Mesto Martin už má na krku exekúciu, hrozí mu nútená správa

Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) – Nový vlastník 8,4-miliónovej pohľadávky voči mestu Martin právnik Peter Kubík podal 17. júna návrh na začatie exekúcie. Trend.sk o tom v piatok informoval jeho mediálny zástupca Maroš Havran.

Kubík svoj krok odôvodňuje zákonnou trojmesačnou lehotou, ktorú musel využiť, inak by pohľadávka bola premlčaná. Mestu ponúka dohodu na splátkovom kalendári.

Podľa primátora Andreja Hrnčiara mesto Martin na dohodu o splátkach nepristúpi, lebo by to znamenalo faktické uznanie pohľadávky a nemožnosť pokračovať v konaniach na najvyššom a ústavnom súde.

Do prípadu sa vložil aj Čižnár

„Ide o bezprecedentný útok na verejné financie,“ povedal pre Trend.sk Hrnčiar. Ak po uplynutí zákonných lehôt exekútor siahne na majetok mesta, Martin pôjde podľa neho do nútenej správy. Stále však ostane šanca, že proces môžu vyhrať. Ak by uzavreli dohodu, o túto možnosť by mesto prišlo.

Najvyšší súd 8. apríla rozhodol, že mesto Martin musí v kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole, a.s. zaplatiť 8,4 milióna eur podnikateľovi, ktorého žalobu predtým súdy štyrikrát zamietli. Pre mesto bol rozsudok neprijateľný.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa 30. apríla stotožnil s podnetom martinského primátora Andreja Hrnčiara a podal voči rozsudku mimoriadne dovolanie. Prípadom sa znovu budú zaoberať súdy, dovolanie však nemalo odkladný účinok na vykonateľnosť rozsudku.

O odklade vykonateľnosti rozsudku ešte nerozhodli

O návrhu mesta Martin, aby bola vykonateľnosť rozsudku odložená, NS SR do piatka nerozhodol, na majetok mesta môže teda byť kedykoľvek uvalená exekúcia.

Mesto Martin bude čakať na to, či Najvyšší súd SR stihne rozhodnúť o odklade vykonateľnosti rozsudku a taktiež na výsledok pojednávania na Ústavnom súde SR. „Využijeme všetky právne prostriedky na to, aby sme ochránili verejné financie,“ dodal primátor pre Trend.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej HrnčiarJaromír Čižnár