Favorit Giro d´Italia Froome v prípade víťazstva o titul nepríde ani po potvrdení salbutamolovej aféry

Chris Froome
Britský cyklista Chris Froome z niekdajšieho tímu Sky v červenom drese lídra pretekov Vuelta. Foto: archívne, facebook.com/lavuelta

JERUZALEM 3 mája (WebNoviny.sk) – Oslava Izraela ako priateľského štátu otvoreného svetu, ale aj nevysvetlené otázniky okolo Chrisa Frooma a jeho salbutamolového prípadu.

Sto prvý ročník cyklistického megapredstavenia Giro d´Italia odštartuje v piatok popoludní aj na pozadí týchto extrémov časovkou v uliciach starého mesta Jeruzalem a britský fenomén a líder tímu Sky by mal byť hlavnou hviezdou trojtýždňovej cyklistickej šou.

Pokles popularity

Ibaže popularita 4-násobného šampióna Tour de France a zároveň najznámejšieho astmatika medzi cyklistami výrazne poklesla po nameraní dvojnásobku povolenej hodnoty salbutamolu po náročnej 17. etape na pretekoch Vuelta a Espaňa, na ktorých celkovom triumfoval.

Viac ako prípadné dovŕšenie víťazného hetriku na všetkých troch súčastiach Grand Tour cyklistickú verejnosť zaujíma, prečo sa prípad Froome nedoriešil ešte pred začiatkom Gira a aký záverečný verdikt možno očakávať.

„Čo sa deje okolo mňa, je frustrujúce. Verím, že budem úplne očistený, lebo nič zlé som neurobil. Preto je môj štart na Giro d´Italia absolútne v poriadku. Proces mojej obhajoby je však ešte len niekde v polovici, viac v tejto chvíli preto nemôžem povedať,“ znie už niekoľko mesiacov obrana 32-ročného skvelého vrchára a zároveň znamenitého časovkára.

Dokáže odblokovať rušivé momenty

K svojim ambíciám na 101. ročníku Giro d´Italia dvojnásobný bronzový medailista z časovky na OH poznamenal: „Verím, že som dobre pripravený, a zároveň cítim veľkú tímovú podporu. Čakajú nás vyvážené preteky s množstvom časovkových kilometroch, ale aj náročných horských dojazdov. Hoci som Giro dlhé roky vynechával zo zoznamu svojich športových cieľov, teraz sa to zmenilo. V hlave dokážem odblokovať rušivé momenty, v kariére som to už neraz urobil s pozitívnym výsledkom.“

Ak by sa vyšetrovaný Froome stal víťazom Giro d´Italia 2018, o tento titul by s určitosťou neprišiel. Podľa pravidiel UCI by mu vzali iba prvenstvo z Vuelty 2017, kde došlo k zmienenému porušeniu pravidiel s vysokou koncentráciou salbutamolu.

„A prípadné zastavenie súťažnej činnosti by v jeho prípade platilo až odo dňa vynesenia rozsudku,“ vysvetľuje na svojom webe aj portál sport.idnes.cz.

Froomov vyzývateľ

Všeobecne sa za najväčšieho Froomovho vyzývateľa považuje Tom Dumoulin. Takto pred necelým rokom sa cyklista tímu Sunweb ako prvý Holanďan v histórii po záverečnej časovke v Miláne tešil z celkového triumfu a ružového dresu pre víťaza.

„Pokúsim sa vyhrať Giro aj v tomto roku, ale nebaví ma počúvať reči o obhajobe. Snažím sa koncentrovať len sám na seba a podstatné veci,“ uviedol Tom Dumoulin na webe Cyclingnews.

K hypotéze, či sa po Gire rovnako ako Froome hodlá tento rok predstaviť aj na Tour de France, odpovedal: „Vlani som bol po skončení Giro d´Italia úplne na konci so silami a ktovie, ako to bude tentoraz. Po pretekoch pôjdem na dovolenku na Siciíliu a tam si všetko premyslím,“ odkázal Dumoulin svojim fanúšikom.

Slovensko nemá zastúpenie

Ak si niekto myslí, že boj o celkové víťazstvo bude iba v réžii Frooma a Dumoulina, môže sa poriadne mýliť. Rovnaký cieľ majú aj minimálne traja – štyria ďalší kvalitní vrchári na čele s Kolumbijčanmi Estebanom Chavesom (Mitchelton-Scott), Miguelom Ángelom Lópezom (Astana), Francúzom Thibautom Pinotom (Groupama-FDJ) či Talianom Fabiom Aruom (UAE Team Emirates).

Na súpiskách 22 zúčastnených tímov podľa predpokladov nie je slovenský cyklista. V zostave nemeckého družstva Bora-Hansgrohe chýbajú jeho dve najväčšie hviezdy Slovák Peter Sagan a Poliak Rafal Majka, obaja absolvujú o dva týždne neskôr preteky Okolo Kalifornie (13. – 19. 5.).

Tradičné etapové podujatie na západnom pobreží USA bude pre trojnásobného majstra sveta Sagana aj vrchárskeho špecialistu Majku začiatkom prípravy na Tour de France.

Náročná trasa

Stoprvá edícia Giro d´Italia sa začne v piatok 4. mája v Jeruzaleme časovkou na 9,7 km a po 2 546 km vyvrcholí v nedeľu 27. mája kritériom na 115 km v uliciach Ríma.

Na trase bude osem horských dojazdov do kopca vrátane štyroch v záverečnom týždni pretekov. Chýbať nebude jedno z najstrmších a najobávanejších stúpaní na európskych cestách Monte Zoncolán (cyklistická stena s pasážami so sklonom vyše 18 %), kde bude cieľ 14. etapy, či tri náročné alpské etapy s koncovkami na Prato Nevoso, Jafferau a Cervinii.

Prvýkrát mimo Európy

Vôbec po prvý raz v histórii sa stane, že Giro d´Italia odštartuje na izraelskom území a že preteky prestížnej Grand Tour (Giro d´Italia, Tour de France, Vuelta) sa presunú mimo Európu. Okrem úvodnej krátkej časovky aj ďalšie dve etapy povedú Izraelom s cieľovými mestami Tel Aviv a Eilat.

„Som nadšený tým, že sa Giro začne prvýkrát mimo Európy. Myslím si, že je to skvelé rozhodnutie organizátorov. Sám som mal možnosť byť v Izraeli v roku 2012 a podpora fanúšikov bola úžasná,“ uviedol Španiel Alberto Contador, ktorý vlani po absolvovaní Vuelty ukončil bohatú a úspešnú kariéru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alberto ContadorChris FroomePeter SaganRafal MajkaTom Dumoulin