Fair-play si posvietila na infozákon od Boreca, má výhrady

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomas borec
Strana Most-Híd nepriamo vyzvala ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (na snímke), aby odstúpil z funkcie. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Novela infozákona z dielne ministerstva spravodlivosti bude prínosom pre lepšie informovanie občanov, k ideálu však má ďaleko.

Ako pre agentúru SITA povedal zástupca Aliancie Fair-play Peter Kunder, aliancia v spolupráci s Transparency International Slovensko a združením VIA IURIS predložili ministerstvu mnoho návrhov na vylepšenie zákona, časť z nich bola do novely zapracovaná.

Kundera zákon nepovažuje za najliberálnejší

Hoci novela podľa Kundera viacero vecí zlepší, stále ostane mnoho oblastí, kde sa verejnosť vôbec nedostane k informáciám dôležitým pre verejnú kontrolu. Kundera považuje za pozitívne napríklad to, že po novom budú mestá a obce na svojich weboch poskytovať kvalitnejšie informácie nielen o svojich rozhodnutiach, ale aj o ľuďoch, ktorí hospodária s obecným majetkom.

„Podarilo sa nám presadiť aj lepšiu ochranu aktívnych občanov, ktorí oficiálne získané informácie šíria ďalej, a zakotviť pravidlá pre zverejňovanie zmlúv, ktoré boli vo viacerých prípadoch v centrálnom registri menené či zmazané,“ povedal Kunder.

„Napriek všetkým našim snahám sa však naďalej nedozvieme nič z niektorých firiem, ktoré hospodária s miliardovým majetkom. Rovnako sa nepodarilo presadiť presnejšiu definíciu ‚bežného obchodného styku‘ – to je formulácia, ktorá mnohým štátom vlastneným firmám slúži ako výhovorka na nezverejnenie informácií o zmluvách,“ zdôraznil. Práve z týchto dôvodov si Kunder myslí, že označenie slovenského infozákona ako najliberálnejšieho v Európe vôbec nie je namieste.

Novela definuje pojem informácia

Novela infozákona je momentálne v pripomienkovom konaní. Podľa ministra spravodlivosti Tomáša Boreca má Slovensko jeden z najliberálnejších infozákonov v Európe. Novela podľa neho zachováva súčasný štandard, ale zároveň odstraňuje aplikačné nedostatky pri získavaní informácií.

Podľa ministra v mnohých oblastiach ide novela dokonca dopredu a stanovuje jasné rámce, keďže niektoré rozhodnutia Najvyššieho súdu SR smerovali k zužovaniu informačnej povinnosti a vracali infozákon do obdobia spred 15 rokov.

Novela spresňuje, kto podľa zákona poskytuje informácie, a aké, tiež definuje pojem informácia. Prístup k informáciám sa nevzťahuje na informácie, ktoré nie sú k dispozícii, najmä na poskytovanie výkladových stanovísk, ktoré nie sú k dispozícii, a na vytváranie názorov.

„Ide o to, aby verejná správa nerobila diplomové práce, rešerše, stanoviská, rozbory či referáty a aby neslúžila niekomu na zľahčovanie jeho práce,“ vysvetlil zámer novely minister Borec. Aj takto sa podľa neho novela snaží zabrániť tzv. šikanóznym žiadostiam.

Vynovený infozákon odhalí platy

Novela zároveň zavádza príplatok pri nadmerných žiadostiach. Ide o päť centov za stranu veľkosti A 4, ak je odpoveď v rozsahu nad 200 strán. Po novom sa tiež v Centrálnom registri zmlúv budú okrem zmlúv štátu a ministerstiev zverejňovať centrálne aj zmluvy obcí, vyšších územných celkov, ich rozpočtových a príspevkových organizácií a povinných osôb, v ktorých majú viac ako 50-percentnú účasť, a Národnej banky Slovenska.

V prípade schválenia novely budú tiež povinne zverejňované životopisy nominantov verejných podnikov, s.r.o., akcioviek, ak ich nominuje minister, obec či VÚC, pričom sa stanovujú minimálne náležitosti takýchto životopisov. Zverejňovať sa budú nielen platy ministrov, ale občania sa dozvedia aj platy a odmeny manažmentu verejných podnikov, teda konateľov, členov dozorných rád, obecných s.r.o. a štátnych akcioviek.

Informácie získané z infozákona budú legálne

Ďalšou navrhovanou novinkou je, že informácia, ktorá je predmetom kontroly, sa bude musieť zverejniť bez ohľadu na prebiehajúcu kontrolu. Podľa ministerstva sa totiž kontrolami odďaľovalo poskytnutie informácie. V spolupráci s ministerstvom financií vznikol návrh vyhlášky o tom, aké informácie budú vylúčené z infožiadostí.

Vyskytovalo sa totiž dosť žiadostí na detaily informačných systémov ministerstiev a ústredných orgánov štátnej správy. Podľa ministerstva existuje podozrenie, že takto získané informácie chceli získať hackeri na napadnutie systému. Novinkou je, že informácia získaná na základe infozákona, bude legálna a ten kto ju zverejní a bude šíriť ďalej, bude mať imunitu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Borec
Firmy a inštitúcie Aliancia Fair-play