Naťahovanie kauzy stojí Martin peniaze navyše, tvrdí Kubík

Peniaze
ilustračné foto Foto: Shutterstock

MARTIN/BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o odklade vykonateľnosti rozsudku voči mestu Martin v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole je pre žalujúcu stranu do istej miery prekvapivé.

„Ani generálny prokurátor, ktorý mimoriadne dovolanie podal, nevidel dôvod na odklad vykonateľnosti a odklad vykonateľnosti ani nenavrhol,“ uviedol Maroš Havran, mediálny zástupca vlastníka 8,4-miliónovej pohľadávky Firmy PK Faktoring bratislavského právnika Petra Kubíka.

Podľa Kubíka naťahovanie kauzy je zo strany martinského primátora Andreja Hrnčiara nezodpovedné a Martinčanov stojí 1 070 eur denne.

Kubíkovi Hrnčiarov postoj v princípe neprekáža

„Samotné uznesenie Najvyššieho súdu SR nemení nič na právoplatnosti rozsudku Najvyššieho súdu SR z 26. februára 2015 a rovnako tak nezakladá do budúcna predpoklad úspechu jednej či druhej strany sporu. Primátorovo nezodpovedné naťahovanie veci mi v princípe neprekáža, ale občanov Martina stojí Hrnčiarovo hrdinstvo plus 1 070 eur k rozsudku denne,“ uviedol Kubík, podľa ktorého dotknutý senát Najvyššieho súdu SR vydaním príslušného uznesenia konal v rozpore so záväzným právnym názorom Európskeho súdu pre ľudské práva.

„Slovenská republika totiž na základe totožného právneho postupu, aký zvolil Najvyšší súd SR, prehrala len nedávno, 9. júna 2015, tri konania na Európskom súde pre ľudské práva,“ dodal Kubík.

Čižnár podal mimoriadne dovolanie

Najvyšší súd SR 8. apríla rozhodol, že mesto Martin musí v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole, a.s. zaplatiť 8,4 milióna eur podnikateľovi, ktorého žalobu predtým súdy zamietli. Pre mesto bol rozsudok neprijateľný.

Obrátili sa preto na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a ten sa stotožnil s podnetom a podal voči rozsudku mimoriadne dovolanie. Zároveň mesto Martin požiadalo o odklad vykonateľnosti. Uznesenie o odklade vykonateľnosti vydal senát 19. júna a 29. júna bolo dané do kancelárie na doručenie účastníkom konania.

Pôvodný vlastník pohľadávku predal

Miliónovú pohľadávku voči mestu Martin aktuálne vlastní firma PK Faktoring bratislavského právnika Petra Kubíka. Pôvodný vlastník Martin Gargulák pohľadávku predal, lebo súdny spor a rozsudok sa stali predmetom silnej politizácie a tlaku na jeho osobu a rodinu.

Nový vlastník pohľadávky 17. júna podal návrh na začatie exekúcie, ktorej sa mesto na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR zatiaľ vyhne.

Spor trvá šestnásť rokov

Vyše 8,4-miliónová pohľadávka voči mestu Martin predstavuje hodnotu majetku plus úroky, ktorý malo mesto vložiť do akciovej spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole ešte v roku 1995.

V šestnásť rokov trvajúcom spore súdy, vrátane Najvyššieho súdu SR, už štyrikrát rozhodli v prospech mesta Martin. V roku 2009, šesť dní pred uplynutím ročnej lehoty, však podal voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR mimoriadne dovolanie vtedajší zástupca generálneho prokurátora Ladislav Tichý, podľa martinskej radnice s odôvodnením, že si to vyžaduje záujem štátu.

Pohľadávku vlastnila aj cyperská schránka

Mesto Martin malo za bývalého primátora Stanislava Bernáta v roku 1995 vložiť do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát.

Podľa Hrnčiara však katastrálny úrad odmietol vklad nehnuteľností, pretože rovnaké nehnuteľnosti martinská radnica vložila do mestom vytvorenej spoločnosti Turiec a majetok následne predala novému majiteľovi.

V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto Martin a žiadali zaplatiť vyše 103 miliónov slovenských korún. Pôvodným majiteľom niekoľkomiliónovej pohľadávky bol žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ktorý ešte v roku 2010 vyhlásil, že pohľadávku predal nemenovanej cyperskej firme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ladislav Tichý
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR