Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Sprava: Predseda vlády Robert Fico a štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR František Palko počas brífingu na tému: Splnenie opatrenia z 2. vládneho balíka pre ľudí – zatepľovanie. Bratislava, 28. september 2015. Foto: SITA/Robert Tappert
28. 09. 2015 17:20 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Fico predstavil príspevok na zateplenie, minú milióny eur

BRATISLAVA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Majitelia rodinných domov môžu na ich kompletné zateplenie získať od štátu príspevok do 30 percent oprávnených a uhradených nákladov. Dotácia bude predstavovať najviac 6 500 eur, vrátane 500 eur na projektovú dokumentáciu zateplenia rodinného domu a energetický certifikát.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja plánuje na to vynaložiť v budúcom roku približne 30 mil. eur. Umožní to parlamentom schválená novela zákona o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní, ktorá nadobudne účinnosť 1. januára budúceho roka. „Naším cieľom je poskytnúť obyvateľom možnosť získať štátny príspevok na zateplenie rodinného domu,“ povedal v pondelok premiér Robert Fico. Ide o druhé splnené opatrenie z druhého vládneho balíčka na zlepšenie života ľudí.

Očakáva sa hospodársky rast

Toto opatrenie, ako aj ďalšie, ktoré prijímame, má nielen jednorazový účinok, že má pomôcť ľuďom zatepliť si rodinné domy a tým získavať finančné prostriedky na úspore na energiách,“ uviedol premiér. Uvedené opatrenie by podľa neho malo viesť aj k podpore hospodárskeho rastu, napríklad pri výrobe izolačných materiálov, dverí, okien, ale hlavne aj k podpore malých firiem v tejto oblasti. „Pokiaľ sa ukáže, že záujem je väčší, budeme hľadať finančné prostriedky. Nechceme nikoho diskriminovať. Každý, kto splní podmienky a požiada o preplatenie časti nákladov so zatepľovaním, by peniaze mal dostať,“ vyhlásil Fico

Na Slovensku býva v rodinných domoch približne osemstotisíc ľudí. „Z celkového počtu rodinných domov je zateplených len 35 percent, v prípade bytových domov je to zhruba 50 %. Tento hendikep sa snažíme práve v rámci druhého sociálneho balíčka odstrániť,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy a výstavby František Palko.

Ľudia podľa neho budú môcť menej platiť za energie, pribudnú nové pracovné miesta a vytvoria sa predpoklady pre zlepšenie životného prostredia. „Rodinné domy a byty sú druhým najväčším požieračom energie,“ pripomenul. Ministerstvo v októbri zverejní na svojom portáli podrobnosti o podmienkach poskytovania dotácií na zatepľovanie.

Dom musí byť využívaný na bývanie

Podmienkou získania dotácie je, aby rodinný dom bol daný do užívania aspoň desať rokov pred realizáciou zateplenia, pričom jednopodlažný môže mať plochu do 150 a dvojpodlažný do 250 štvorcových metrov. O dotáciu budú môcť požiadať aj majitelia rodinných domov, ktorí začali so zatepľovaním v tomto roku. V prípade požiadania o podporu po ukončení zateplenia rodinného domu bude príspevok poskytnutý do 90 dní.

Kto požiada o dotáciu predtým ako začne zatepľovať, musí do dvanástich mesiacov zabezpečiť proces zateplenia domu a potom začne plynúť 90-dňová lehota. Podmienkou dotácie je aj to, aby bol rodinný dom využívaný výlučne na bývanie, bol na území Slovenska a na jeho zateplenie nebola poskytnutá podpora z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania alebo príspevok na zlepšenie energetickej hospodárnosti.

Odporúčané články

KDH chce vylepšiť niektoré opatrenia Ficovho balíčka Fico o opozícii: Krútia sa ako červíky v zdochline ryby

Neprehliadnite

Boli sme na tom už všelijako, okomentoval Sólymos klesajúce preferencie Mosta-Híd Cestu na Srí Lanku radšej zvážte, zahraniční turisti môžu predstavovať pre teroristov atraktívny cieľ Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Hanby Bratislavy: Škaredé detaily, ktoré kazia dojem z našej najväčšej pýchy Video: Vlak s vodcom Kimom v Rusku za jazdy čistili a musel aj „cúvať“, lebo netrafili koberec Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.