Ficova vláda schválila programové vyhlásenie, bude šetriť

Robert fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Kabinet Roberta Fica schválil programové vyhlásenie vlády ako prvý bod svojej piatkovej štvrtej schôdze.

Základnou politikou vlády Roberta Fica bude stabilizácia verejných financií a znižovanie deficitu, pričom so šetrením sa začne už tento rok, povedal v piatok Robert Fico po rokovaní kabinetu, na ktorom vláda schválila svoje programové vyhlásenie.

Zdôraznil však, že šetrenie sa nedotkne všetkých rovnako. „Trend je jasný: prenášať ozdravovanie verejných financií na plecia silných a bohatých, (…), nesmie ísť na úkor ľudí s nízkymi príjmami,“ vyhlásil premiér s tým, že „špajza je úplne prázdna“, pričom vláda ešte neotvorila všetky

Vo vyhlásení chýbajú konkrétne čísla

Robert fico
Foto: SITA/AP

Premiér Fico zdôraznil, že k šetreniu vláda nepristupuje pre európske záväzky, ale vo vlastnom záujme Slovenska, aby bola krajina dôveryhodná na finančných trhoch a mohla si požičiavať za výhodný úrok.

Fico, ktorý nedávno navštívil európske inštitúcie, povedal, že ani v Európskej komisii neveria, že vláde sa podarí udržať plánovaný deficit na úrovni 4,6 percenta, ale skôr sa priblíži k hranici piatich percent. „To je vysvedčenie pre predchádzajúcu vládu,“ podčiarkol.

V programovom vyhlásení chýbajú konkrétne opatrenia a čísla, ku ktorým vláda pristúpi. „Ak niekto očakával od vlády, že bude hovoriť o konkrétnych čísla a sadzbách, tak sa musel mýliť, pretože programové vyhlásenie vlády je o politikách,“ poznamenal predseda vlády.

Podľa Roberta Fica je to legitímny prístup a rozhodnutia padnú po vytvorení Rady solidarity a rozvoja, ktorá bude slúžiť na komunikáciu so sociálnymi partnermi. „Tam padne rozhodnutie, aká bude sadza z príjmov právnických osôb, fyzických osôb, bankového odvodu, tam padne rozhodnutie, či zavedieme daň z transakcií,“ povedal.

Premiér zdôraznil, že viacero z plánov kabinetu sa zrealizuje len vtedy, ak s ním budú súhlasiť sociálni partneri. Finálnu verziu textu programového vyhlásenia premiér dostal od kolegov z vlády do rúk vo štvrtok o deviatej večer. „Do druhej ráno som ho čítal a robil niektoré štylistické úpravy,“ poznamenal. Predseda vlády dodal, že nebolo ambíciou vlády pripraviť „program senzácií“, nádeja sa, že dokument prispeje k upokojeniu situácie na Slovensku.

Pre výkon svojho štvorročného mandátu si vláda kladie tieto kľúčové úlohy:

1. zmiernením dopadov krízy posilniť istoty ľudí;

2. konsolidovať verejné financie, tak aby deficit verejných financií bol v roku 2013 pod tromi percentami HDP;

3. podporiť hospodársky rast a cenovú stabilitu;

4. znížiť vysokú nezamestnanosť mladých ľudí a systematicky riešiť problém dlhodobej, najmä regionálnej nezamestnanosti;

5. zvýšiť vymožiteľnosť práva a systematicky likvidovať korupciu na všetkých stupňoch spoločnosti;

6. konsolidovať verejné zdravotníctvo s dôrazom na jeho finančnú stabilizáciu;

7. posilniť spoluzodpovednosť za plnenie strategických cieľov Európskej únie a zároveň presadzovať oprávnené záujmy Slovenskej republiky v Európskej únii; efektívne využiť prostriedky z fondov Európskej únie na modernizáciu a rozvoj štátu a spoločnosti;

8. posilniť hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť spoločnosti;

9. založiť dlhodobé tendencie pre hospodársky, sociálny, environmentálny a vedecko-technický rozvoj Slovenska a pre zlepšenie kvality života;

10. byť vládou otvorenou všetkým vrstvám slovenskej spoločnosti aj prostredníctvom vytvorenej Rady solidarity a rozvoja za účasti partnerov sociálneho dialógu.

Program vlády nie je podľa politológa Ravasza hrubo populistický

Programové vyhlásenie vlády nie je podľa politológa Ábela Ravasza zamerané hrubo populisticky. Ako povedal Ravasz dnes pre agentúru SITA, program bol vytvorený v unikátnej situácii, keďže Smer-SD vládne sám a nie je preto nútený robiť ústupky neexistujúcim partnerom.

Robert Fico Robert Kaliňák
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Program však len načrtáva určité základné prvky a základné tézy vládnutia. „Fico a Smer sa nechcú sami obmedziť. Vláda sa niekoľkokrát definuje ako vláda istôt občanov a v texte sa často vyskytujú pojmy ako stabilita, rodina, práca. Z toho je vidno, že Fico cíti očakávania verejnosti, ktorá potrebuje umiernenú, ale pritom silnú a stabilnú vládu. Program vytvára takýto imidž,“ konštatoval politológ s tým, že ide o umiernený program, čo však nemusí znamenať, že samotné vládnutie bude tiež také.

Program vlády je podľa politológa Michala Horského nekonvenčný, keď na rozdiel od minulých vládnych programov sa Robert Fico zaväzuje k dialógu so sociálnymi partnermi. Je tu sprievodca o vedení dialógov s partnermi s cieľom ozdravenia spoločnosti, ale predovšetkým finančnej politiky štátu.

Preto PVV chýba celý rad vecí, ktoré predošlé programy mali. Okrem téz, tendencií a stanovených cieľov chýbajú špecifiká, kroky, percentá, údaje, ktoré by umožňovali jasnejší obraz o ceste vlády. Zároveň by vytvárali predpoklad ku kontrole jednotlivých téz,“ konštatoval Horský.

J. Figeľ: Programové vyhlásenie má všeobecné formulácie

Programové vyhlásenie vlády je plné všeobecných formulácií a cieľov bez konkretizácie spôsobu a zdrojov ich naplnenia, myslí si predseda KDH Ján Figeľ.

Figel
Foto: SITA/Diana Černáková

„Namiesto toho, aby sa Smer prihlásil k svojim predvolebným sľubom, ale aj k povolebným vyhláseniam, je text programového vyhlásenia vlády zahmlievaním týchto postojov,“ doplnil Figeľ s dodatkom, že prirodzené a čestné voči občanom, ktorí prejavili vo voľbách svoju dôveru, by bolo použiť volebný program Smeru a predložiť ho ako program vlády na najbližšie štyri roky.

„Čo sa stalo na Slovensku za jeden mesiac od volieb, že strana Smer mení svoje sľuby,“ pýta sa na záver líder kresťanských demokratov. Informoval hovorca KDH Matej Kováč.

Programove Vyhlasenie Vlady Roberta Fica

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľRobert Fico
Firmy a inštitúcie Vláda SR