Famózny Sagan si vo Švajčiarsku vyšpurtoval etapový triumf

Peter sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan vyhral tretiu etapu pretekov Okolo Švajčiarska. Foto: facebook.com/PeterSagan

OLIVONE 15. júna (WEBNOVINY) – Slovenský cyklista v službách tímu Tnkoff-Saxo Peter Sagan sa stal víťazom 3. etapy na cyklistických pretekoch Okolo Švajčiarska. V záverečnom špurte etapy dlhej iba 117,3 km z Quinta do Olivone sa presadil pred Španielom Danim Morenom (Kaťuša) a Francúzom Thibautom Pinotom (FDJ).

Desiate víťazstvo na Tour de Suisse

Dojazd etapy bol pomerne komplikovaný a kľukatý. Šiel som zľava doprava, potom zase doľava. Som však šťastný, že to vyšlo, za čo patrí veľké ďakujem celému tímu. Moji spolujazdci odviedli senzačnú prácu. V posledných dvoch stúpaniach mi pomohol najmä Majka. Teraz si užijeme toto víťazstvo a uvidíme, čo prinesie zajtrajšok,“ cituje Sagana server švajčiarskej televízie SRF ako aj Cyclingnews.

Sagan zopakoval svoj triumf v 3. etape na Tour de Suisse spred roka a celkovo si na tomto prípravnom podujatí pred Tour de France pripísal už desiate etapové víťazstvo. Desať etapových triumfov na Okolo Švajčiarska má na konte aj domáci matador Fabian Cancellara a o jeden viac dve švajčiarske cyklistické legendy: Hugo Koblet a Ferdi Kübler. Vo forme jazdiaci víťaz nedávnych pretekov Okolo Kalifornie Sagan ich teoreticky môže ešte v tomto ročníku predstihnúť a stať sa cyklistom s najväčším počtom etapových triumfov na švajčiarskych cestách. „Nechcem nič hovoriť dopredu, pôjdeme etapu po etape a uvidíme,“ uviedol Sagan na margo možného prekonania rekordu. V tomto roku sa už 25-ročný rodák zo Žiliny dostal v počte víťazných etapových koncoviek na číslo 4.

Saganovi v záverečných metroch nikto zo súperov nestačil

Celkové vedenie si udržal Holanďan Tom Dumoulin (Giant-Alpecin). Druhý je Španiel Moreno a tretí už Sagan, zhodne zaostávajú za lídrom o 5 sekúnd.

Pondelkovú etapu výrazne ovplyvnil únik trojice Marco Marcato (Tal.), Stefan Denifl (Rak.) a Branislav Samojlov (Biel.). Toto trio zvládlo najrýchlejšie aj úvodné 13 km dlhé stúpanie na Gotthard-Pass vo výške 2093 km, kde bol prvý Denifl a pelotón po necelých 20 km zaostával o 3:50 min. Potom sa jazdilo dolu kopcom, resp. po zvlnenej rovine a cyklisti v úniku zvyšovali svoj náskok.

Štyridsať kilometrov pred cieľom mala trojica vpredu k dobru už 6:26 min. To bol signál pre tímy Giant, Alpecin Sky a Tinkoff-Saxo s Petrom Saganom, aby zrýchlili tempo a pokúsili sa o dostihnutie utečencov. Necelých 20 km pred cieľom klesol náskok cyklistov vpredu pod dve minúty a 9 km pred métou bolo po úniku. Potom prišiel atak Švajčiara Michaela Albasiniho, ale ani ten neuspel. V záverečnom kilometri sa dostal dopredu aj Peter Sagan a v záverečných 300 m dosiahol takú rýchlosť, že nikto zo súperov mu nestačil.

Výsledky – cyklistické preteky Okolo Švajčiarska:

3. etapa (Quinto – Olivone, 117,3 km): 1. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo 3:00:35 h, 2. Daniel Moreno (Šp.) Kaťuša, 3. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr, 4. Julian Arredondo (Kol.) Trek Factory Racing, 5. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Alpecin, 6. Geraint Thomas (V. Brit.) Team Sky – všetci rovnaký čas ako víťaz

Poradie po 3. etape: 1. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Alpecin 6:43:12 h, 2. Daniel Moreno (Šp.) Kaťuša +5, 3. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo +5, 4. Geraint Thomas (V. Brit.) Sky +7, 5. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +12, 6. Jakob Fuglsang (Dán.) Astana +14

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Fabian CancellaraGeraint ThomasJakob FuglsangPeter SaganThibaut PinotTom Dumoulin