie vied hrdý a dôverujem im aj ich analýzam,“ uviedol Paulis. Ako dodal, výskum slovenských vedcov je rovnako kvalitný naprieč všetkými odbormi – počnúc digitálnymi technológiami, cez automotive až po mikrobiológiu a medicínu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičKatarína Gáliková
Firmy a inštitúcie Biomedicínske centrum SAVMF Ministerstvo financií SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv