Európska únia na summite zváži zavedenie sankcií proti Turecku pre operáciu v Sýrii

Turecká armáda, Sýria
Dym stúpa z miest zasiahnutých tureckou armádou. Akcakale, 11. október 2019. Foto: SITA/AP

Jednou z tém nadchádzajúceho summitu Európskej únie (EÚ) bude aj možné zavedenie sankcií proti Turecku pre jeho kroky v Sýrii. Uviedla to francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalinová.

Odpoveď na šokujúcu situáciu

Ministerka v piatok pre rozhlasovú stanicu France Inter povedala, že Európa odmieta, že by bola nebola schopná odpovede na šokujúcu situáciu, ktorou sú podľa nej útoky na kurdských spojencov únie proti Islamskému štátu.

Ako uviedla, téma sankcií bude „na stole“ počas budúcotýždňového summitu EÚ. Ten sa uskutoční 17. až 18. októbra v Bruseli.

Do Európy vpustí utečencov

Európski diplomati v Bruseli však zatiaľ reagujú opatrne, čo sa týka myšlienky zavedenia sankcií voči Ankare. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa totiž Európskej únii vyhráža, že v prípade akejkoľvek reakcie na cezhraničnú operáciu Turecka vpustí do Európy milióny utečencov.

Hrozba sankcií voči Turecku prišla už aj zo Spojených štátov. Prípravu príslušného zákona oznámilo 29 republikánskych členov Snemovne. Prezident Donald Trump zmienil uvalenie „veľmi tvrdých finančných“ sankcií ako jednu z možností vyvinutia tlaku na Turecko v súvislosti s jeho útokmi proti Kurdom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Amélie de MontchalinováRecep Tayyip Erdogan