Exúradníci nemusia vrátiť vysoké odmeny z pôžičkových fondov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze odskodne sudy kladivko
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Vysoké odmeny za čestné funkcie v pôžičkových fondoch pre študentov a učiteľov zrejme z veľkej časti bývalí funkcionári nebudú musieť vrátiť. Hoci aj Najvyšší súd SR potvrdil, že odmeny vyplatené v rokoch 2005 až 2011 boli neoprávnené, zároveň konštatoval premlčanie veľkej časti z nich.

Odznelo to v utorok v relácii Rádiožurnál RTVS s tým, že celkovo ide o približne 460-tisíc eur z peňazí určených sociálne slabším študentom a učiteľom. Fond na podporu vzdelávania sa už obrátil aj na ústavný súd.

Pod nátlakom Čaploviča niektorí odmeny vrátili

Členovia rád vtedajšieho Študentského pôžičkového fondu a Pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov od roku 2005 poberali podľa RTVS odmeny, aj keď ich funkcie boli zo zákona čestné. Pod nátlakom vtedajšieho ministra školstva Dušana Čaploviča niektorí jeho nominanti odmeny vrátili, iných z ministerstva prepustil.

Fond na podporu vzdelávania, do ktorého sa oba pôžičkové fondy zlúčili, sa o tieto odmeny s viacerými bývalými funkcionármi súdi. Rádiožurnál v utorok uviedol, že súdy však konštatujú premlčanie veľkej časti odmien. Takýto rozsudok potvrdil už aj Najvyšší súd SR. Jeden z funkcionárov musí z odmeny viac ako 6800 eur vrátiť len 134 eur, ostatné je už premlčané.

Odmeny boli podľa exšéfa fondu vyplatené oprávnene

Fond tento rozsudok podľa relácie Rádiožurnál napadol na ústavnom súde. Ústavný súd ešte nerozhodol, či sťažnosť prijme na ďalšie konanie. Sporov o odmeny z fondu je však viac, a to na viacerých okresných aj krajských súdoch. Vedenie fondu vkladá nádeje do ďalšieho rozhodnutia Najvyššieho súdu SR. Advokát Viliam Karas pre RTVS povedal, že šanca na vrátenie odmien je malá.

Bývalý šéf pôžičkových fondov Ľubomír Zburín, ktorý bol za vyplácanie odmien odvolaný, aj napriek rozhodnutiu súdu trvá na tom, že boli vyplatené oprávnene. Podľa neho si ich fondy mohli dovoliť, lebo mali dobré hospodárske výsledky. „Čestná funkcia neznamená, že nemôže byť honorovaná. O funkcii hovorí zákon, čo členovia rady fondu musia robiť. Oni vykonávali úplne iné veci, to bola práca navyše,“ povedal pre RTVS Zburín.

Prípad prešetrovala aj polícia, trestné stíhanie však vyšetrovateľ zastavil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ČaplovičĽubomír Zburín
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR