Európe hrozí plynová kríza, poznáme vinníka

Foto: Thinkstock

MOSKVA 24. februára (WEBNOVINY) – Ukrajina nezaplatila včas za budúci odber plynu, čo „vážne“ ohrozuje dodávky pre Európu. Uviedol to v utorok ruský plynárenský monopol Gazprom. Ukrajina má podľa Gazpromu k dispozícii 219 miliónov kubických metrov plynu, čo sú zásoby, ktoré krajine postačia na dva dni. V prípade, ak Kyjev nezaplatí vopred, hrozí zastavením dodávok, čo „vytvára vážne riziká pre tranzit plynu do Európy“, uviedol vo vyhlásení monopolný exportér ruského plynu.

Ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz v pondelok uviedla, že Gazprom nedodal včas plyn, za ktorý Kyjev zaplatil vopred. Niekoľko dní predtým ruská vláda oznámila, že časť plynu patriaceho Ukrajine poslala priamo na východ krajiny do regiónov, ktoré kontrolujú proruskí povstalci.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Moskva koncom minulého roka po šesťmesačnej prestávke obnovila dodávky plynu Ukrajine po tom, čo Kyjev súhlasil s uhradením časti dlhu a platbami vopred za dodávky v zimnom období. Naftogaz tvrdí, že minulý týždeň vo štvrtok uhradil vopred platbu za 114 miliónov kubických metrov plynu, Gazprom však údajne dodal iba 47 miliónov metrov kubických.

Dodávky na východ Ukrajiny zastavil Kyjev minulý týždeň a Moskva začala následne oblasť zásobovať priamo. Hovorca Gazpromu uviedol, že dodávky povstaleckým regiónom zabezpečuje na základe kontraktu s Naftogazom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GazpromNaftogaz