Ficova vláda odklepla olympiádu

Soci zoh
Olympijské kruhy v Soči Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Vláda vyjadrila podporu spoločnej kandidatúre Slovenska a Poľska na Zimné olympijské hry Krakov 2022.

Slovenský olympijský výbor by mal do konca apríla vytvoriť slovenský prípravný Výbor pre kandidatúru na ZOH 2022. Materiál Zimné olympijské hry 2022 Krakov – podpora spoločnej kandidatúry Slovenskej republiky a Poľskej republiky vláde predložilo ministerstvo školstva.

Celkové náklady na ZOH 2022 s centrom v Krakove sa predbežne odhadujú na približne dve miliardy dolárov, pričom ťažisko investícií má znášať Poľsko. Podľa doterajšej praxe Medzinárodný olympijský výbor (MOV) prispieva približne 40 percentami nákladov.

Ak by Slovensko participovalo iba na alpských disciplínach, jeho finančný podiel na organizácii by nemal byť vysoký, konštatuje materiál. Predpokladaný podiel Slovenska vo financovaní kandidatúry by mal byť v pomere 2:8 alebo 3:7 celkových nákladov.

Slovensko sa postará o lyžovanie

Fico
Foto: SITA/Marián Peiger

„Treba zdôrazniť, že podstatná časť finančných prostriedkov by mala byť investovaná do športovej infraštruktúry a napríklad výstavbou ďalších moderných zimných štadiónov by sa výrazne posilnili šance Slovenska aj v ďalšej kandidatúre na organizovanie majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji,“ uviedlo ministerstvo školstva.

Ak by Krakov postúpil do užšieho výberu kandidátskych miest, na rokovanie vlády pôjde komplexný projekt organizačného zabezpečenia s kvantifikáciou požadovaných nákladov.

Ak sa bude Slovensko podieľať na ZOH 2022, tak bude potrebné zabezpečiť súťaže v lyžovaní -v zjazdových disciplínach, ktoré by mohli byť v Jasnej. Tento areál je takmer pripravený a po menších úpravách bude schopný súťaže v zjazdových disciplínach organizovať.

Problémom je doprava a parkovanie

Parkovisko
Foto: Ilustračné foto SITA/Ivan Fleischer

V prípade úspešnej kandidatúry bude však potrebné v Jasnej dobudovať mužskú zjazdovú trať pre disciplíny zjazd a superobrovský slalom (Super G) mužov. Problémom je doprava Liptovský Mikuláš – Jasná a najmä parkovanie v areáli, uvádza materiál.

Poľská strana žiada od Slovenska aj organizovanie súťaží v akrobatickom lyžovaní, ktoré by mohli byť bez veľkých úprav vo Vysokých Tatrách.

Z hľadiska záujmu verejnosti by slovenská strana mala záujem aj o organizovanie hokejového turnaja. Olympijská charta to však neumožňuje a všetko bude závisieť od toho, či to výnimočne povolí MOV.

Výstavba nových štadiónov

Problémom hokejového turnaja na Slovensku sú zimné štadióny v Poprade a v Liptovskom Mikuláši, ktoré už nie sú schopné ani rozsiahlej rekonštrukcie. Preto sa uvažuje pre obidve mestá o výstavbe nových hokejových štadiónov s kapacitou najviac do 10-tisíc divákov.

Olympijská dedina pre 1 700 – 1 800 účastníkov na Slovensku by mohla byť s najväčšou pravdepodobnosťou v Liptovskom Mikuláši v priestoroch vojenskej akadémie. Ako alternatíva sa ponúka aj Poprad, s projektom novobudovaného sídliska s privátnymi apartmánmi, vzhľadom na dopravnú infraštruktúru a letisko v Poprade.

„Túto otázku však bude treba posudzovať veľmi citlivo a racionálne, keďže vytváranie veľkého množstva centier môže znížiť šance spoločného poľsko–slovenského projektu. Alternatívne aj dočasnými montovanými stavbami,“ konštatuje materiál.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico