Eurokomisia chce výsledky vyšetrovania pádu Airbus v Alpách

V Alpách sa zrútil Airbus so 150 ľuďmi na palube
Havarovaný Airbus A320 spoločnosti Germanwings mal byť zaradený do prevádzky v roku 1991. Foto: SITA/AP

BRUSEL 8. mája (WEBNOVINY) – Európska komisia vo štvrtok požiadala Európsku agentúru pre bezpečnosť leteckej dopravy (EASA) o zhodnotenie predbežných výsledkov vyšetrovania marcového pádu nemeckého lietadla vo francúzskych Alpách v záujme vyvodenia prípadných zmien pravidiel bezpečnosti.

EK chce prehodnotenie uzamykania kokpitu

Slovinská eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulcová od EASA žiada prehodnotenie pravidiel najmä v oblasti uzamykania kokpitu, prístupu doň či procedúr lekárskej kontroly pilotov.

EASA už niekoľko dní po tragédii vydala odporúčanie pre všetky európske aerolínie na zaistenie trvalej prítomnosti minimálne dvoch členov posádky v kokpite počas letu. Odporúčanie zo strany EASA je totiž rýchlejším spôsobom na dosiahnutie zmeny v porovnaní s komplexným legislatívnym procesom v rámci EÚ.

Obrazom: Airbus sa zrútil vo francúzskych Alpách

Lubitz mal prejavovať samovražedné sklony

Lietadlo nemeckých nízkonákladových aerolínií Germanwings koncom marca narazilo do vysokohorského úbočia na juhovýchode Francúzska. Na palube stroja Airbus A320 smerujúceho z Barcelony do Düsseldorfu bolo 144 cestujúcich a šesť členov posádky, z ktorých nehodu nikto neprežil.

Francúzska prokuratúra na základe záznamov z takzvaných čiernych skriniek vyjadrila presvedčenie, že druhý pilot Andreas Lubitz počas letu vymkol kolegu mimo pilotnej kabíny a s lietadlom zvyšujúc rýchlosť niekoľko minút úmyselne klesal až do nárazu. Prokuratúra v Düsseldorfe, kde 27-ročný Lubitz žil, potvrdila, že v minulosti prejavoval samovražedné sklony.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andreas Lubitz
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia