Fico, Danko, Sulík a Kollár hovorili aj o možných predčasných voľbách

Andrej Danko, Robert Fico
Zľava: Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko s expremiérom a lídrom strany Smer-SD Robertom Ficom. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – Predsedovia strán SNS, Smer-SD, Sme rodina a SaS zhodnotili rok 2017 v slovenskej politike, ale aj vo svojich politických stranách v diskusnej relácií na TA3 v Politike. Hlavnými témami boli možné predčasné voľby, zmrazovanie platov politikov, vymenovanie ústavných súdcov, zahraničná politika Slovenska či štátny rozpočet na budúci rok.

Fico o štátnom rozpočte

Predseda SNS Andrej Danko v súvislosti s možnými predčasnými voľbami povedal, že sa stále zamýšľa nad tým, s kým sa v politike dá spolupracovať.

„Stojím si za svojím rozhodnutím ísť do koalície, v ktorej sme historicky prvýkrát s maďarskou národnostnou stranou a sociálne orientovaným Smerom-SD. Pre nás je to vysoká škola života. SNS ako strana, aj ja ako predseda strany sme sa veľa naučili,“ povedal predseda NR SR.

Robert Fico venoval najviac času problematike štátneho rozpočtu na budúci rok. Podľa jeho slov z rozpočtu nemôžeme robiť posvätnú kravu, ktorú treba zarezať a ďalej dodal, že nový štátny rozpočet považuje za mimoriadne stabilný. „Ide o štátny rozpočet s historicky najnižším deficitom postaveným na historicky najnižšej nezamestnanosti,“ dodal predseda strany Smer-SD.

Najsilnejšia politická strana na Slovensku prišla s návrhom zákona o zvýšení nočnej mzdy o 1,38 eura na hodinu. „Nie je možné, aby človek, ktorý za mesiac odrobí 11 nočných zmien a k tomu desať denných zarábal 530 eur mesačne,“ vysvetlil premiér.

SaS plánuje reformu odvodov

Ficova sociálna politika sa nestrela s pochopením u predsedu strany najsilnejšej opozičnej strany SaS Richarda Sulíka. Podľa neho navýšením nočných miezd okradne zamestnávateľov a vzniknú vyššie výdavky. SaS plánuje realizovať zásadnú reformu odvodov – Odvodový bonus.

Ide o znižovanie odvodového zaťažovania. Richard Sulík chce, aby sa zo SaS stala stabilná strana, ktorá bude schopná prebrať zodpovednosť za Slovensko. „7.apríla budeme mať kongres v Žiline, kde predstavíme niekoľko vecí, v ktorých zatiaľ nechcem byť konkrétny. Od tohto dňa budeme pripravení na voľby. Môžu prísť kedykoľvek, a to, že budeme pripravení na možné predčasné voľby je pre mňa veľmi dôležité,“ uzavrel predseda SaS.

Predseda strany Sme rodina Boris Kollár považuje byť členom opozície za veľkú skúsenosť. Ďalej vyhlásil, že ho na poste ministra nikdy neuvidíme. „Mojím cieľom je dostať sa znova do parlamentu, viesť svoju stranu a presadzovať svoje názory. Úlohou predsedu strany nie je zameriavať sa na jednu oblasť.“ Nosnou témou pre stranu Sme rodina bude v novom roku sociálna oblasť. Cieľom je zrušiť doplatky za lieky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBoris KollárRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSMER-SDSNS Slovenská národná strana