Foto: Hurikán Florence dorazil do Severnej Karolíny, státisíce ľudí sú bez elektriny (aktualizované)

Hurikán Florence
Študenti merajú silu vetra hurikánu Florence v New Bern v Severnej Karolíne. 14. september 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 14. septembra, 14:58

WILMINGTON 14. septembra (WebNoviny.sk) – Hurikán Florence dorazil do amerického štátu Severná Karolína. Živel udrel na pevninu blízko mesta Wrightsville Beach o 7:15 miestneho času (13:15 stredoeurópskeho letného času).

Vietor môže spôsobiť záplavy z oceánu

Florence je hurikánom prvej kategórie a sprevádza ho vietor s rýchlosťou 144 kilometrov za hodinu, postupuje však pomaly a sprevádzajú ho silné zrážky.

Jeho stred by sa mohol pohybovať po pobreží Severnej aj Južnej Karolíny ešte aj počas zajtrajška a vystaviť tak budovy v oblasti ničivým vetrom a povodniam a ohroziť ľudí, ktorých nestihli evakuovať.

Na niektorých miestach na pobreží v Severnej aj Južnej Karolíne by mali zrážky dosiahnuť až jeden meter a prudký vietor by mohol spôsobiť záplavy z oceánu, ako aj rozvodnených riek, tvrdia meteorológovia.

Ľudia čakajú na záchranu

V meste New Bern v Severnej Karolíne zachránili pred stúpajúcou vodou vyše 100 ľudí, ďalších zhruba 150 ešte čaká na záchranu. Viac ako 60 ľudí muselo opustiť hotel v Jacksonville v Severnej Karolíne, kde sa zrútila časť strechy. Úrady vyzvali obyvateľov, aby si našli útočisko na najvyšších bodoch svojich domov vrátane striech.

Hurikán už spôsobil výpadok elektriny pre takmer 437-tisíc odberateľov v Severnej i Južnej Karolíne. V dôsledku Florence tiež na východnom pobreží USA zrušili vyše 1 300 letov.

Guvernér Severnej Karolíny Roy Cooper požiadal o dodatočnú federálnu pomoc, keďže jeho úrad očakáva „obrovské historické škody“. Úrady premiestňujú aj tisíce väzňov.

Vo Virgínii, kde sú predpovede menej vážne, využilo provizórne ubytovanie 4 000 ľudí. Úrady v oboch štátoch vyzvali na evakuáciu celkovo približne 1,7 milióna obyvateľov, nie je však jasné, koľkí z nich výzvu poslúchli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom