Exriaditeľka RTVS neuspela, ústavný súd sťažnosť odmietol

Miloslava Zemková sa bráni proti odvolaniu
Generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková počas rokovania Rady Rozhlasu a televízie Slovenska. Bratislava, 14. jún 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

KOŠICE 20. decembra (WEBNOVINY) – Druhý senát Ústavného súdu SR pre zjavnú neopodstatnenosť a nedostatok právomoci odmietol sťažnosť exriaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa ústavného súdu Anna Pančurová.

Zemková na ústavnom súde napadla pre porušenie svojich základných práv postup výboru pre kultúru a média a uznesenie NR SR, na základe ktorých bola odvolaná z funkcie.

Zemkovú odvolali z postu generálnej riaditeľky RTVS po necelom poldruha roku vo funkcii. Dôvodom bolo, že zverejnila výzvu na predloženie ponúk na prenájom priestorov pre mediálny komplex, ale vopred o tom písomne neinformovala Radu RTVS, ktorá sa o výzve dozvedela až dodatočne.

Podľa šéfa parlamentného mediálneho výboru Dušana Jarjabka (Smer-SD) zverejnenie výzvy možno považovať za konanie smerujúce k vstupu do zmluvného záväzku. Keďže plnenie malo presiahnuť 100-tisíc eur, Zemková podľa Jarjabka porušila zákon.

Opoziční poslanci NR SR argumentovali, že vyhlásenie súťaže neznamená nevyhnutnosť uzavrieť zmluvu a odvolávanie považovali za nezákonné rovnako ako Zemková. Podľa Zákona o RTVS musí generálna riaditeľka radu informovať o úmysle vstúpiť do zmluvného zväzku, ktorého plnenie prevyšuje 100-tisíc eur. Zákon neuvádza, v akej lehote to má urobiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloslava Zemková
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR