Financovanie kampane Procházku je podozrivé, útočí Matovič

Procházka
Kandidát na prezidenta Radoslav Procházka. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Financovanie predvolebnej kampane Radoslava Procházku je podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča plné nezrovnalostí. Ako povedal Matovič v utorok na tlačovej besede, Procházka opakovane všetkých klamal, keď tvrdil, že od októbra, odkedy mal zriadený transparentný účet, všetky dary a výdavky išli cez neho.

Matovič vie, kto mal na kampani zarobiť

Matovič v utorok upozornil, že Procházka za inzerciu vo vydavateľstve Region press zaplatil 6000 eur cez transparentný účet. Ostatok bol podľa Matoviča zaplatený v hotovosti, aby Procházka obišiel transparentný účet a nemusel dokladovať, odkiaľ peniaze zobral. „Aj po tomto vklade tvrdil, že všetky peniaze išli cez transparentný účet,“ dodal Matovič.

Matovic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Matoviča zaujíma, že keď v tomto prípade sa stalo, že 6000 eur išlo cez transparentný účet a 11 200 eur išlo bokom mimo transparentného účtu vkladom na účet Region pressu, koľko bolo takých prípadov.

„Keď to tak bolo v tomto prípade, a takých platieb boli zrejme stovky, koľko je takých bočných platieb alebo platieb načierno? Tu je rozdiel medzi nákladmi, ktoré vykázali, a koľko kampaň stála,“ vyhlásil Matovič.

Podľa neho vklad v hotovosti na účet urobil 14. marca Andrej Zmeček. Ten však podľa neho v zozname darcov Procházku pôvodne nefiguroval.

„Je zaujímavé, že potom priznali, že Zmeček dal 10-tisíc eur, v pondelok priznali, že dal 20-tisíc eur. Nie je náhodou Zmeček kľúčový človek Procházkovej kampane? Tento človek zaplatil 11 200 eur keš, nikde to nefigurovalo na transparentnom účte,“ vyhlásil.

Matovič chce detektor cez nezávislú firmu

Matovič víta, že Procházka chce ísť na detektor lži. Podľa jeho informácií však hľadajú firmu, ktorá by im dala potvrdenie, že detektorom prešiel. „Vyzývam Radoslava Procházku, ak má úprimný záujem očistiť svoje meno a Slovensko od skorumpovaných zlodejov, nech nechá zorganizovanie detektora na nezávislú inštitúciu. Možno som šašo, ale nie blázon. Neexistuje detektor, cez ktorý by Procházka prešiel vo veciach, ktoré som povedal,“ povedal Matovič s tým, že možno sa nájde skorumpovaná firma, ktorá vystaví potvrdenie Procházkovi o tom, že prešiel detektorom.

Matovič je pripravený ísť na detektor aj sám. Otázky mu môžu zostaviť novinári. Podľa neho je však otázne, či by Procházka uznal výsledky takého preverovania, ak by sa na ňom nezúčastnil aj on. Matovič bude čakať na Procházku po hlasovaniach v NR SR vo vestibule, aby sa na detektore pred novinármi verejne dohodli. Oznámil, že ho bude čakať po hlasovaní v utorok pred obedom, aj večer a tiež ešte raz aj v stredu, teda celkovo trikrát. Po predpoludňajším hlasovaním Procházka neprišiel.

Padli aj silné slová na adresu Procházku

Matovič tvrdí, že sa mu obracal žalúdok, keď zbadal, že má pred sebou zlodeja a klamára, ktorý mu ponúkal, aby podviedol štát a on v televízii hovorí o očiste verejnej politike a étose. Procházku nazval vychcaným klientom, ktorý mu za inzerciu zaplatil po troch týždňoch, deň pred prvým kolom volieb, aj keď mu Procházka sľúbil, že to zaplatia na druhý deň. „Nechal sa doprosovať do večera pred prvým kolom volieb,“ uviedol Matovič.

Zakladateľ strany Sieť Radoslav Procházka ešte ako prezidentský kandidát chcel podľa Igora Matoviča v jeho novinách platiť svoju propagáciu v hotovosti, bez potvrdenia, teda načierno.

VIAC SA DOČÍTATE TU

.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRadoslav Procházka