Fialová a Kostelný ostávajú v nemocnici

Výbuch na letisku Domodedovo
Pondelňajší výbuch na moskovskom medzinárodnom letisku Domodedovo usmrtil 35 ľudí a ďalších 180 zranil. Moskva, 24. január 2011. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Slovenskí herci Zuzana Fialová a Ľuboš Kostelný, ktorí boli na mieste výbuchu bomby v hale medzinárodného letiska Domodedovo v Moskve, ostávajú v nemocnici. Vyplýva to z vyjadrenia hovorcu rezortu diplomacie Ľuboša Schwarzbachera. „Túto noc bude v Slovenskom dome v Moskve spať len jedna občianka SR,“ potvrdil dnes pre agentúr SITA Schwarzbacher.

Kostelnému museli odstrániť z tela šrapnel, o zdravotnom stave herečky Zuzany Fialovovej nie sú oficiálne aktuálne informácie. Jej rodina totiž požiadala slovenskú diplomaciu, aby nezverejňovala o nej informácie. Podľa pondelňajšej medializovanej informácie od slovenského veľvyslanca v Rusku Jozefa Migaša herečku čaká operácia, zrejme pre poranenia od črepín z výbušniny. Okrem toho má poranené aj ucho.

Ministerstvo zahraničných vecí SR v pondelok potvrdilo, že sa na moskovskom letisku v čase výbuchu nachádzali minimálne piati Slováci. Podľa medializovaných informácií boli na letisku herci Zuzana Fialová a Ľuboš Kostelný so sestrou Alexandrou. Na rovnaký let z Viedne sa podľa Schwarzbachera zaregistrovali aj ďalší dvaja Slováci, ktorí sú v poriadku. „Prostredníctvom zastupiteľského úradu v Moskve sme požiadali o predĺženie platnosti víz pre troch slovenských občanov,“ povedal dnes Schwarzbacher.

Výbuch na letisku Domodedovo
Foto: SITA/AP
Výbuch na letisku Domodedovo
Foto: SITA/AP
Výbuch na letisku Domodedovo
Foto: SITA/AP
Výbuch na letisku Domodedovo
Foto: SITA/AP
Výbuch na letisku Domodedovo
Foto: SITA/AP

Po výbuchu v pondelok o 16:32 miestneho času (14:32 SEČ) v časti príletovej haly medzinárodného letiska Domodedovo zahynulo 35 ľudí a ďalších 180 utrpelo zranenia. Krátko predtým na letisku pristálo niekoľko desiatok medzištátnych letov. Medzi obeťami útoku je podľa internetovej stránky domoded24.com aj niekoľko cudzincov. Podľa utorkových informácií moskovských úradov zostalo v nemocniciach 87 ľudí, medzi nimi je aj osem cudzincov. V kritickom stave sa nachádzalo 40 zranených. K zodpovednosti za útok sa zatiaľ nik neprihlásil.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev v utorok obvinil zo zodpovednosti za útok vedenie a manažment letiska a nedostatočné bezpečnostné opatrenia. „To, čo sa stalo, demonštruje, že došlo k vážnemu narušeniu bezpečnosti. Niekto sa musel veľmi usilovať o prenesenie alebo prinesenie takého veľkého množstva výbušnín,“ uviedla tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na prezidenta Medvedeva.

RUSKO: Najhoršie útoky za posledné roky

1999

13. septembra: Bomba zničila obytný dom v Moskve, zahynulo 118 ľudí.

2002

23.-26. októbra: Povstalci zo separatistickej Čečenskej republiky zajali viac než 800 rukojemníkov na muzikálovom predstavení v Moskve. 130 z nich zahynulo, takmer všetci z nich po zásahu ruských špeciálnych jednotiek, ktoré použili proti ozbrojencom omamný plyn.

2003

5. júla: Dve samovražedné útočníčky, najmenej jedna z nich z Čečenska, zabili na rockovom koncerte v Moskve 15 ľudí.

5. decembra: Viac než 40 ľudí zahynulo pri útoku na osobný vlak v severnej časti Čečenska.

2004

6. februára: V preplnenom moskovskom metre vybuchla v čase rannej špičky bomba. Zomrelo 41 ľudí.

24. augusta: V dvoch lietadlách, ktoré práve odleteli z Moskvy, útočníci súčasne odpálili bomby. Útok si vyžiadal 90 mŕtvych.

1.-3. septembra: Čečenskí separatisti zajali okolo 1 200 detí, učiteľov a rodičov v Beslane v Severnom Osetsku. Rukojemnícka dráma vyústila do prestrelky, ktorú neprežilo najmenej 344 ľudí, polovica z nich tvorili deti.

2009

27. novembra: Bombový útok na rýchlik smerujúci z Moskvy do Petrohradu si vyžiadal životy 28 osôb. K zodpovednosti za čin sa prihlásili moslimskí extrémisti.

2010

29. marca: Dve samovražedné útočníčky sa odpálili v moskovskom metre. Zomrelo 40 ľudí.

9. septembra: Sedemnásť ľudí zahynulo pri výbuchu bomby umiestnenej v aute pri trhovisku v severoosetskom meste Vladikaukaz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij MedvedevĽuboš KostelnýZuzana Fialová
Firmy a inštitúcie Medzinárodné letisko Domodedovo