Aktualizované: Európska únia chce predísť nadmernému dovozu ocele z USA, prijala predbežné opatrenia

Oceľ
Foto: ilustračné, Thinkstock.
  • aktualizované 18. júla, 14:40

BRUSEL 18. júla (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) prijala predbežné opatrenie, aby predišla tomu, že oceľ určená pôvodne pre trh USA zaplaví európsky trh v dôsledku ciel zavedených americkou vládou.

Komisia v stredu informovala, že s účinnosťou od 19. júla v prípade 23 kategórií oceľových produktov bude uplatňovať 25-percentné clo, ak ich dovoz do EÚ prekročí priemerný objem importu za posledné tri roky.

Nórsko a Island medzi výnimkami

Toto opatrenie sa uplatní voči všetkým krajinám s výnimkou niektorých rozvojových štátov, ktorých export do EÚ je malý. Výnimku dostali aj Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Predbežné opatrenie môže zostať v platnosti maximálne 200 dní.

EK uviedla, že všetky zainteresované strany teraz majú možnosť komentovať doterajšie prešetrovanie dovozu ocele. Komisia dodala, že tieto názory zohľadní, aby prijala konečný záver, a to najneskôr začiatkom budúceho roka.

Vážne poškodenie oceliarov EÚ

„Americké clá na oceľové produkty spôsobujú presmerovanie obchodu, čo by mohlo viesť k vážnemu poškodeniu oceliarov v EÚ a zamestnancov v tomto odvetví. Nezostala nám iná možnosť, iba prijať predbežné ochranné opatrenia,“ uviedla eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.

Tieto opatrenia však podľa jej slov zaručujú to, že trh EÚ zostáva otvorený a zachovajú sa tradičné obchodné toky. Eurokomisárka vyjadrila presvedčenie, že sa takto uplatňuje správna rovnováha medzi záujmami európskych výrobcov ocele a odvetviami, ktoré ju používajú, ako je automobilový a stavebný sektor.

ACEA vyjadrila veľké poľutovanie

Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) v reakcii na zavedenie dočasných opatrení na obmedzenie dovozu ocele do EÚ uviedlo, že vyjadruje nad týmto krokom Európskej komisie (EK) veľké poľutovanie.

„Výrobcovia automobilov v Európe vyrábajú 94 % automobilových komponentov z ocele, takže oceliarsky priemysel je pre nás životne dôležitým partnerom. Tieto opatrenia EK však budú škodlivé pre našu konkurencieschopnosť, pretože povedú k zvýšeniu cien ocele na trhu Európskej únie, kde sú ceny už teraz veľmi vysoké,“ povedal generálny tajomník ACEA Erik Jonnaert.

ACEA nie je spokojné ani s tým, že Európska komisia nezohľadnila, že dopyt po oceli sa zvyšuje v mnohých odvetviach vrátane automobilového priemyslu.

Okrem toho má byť využitie kapacity oceliarskeho priemyslu EÚ pre výrobu ocele na automobily už teraz veľmi vysoké. Výrobcovia automobilov v dôsledku tejto nedostatočnej kapacity trpia podľa ACEA dlhými dodacími lehotami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cecilia Malmströmová