Foto: Bratislava má najmodernejšiu nabíjaciu stanicu pre elektromobily v strednej a východnej Európe

ENERGETIKA: Prvý GridBooster v Strednej a Východnej Európe
Detail nabíjacieho terminálu Greenway pri príležitosti otvorenia prvého GridBooster systému v Strednej a Východnej Európe v Avion Shopping Parku. Bratislava, 4. január 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 6. januára (WebNoviny.sk) – Bratislava sa stala prvým mestom v strednej a východnej Európe, v ktorom sa začala prevádzka nového typu rýchlo nabíjacej stanice pre elektromobily.

Systém využije energiu podľa potreby

Bežné nabíjacie stanice získavajú elektrickú energiu výhradne zo siete. Nový systém využije energiu podľa potreby buď z batérie, siete, pripadne z oboch zdrojov.

Ako informovala spoločnosť GreenWay, ktorá bude novú nabíjaciu stanicu prevádzkovať, batéria sa v nabíjacej stanici môže opätovne dobiť zo siete v čase, keď cena elektriny klesne, prípadne ju možno nabíjať aj z miestneho obnoviteľného zdroja, napríklad solárnej inštalácie.

Sieť nabíjacích staníc pre elektromobily

„Vzhľadom na presadenie sa obnoviteľných zdrojov energie je dôležité, aby sme nielen vyrábali čistú energiu, ale aj siahli po jej efektívnom uskladňovaní. A práve tu je priestor pre batérie s ich revolučným potenciálom pre dopravu i energetiku. Podľa našich odhadov v EÚ budeme potrebovať 800-tisíc verejne dostupných nabíjacích staníc už do roku 2020,“ povedal pri spustení nabíjacej stanice do prevádzky v bratislavskom obchodnom centre eurokomisár zodpovedný za vznik Energetickej únie Maroš Šefčovič.

“Toto je prvý krok v našej stratégii vybudovať sieť nabíjacích staníc pre elektromobily, ktorá nielen dodáva vozidlám elektróny na ich pohyb, ale takisto umožní využiť potenciál miliónov batérií v elektrických vozidlách poskytnúť svoju úložnú kapacitu a flexibilitu pri ich nabíjaní ako službu energetickej sieti,“ dodal spoluzakladateľ spoločnosti GreenWay Peter Badík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš Šefčovič