FICO: A kettős állampolgárság biztonsági kockázat

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico
Premiér SR Robert Fico Foto: SITA/Ivan Fleischer

POZSONY május 13. (WEBNOVINY) – Robert Fico kormányfő aggódik a kettős állampolgárságról szóló törvény várható elfogadása miatt a magyar országgyűlésben. Szerinte a törvény megbontja a Szlovákia és Magyarország közötti baráti kapcsolatokat és fokozza a kér ország közötti biztonsági kockázatot. Az kormányfőt a törvényjavaslat tartalma nyugtalanítja. Amint azt mai sajtótájékoztatóján mondta, a gyakorlatban ez azt jelentené, hogy bárki magyar állampolgársághoz juthatnak anélkül, hogy teljesítse az alapvető feltételt, vagyis valamilyen megszabott időtartamú állandó magyarországi tartózkodást. „Ez nagyon súlyos körülmény, melynek a biztonsági korckázatai óriásak“, hangsúlyozta Fico. Kilátásba helyezte, hogy amennyiben pénteken a magyar parlament megkezdi a törvényelfogadási eljárást, a nemzeti tanács erre reagálni fog. Szlovákia ez esetben azt tervezi, hogy az EBESZ kisebbségi főbiztosához fordul. A kormányfő azt sem zárta ki, hogy kezdeményezni fogja az Európai Unió nagyköveteinek összehívását.

A kettős állampolgárságról szóló törvénnyel kapcsolatban eluatsító Miroslav Lajčák szlovák külügynminiszter állásfoglalása is. „Sajnálkozásomat fejeztem ki a döntés miatt, mivel ez a törvény anlékül születik meg, hogy konzultálták volna s szlovák szervekkel. Szlovákiában ezt nem a Magyar Köztársaság új politikai vezetése baráti lépéseként fogják elkönyvelni“, mondta Lajčák a magyr diplomácia eljövendő vezetőjével, Martonyi Jánossal tegnap Pozsonyban folytatott megbeszélései után. Bejelentette, hogy a Szlovák Köztársaság tekintélyes nemzetközi intézményekhez fordul, hogy tolmácsolja kifogásait és aggályait. Még szerdán – konzultációk céljából – hazarendelték Peter Weis magyorországi szlovák nagykövetet.

Az új magyar országgyűlés első ülésén Martonyi szerint a törvényről még csupán határozat vagy javaslat születhet, magát a törvényt később fogadják el. Azt állítja azonban, hogy ilyen törvény korábban már volt és a magyarok százai éltek a lehetőséggel. „Felszámoljuk a környező országokban élő magyarok diszkriminációját és ugyanolyan lehetőségeik lesznek, mint a többi magyarnak a világon. Úgy vélem, hogy ez a törvény a környező országok közül a legkevésbé Szlovákiát fogja érinteni“, jelentette ki Martonyi.

Az MKP azt javasolta, érzelmi szempontból vegyék fontolóra, helyes lenne-e ennek a törvénynek az elfogadása a júniusi szlovákiai parlamenti választások előtt. Csáky Pál, az MKP elnöke a törvényjavaslatot a határon túli magyrokkal szembeni nemes gesztusként értékeli.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav LajčákRobert Fico