Eurozóna sa má dohodnúť na najbližšom financovaní Grécka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko, kríza
Foto: SITA/AP

BERLÍN 19. novembra (WEBNOVINY) – Eurozóna by sa mala dohodnúť na finančnej pomoci pre Grécko na nasledujúce dva roky a o ďalšej pomoci by mala rozhodnúť neskôr.

Vyhlásil to v nedeľu člen Výkonnej rady ECB Jörg Asmussen. „Budúci týždeň by sme mali stanoviť financovanie pre roky 2013 a 2014, musíme však byť čestní a povedať, že skutočne neočakávame, že by sa krajina vrátil na finančné trhy v rokoch 2015 a 2016. To znamená, že ďalší program bude nevyhnutný,“ povedal Asmussen v nedeľu v rozhovore pre nemeckú televíznu stanicu ZDF.

Dvojročná dohoda by tak odložila dlhodobejšie riešenie gréckej dlhovej krízy do obdobia po nemeckých voľbách, ktoré sa majú konať v septembri 2013, kedy by mali byť ťažké rozhodnutia v krajine politicky priechodnejšie.

Ďalší odklad trvalého riešenia

Je však nepravdepodobné, že by Medzinárodný menový fond (MMF) súhlasil s ďalším odkladom trvalého riešenia. Ministri financií eurozóny a šéfka MMF Christine Lagardová sa stretnú v utorok a pokúsia sa nájsť zhodu v tom ako dostať grécky dlh na zvládnuteľnú úroveň.

Šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker v sobotu vyhlásil, že MMF a členské štáty eurozóny sa približujú k dohode na spôsobe, ako obnoviť udržateľnosť dlhu Grécka.. „S MMF pracujeme intenzívne na kompromise a dosahujeme pokrok“, povedal Juncker.

Šéf euroskupiny kritizoval špekulácie o skorom vystúpení Grécka z eurozóny, s ktorými v poslednom čase prišli napríklad predstavitelia Rakúska, Nemecka alebo Bavorska.

Peniaze
Foto: SITA/Michal Svitok

Lagardová chce zvážiť odpustenie dlhu

Jean-Claude Juncker navrhuje, aby sa cieľ znížiť zadlženie Grécka do roku 2020 na úroveň 120 percent HDP posunul o dva roky. Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardová však tvrdí, že súčasný časový harmonogram je správny a štáty eurozóny by mali zvážiť čiastočné odpustenie dlhu Grécka.

Napriek tomu, že Grécko minulý týždeň schválilo úsporný rozpočet na budúci rok a krajina dúfa, že splní podmienky pre uvoľnenie ďalšej tranže finančnej pomoci, grécki veritelia sa aj naďalej potrebujú dohodnúť na tom ako dosiahnuť, aby bol grécky dlh v ďalšom desaťročí udržateľný.

Pôvodne malo Grécko dosiahnuť primárny rozpočtový prebytok vo výške 4,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2014, tento cieľ sa odkladá na rok 2016.

Kohútik môžu zatvoriť

Grécko nemôže očakávať žiadnu ďalšiu mimoriadnu pomoc od štátov eurozóny. V pondelok to vyhlásila rakúska ministerka financií Maria Fekterová. Grécko by podľa nej tiež nemalo očakávať, že medzinárodní veritelia odpíšu časť jeho dlhu.

Dali sme veľmi jasne najavo, že Grécko nemôže od nás očakávať žiadne ďalšie peniaze navyše a ani žiadne odpísanie jeho verejného dlhu,“ povedal Fekterová v rozhovore s novinármi počas konferencie vo Viedni.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christine LagardeováJean-Claude JunckerJörg AsmussenMaria Fekterová