Eurokomisia odobrila plány Británie pre jadrovú elektráreň

Atomova elektraren
Foto: SITA/AP

BRUSEL 8. októbra (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) schválila plán britskej vlády garantovať cenu elektriny, za ktorú ju bude predávať nová jadrová elektráreň Hinkley Point C. Elektráreň, ktorá sa má postaviť v juhozápadom Anglicku, má prevádzkovať francúzska spoločnosť EDF. Ide o prvý projekt výstavby jadrovej elektrárne v Británii za posledné desaťročia.

EDF získa garanciu, že elektrinu vyprodukovanú v Hinkley Point bude 35 rokov predávať za 92,50 libry (GBP) za megawatthodinu. Elektráreň má začať výrobu v roku 2023.

Británia súhlasila so znížením subvencie

Za súhlas s garanciou ceny na stredajšom zasadaní kolégia komisárov hlasovalo 16 jeho členov, piati boli proti a jeden sa hlasovania zdržal, uviedli zdroje agentúry Reuters. Na hlasovaní neboli zástupcovia všetkých členov EÚ. „Bez podpory by sa táto investícia neuskutočnila ,“ povedal novinárom eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia.

EK uviedla, že Británia súhlasila so znížením subvencie o vyše jednu miliardu GBP. Londýn schválenie garantovanej ceny rozhodne presadzoval. Argumentoval, že nahradenie starých jadrových reaktorov novými je nevyhnutné na splnenie cieľov v oblasti ochrany životného prostredia. Rakúsko však plánuje proti rozhodnutiu EK podniknúť právne kroky.

Komisia v minulosti štátnu pomoc nikdy neschválila

Schválenie garantovanej ceny elektriny vyrobenej v jadrovej elektrárni Hinkley Point C je príkladom pre také krajiny, ako sú Česká republika, Litva a Poľsko. Tieto štáty totiž chcú smernice pre to, aká úroveň štátnej pomoci je povolená. EK v minulosti nikdy neschválila štátnu pomoc pre novú jadrovú elektráreň. Česká energetická spoločnosť ČEZ prípad so záujmom sledovala, keďže chce rozšíriť svoju elektráreň Temelín.

„Jeden z argumentov bol, že to nikdy neprejde, pretože ide o podporu z verejných zdrojov. Teraz to však Brusel schválil pre Britov. Vždy je dobré, keď niekto veľký vám otvorí cestu,“ povedal minulý mesiac pre české Hospodářské noviny generálny riaditeľ ČEZ-u Daniel Beneš po tom, ako EÚ britský zámer predbežne

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joaquín Almunia
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia