Európska únia predstavila nový dvojročný plán na prijímanie utečencov

Španielsko, migranti
Foto: archívne, SITA/AP

BRUSEL 27. septembra (WebNoviny.sk) – Európska komisia navrhla novú dvojročnú schému, podľa ktorej má byť do krajín Európskej únie umiestnených najmenej 50-tisíc nových žiadateľov o azyl. Posledný dvojročný plán relokácie imigrantov sa skončil v stredu.

Jeho cieľom bolo nájsť nový domov viac ako 1,7 miliónom imigrantov, ktorí prišli do Európy od roku 2014. Z plánovaných 160-tisíc žiadateľov o azyl umiestnili v krajinách EÚ nakoniec menej ako pätinu.

Túto schému narušilo rozhodnutie únie, ktoré nariaďuje imigrantom požiadať o azyl v prvej krajine Európy, do ktorej vstúpia, čo stavia do najťažšej pozície štáty ako Grécko a Taliansko. K nenaplneniu plánu došlo aj z dôvodu neskoršej dohody s Tureckom o obmedzení imigrácie z Líbye.

Podľa novej schémy budú pri presídlení uprednostnení migranti, ktorí prišli do Grécka a Talianska do stredy, čo predstavuje približne 8000 ľudí. Ďalej má Európa prijať približne 50-tisíc najzraniteľnejších osôb z Blízkeho východu a Turecka a má sa odteraz zamerať aj na utečencov zo Severnej Afriky a krajín Afrického rohu.

Komisia sa tým snaží predísť tomu, aby utečenci riskovali svoj život na mori a využívali služby prevádzačov. Na podporu programu vyčlení EÚ 500 miliónov eur. Komisia uvádza, že jednotlivé členské štáty si samé určia, aké počty prisťahovalcov prijmú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom