Európska únia využila výročie Daytonskej dohody a vyzvala na reformy v Bosne a Hercegovine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Josep Borrell
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Foto: SITA/AP

Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell využil 25. výročie Daytonskej mierovej dohody, ktorá ukončila vojnu v Bosne a Hercegovine, na vyzvanie tamojších politických lídrov, aby prekonali pretrvávajúce etnické rozdiely a pripravili svoj národ na členstvo v EÚ.

Treba si pripomínať minulosť a dívať sa do budúcnosti

„Musíme si pripomínať minulosť, ale taktiež sa dívať do budúcnosti,“ uviedol Borrell počas sobotňajšej návštevy Sarajeva s tým, že mierovou dohodou pre Bosnu a Hercegovinu sprostredkovanou USA bola uzavretá „jedna z hanebných epizód v moderných dejinách Európy“.

Mierová dohoda bola parafovaná na základni amerických vzdušných síl v Daytone v štáte Ohio 21. novembra 1995 a formálne podpísaná v Paríži o niekoľko týždňov neskôr.

Ukončila 44 mesiacov trvajúcu vojnu, v ktorej po rozpade Juhoslávie bojovali o kontrolu nad územím tri hlavné etnické frakcie Bosny a Hercegoviny – moslimskí Bosniaci, katolícki Chorváti a pravoslávni Srbi.

Počas vojny bolo zabitých viac ako 100-tisíc ľudí, väčšinou Bosniakov. Konflikt prinútil opustiť domovy viac ako dva milióny osôb, teda väčšinu populácie Bosny a Hercegoviny.

Dohoda zastavila krviprelievanie

Mierová dohoda síce zastavila krviprelievanie, ale vytvorenie komplikovanej a rozdrobenej štátnej štruktúry a tento zložitý administratívny systém krajiny umožnili jej etnicko-nacionalistickým elitám prevziať úplnú kontrolu nad všetkými zložkami moci.

Európska únia prijala žiadosť Bosny a Hercegoviny o členstvo v jej štruktúrach v roku 2016. Tamojšia vláda však zatiaľ nedokázala uskutočniť nevyhnutné štrukturálne reformy, aby mohla krajina pokročiť v procese pristúpenia k EÚ.

Blok očakáva zmeny v spôsobe riadenia bosnianskeho súdnictva a hospodárstva, ako aj intenzívnejšie úsilie v boji proti korupcii a ochrane ľudských práv.

Borrell uviedol, že bosnianska „budúcnosť je európska“, ale na to, aby sa tam táto krajina dostala, musia jej orgány „zintenzívniť svoje úsilie pri dosahovaní reformných priorít“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Josep Borrell
Firmy a inštitúcie Európska únia