Film Čiara ovládol odovzdávanie cien Slnko v sieti, padol aj odkaz premiérovi

čiara
Záber z filmu Čiara. Reprofoto: www.youtube.com

BRATISLAVA 7. apríla (WebNoviny.sk) – Odovzdávanie národných cien Slnko v sieti Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) ovládol krimitriler Čiara, ktorý zároveň s trinástimi nomináciami vládol zoznamu kandidátov.

Čiara získala najväčší počet ocenení

Snímku režiséra Petra Bebjaka a producentky Wandy Adamík Hrycovej vyhlásili za najlepší film a triumfovala aj v ďalších piatich kategóriách – Najlepšia filmová réžia (Peter Bebjak), Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Tomáš Maštalír), Najlepšia filmová hudba (Slavo Solovic), Najlepší filmový zvuk (Viktor Krivosudský) a Najlepší filmový strih (Marek Kráľovský).

„Ja som strašne šťastná, veľmi pekne ďakujem Akadémii za túto cenu, neuveriteľne si ju vážim. Chcela by som sa z tohto miesta poďakovať aj svojej rodine, ktorá za posledné štyri roky prežila so mnou úplné šialenstvo, chcem poďakovať svojej mame, otcovi, manželovi, mojim úžasným trom deťom a musím z tohto miesta poďakovať najúžasnejšiemu tvorivému tímu, ktorý som okolo seba mala, s ktorým som mala tú česť pracovať, Peter Bebjak, režisér, Martin Žiaran, najúžasnejší kameraman, Peter Balko, scenárista,

strašne veľa ste ich tu dnes videli, či už s touto cenou v rukách alebo medzi nominovanými. Ten film je taký dobrý len preto, že oni sú dobrí, a pretože sú profesionáli. Lebo, pán premiér, na odbornosti záleží! Ďakujem,“ poznamenala vo svojej reči Hrycová.

Vďaku za ocenenie vyjadril aj Tomáš Maštalír. „Som vďačný, že som mohol byť členom tímu, ktorý vznikol pri filme Čiara. Nemyslím si, že bez kohokoľvek z toho filmu by bol ten film taký, aký je. Za ten tím a za jeho vznik nesie asi najväčšiu zodpovednosť Wanda, ktorej patrí obrovská vďaka, a takisto režisér, ktorý mi dal dôveru, že to nejako so mnou zvládne. Slovenskému filmu želám, aby mala ASFK aj po ďalšie roky z čoho vyberať,“ povedal herec.

Úspešná bola aj Piata loď

Tri ceny získala dráma Piata loď, pričom akademici ocenili kameramanku Denisu Buranovú, scenár Marka Leščáka a Ivety Grófovej a tiež štvoricu Denisa Buranová, Iveta Grófová, Miroslav Král a Iva Němcová v kategórii Najlepší architekt – scénograf.

Slnko v sieti za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe si prevzala Zuzana Kronerová za úlohu Hany vo filme Baba z ľadu a trofeje za vedľajšie roly získali Judit Bárdos (Out) a Robert Roth (Nina).

„Netušila som, že sa to stane. Vrúcne ďakujem SFTA, ďakujem scenáristovi a režisérovi Bohdanovi Slámovi, veľmi pekne ďakujem strihačovi Janovi Danielovi, kameramanovi Marekovi Divišovi a všetkým mojim fantastickým kolegom,“ poďakovala Kronerová.

Ocenili aj výnimočný prínos kinematografii

Najlepším dokumentárnym filmom je Diera v hlave režiséra Roberta Kirchhoffa a za najlepší animovaný film vyhlásili titul Ocko hrdina (Websterovci) v réžii Kataríny Kerekesovej. Divácku cenu Slnko v sieti získalo Spievankovo a kráľovná Harmónia režisérky Diany Novotnej.

Počas galavečera odovzdali aj ceny za výnimočný prínos slovenskej kinematografii, ktoré si prevzali filmoví architekti Viliam Gruska a Roman Rjachovský.

„Táto udalosť má v sebe pre mňa osobne aj zvláštnu, veľmi významnú a milú pridanú hodnotu. Dostávam toto Slnko v sieti v priestore, v ktorom sa už pred rokmi stavali dekorácie k televíznym filmom a inscenáciám, mnohé aj podľa mojich návrhov. Spolupracoval som tu na takých skvostoch svetovej literatúry ako Mário a kúzelník, Sesternica Beta, Americká tragédia a mnohých ďalších.

Bola to práca v početných produkciách a štáboch s najlepšími slovenskými režisérmi. Týmto chcem poďakovať nielen im, ale aj všetkým, ktorí mi pomáhali a umožnili túto nádhernú prácu robiť,“ povedal Rjachovský. „Ja som poctený, že mnoho režisérov v rozhovoroch a debatách rozšírilo môj obzor a posunulo ma dopredu. Ďakujem vám všetkým,“ dodal Gruska.

Prehľad víťaziek a víťazov cien Slnko v sieti

 • Najlepší hraný film: Čiara – réžia: Peter Bebjak, producentka: Wanda Adamík Hrycová
 • Najlepší dokumentárny film: Diera v hlave – réžia: Robert Kirchhoff, producentka: Barbara Janišová Feglová
 • Najlepší animovaný film: Ocko hrdina (Websterovci) – réžia: Katarína Kerekesová, producentka: Katarína Kerekesová
 • Najlepšia filmová réžia: Peter Bebjak – Čiara
 • Najlepší filmový scenár: Marek Leščák, Iveta Grófová – Piata loď
 • Najlepší kameramanský výkon: Denisa Buranová – Piata loď
 • Najlepší filmový strih: Marek Kráľovský – Čiara
 • Najlepší filmový zvuk: Viktor Krivosudský – Čiara
 • Najlepšia filmová hudba: Slavo Solovic – Čiara
 • Najlepší architekt – scénograf: Denisa Buranová, Iveta Grófová, Miroslav Král, Iva Němcová – Piata loď
 • Najlepšie kostýmy: Katarína Štrbová Bieliková – Křižáček
 • Najlepšie masky: Martin Jankovič, Zuzana Paulini – Únos
 • Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Zuzana Kronerová za úlohu Hana vo filme Baba z ľadu
 • Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Judit Bárdos za úlohu Eszter vo filme Out
 • Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Tomáš Maštalír za úlohu Adama Krajňáka vo filme Čiara
 • Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Robert Roth za úlohu Otca vo filme Nina

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Kronerová