Fico chce nechať prezidentovi menovanie členov súdnej rady

Ústavný súd SR
Foto: SITA/Marián Angelovič

BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) – Prezident by nemal prísť o právomoc navrhovať členov Súdnej rady SR, ako to vyplýva zo súčasného návrhu novely ústavy o justícii a ochrane manželstva.

„My s tým nemáme problém, Smer-SD sa kľudne vráti k modelu, na základe ktorého prezident bude mať právo menovať určitý počet členov súdnej rady,“ vyhlásil premiér Robert Fico v relácii RTVS O 5 minút 12.

Predseda KDH Ján Figeľ v relácii povedal, že s tým môže len súhlasiť. „Ak sa nenašla formulácia, ktorá by bola lepšia, tak som za návrat k doterajšiemu stavu,“ uviedol Figeľ.

Neprezradili ako bude vyzerať konečná dohoda

O zmenách v justícii a o zakotvení manželstva v ústave budú poslanci rokovať už na májovej schôdzi. Podľa Fica chce Smer aj KDH dosiahnuť dohodu aj v sporných otázkach, predovšetkým v otázke bezpečnostných previerok sudcov.

„Záleží na tom, či nájdeme také vyjadrenie bezpečnostných previerok, na ktorom sa dohodneme. To, čo som ja videl na stole, je text, ktorý by mohol vyhovovať všetkým, ktorí majú záujem podporiť zmenu ústavy,“ dodal premiér.

„Pracujeme na to, aby tie otvorené otázky, ktoré sa napríklad dotýkali bezpečnostných previerok, boli riešené ústavne prijateľnou formou a priechodné aj politicky. Ja som presvedčený, že sa to dá,“ doplnil Figeľ predsedu vlády.

Fico ešte nechcel dávať definitívne vyhlásenia o tom, ako bude konečná dohoda vyzerať. „Keď ten text bude, predstavíme ho verejnosti,“ konštatoval. Pravdepodobnosť úspešného zavŕšenia tohto procesu je však podľa neho veľmi vysoká.

Premiér stojí za všetkými ministrami

Fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Predseda vlády v RTVS okrem iného vyhlásil, že dnes stojí za všetkými svojimi ministrami. „Ale ak sa v budúcnosti niečo vyskytne, to sa predsa nedá vylúčiť, tak budem konať,“ povedal. Fico pripomenul, že už v čase svojho prvého mandátu predsedu vlády v rokoch 2006 až 2010 odvolal 11 ministrov.

Premiér zopakoval, že fámy o rekonštrukcii vlády si vymysleli novinári. Už 20. mája chce však Fico urobiť vyhodnotenie dvoch rokov vládnutia.

„Chceme urobiť akýsi súpis strategických cieľov a úloh, ktoré čakajú vládu v nasledujúcich 20 mesiacoch,“ dodal. Fico prezradil, že v strane majú určité plány, o ktorých chce práve 20. mája hovoriť aj pred verejnosťou. Premiér pripustil aj zmeny vo výške dane z pridanej hodnoty. „Určite bude diskusia aj na tému, čo s DPH,“ doplnil.

Vláda podľa jeho slov chce začať prijímať rozhodnutia, ktoré už budú orientované smerom k ľuďom. „Ľudia musia mať profit z toho, že sa urobil poriadok vo verejných financiách,“ povedal s tým, že sa nedajú stále len prijímať rozhodnutia, ktoré ľudí zaťažujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľRobert Fico
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR