Aktualizované: Trump neudelil Európskej únii výnimku z ciel na oceľ a hliník, USA čakajú protiopatrenia

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 31. mája 18:15

PARÍŽ 31. mája (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump v marci ohlásil zavedenie 25-percentného cla na dovoz ocele a 10-percentného cla na import hliníka, pričom uviedol, že dôvodom je národná bezpečnosť USA. Európskej únii a ďalším spojencom Washington poskytol výnimku, ktorej platnosť sa skončí v piatok. EÚ pohrozila, že ak USA clá zavedú, Brusel prijme odvetné clá.

Očakával sa istý druh obmedzenia

Americkí a európski predstavitelia sa vo štvrtok zišli na rokovaniach v Paríži, ale nádeje sú slabé a obavy z obchodnej vojny rastú. Podľa zdrojov, ktoré hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, by sa plány americkej administratívy mohli zmeniť, ak by obe strany boli schopné na poslednú chvíľu dosiahnuť dohodu.

„Nemyslím si, že môžeme dúfať, že sa vyhneme buď americkým clám alebo kvótam na oceľ a hliník“, povedala eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. Hoci by USA súhlasili s tým, že sa vzdajú ciel, „očakávam, že chcú uvaliť nejaký druh obmedzenia na export EÚ“, dodala eurokomisárka. Americký minister obchodu Wilbur Ross pre denník Le Figaro povedal, že výsledok rokovaní oznámia vo štvrtok, pravdepodobne po zatvorení trhov.

Nedostatočný pokrok

Americká vláda oznámila, že začne uplatňovať clá na dovoz ocele a hliníka z Európy, Mexika a Kanady po tom, ako sa jej nepodarilo dosiahnuť ústupky z ich strany. Minister obchodu USA Wilbur Ross uviedol, že clá budú na úrovni 25 percent pri dovoze ocele a 10 percent pri importe hliníka.

Ross novinárom vo štvrtok povedal, že rokovania s Kanadou a Mexikom o revízii Severoamerickej dohody o voľnom obchode „trvajú dlhšie, ako sme dúfali“. V rokovaniach s Európou USA podľa jeho slov „dosiahli určitý pokrok“, ktorý však nebol dostatočný na ďalšie poskytovanie výnimky.

Nasledujú protiopatrenia

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyhlásil, že rozhodnutie o clách nenechalo Európskej únii inú voľbu ako prijať protiopatrenia. „Je to protekcionizmus, čistý a jasný,“ povedal o americkom kroku.

Zavedenie ciel na oceľ a hliník americký prezident Donald Trump ohlásil ešte v marci, pričom uviedol, že dôvodom je národná bezpečnosť USA. Európskej únii a ďalším spojencom Washington poskytol výnimku, ktorej platnosť sa skončí v piatok.

Podľa slovenského ministra hospodárstva Petra Žigu je to zlá správa pre medzinárodný obchod. „Slovensko podporuje spoločný a jednotný postup EÚ a odvetnú reakciu Európskej komisie na vybrané americké produkty. Priamy dosah na našich výrobcov neočakávame, ale nepriamo ich môže zasiahnuť, keď štáty EÚ, ktoré nebudú môcť exportovať do USA, umiestnia svoju produkciu v rámci Únie. Očakávame, že Komisia podnikne aj kroky na ochranu trhu EÚ pred presmerovanými dovozmi ocele a hliníka,“ uviedol minister Žiga na sociálnej sieti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cecilia MalmströmováDonald TrumpJean-Claude Juncker